şükela:  tümü | bugün
 • nakliye, depolama vs kosullarinda biranin taze haliyle kalmasi zor oldugundan sise bira pastorize edilir. ficilama ise, bildigim kadariyla biranin pastorize edilmeksizin taze kalmasini saglar. pastorizasyonun lezzet bozucu etkisine maruz kalmayan fici bira bu nedenle daha lezzetlidir.
 • onceleri sadece barlarda icebileceğiniz bu ozel harman bira artık kutulanarak bakkal cakkallardan elde edilebilecek biradır. yazda geldi sıcakta ne gider buz gibi kutuda fıcı bira.
 • ya da (bkz: kutuda fici bira)
 • efes pilsen'in efes darkı da bu şekilde satmaya başlaması mutluluk yaratmıştır.
 • icindeki su oranı yuksek,alkol oranı dusuk,fondipi kolay olan bir tur bira.
 • fıçı biranın normal şişe yada kutu biraya göre tek farkı pastörizasyon yöntemidir. yani su oranı yüksek, alkol oranı düşük değildir. pastörizasyon, bira içinde hala devam eden maya aktivitiseni durdurarak biranin erkenden bulanmasını önlemek ve varsa başka microorganizmaların üremesini önlemek için yapılır. pastörize olmamış bira en fazla 1 hafta - 10 gün dayanır, yazın bu süre 3 güne kadar düşer.
  pastörizasyon işlemi, dolumu yapılmış kutu veya şişelerin, sıcaklıkları kademeli olarak yükselen bir kaç tane su banyosundan geçirilmesiyle olur. bunlardan en sıcak olanı 63-65 derece civarındadır. fakat bu pastörizasyon aynı zamanda biranın tadını da etkiler. pastörize olmamış bira "şerbet gibi" iken pastörize olmuş bira biraz acılaşır, yavanlaşır.
  fıçı bira ise kutu ve şişeden farklı olarak dolumdan sonra değil dolumdan önce dolum hattında pastörize edilir. pastörizasyon süresi ve sıcaklığı daha düşüktür. bu yüzden raf ömrü 1 yıl değil 1-2 aydır.
  pastörizasyon sıcaklığı ve süresi daha düşük olduğundan lezzeti de daha az etkilenir.
  işte fıçı biranın daha lezzetli olmasının sırrı budur.
 • barların ve bira sektörünün nakit inekleri..
  hafif içimli olduğu için içildikçe içilir,bardakların biri dolar biri boşalır..

  o barlarda bardağına en az 6-7 milyon verdiğiniz 75cl'lik biranın maliyetinin 350.000tl olduğunu söylesem sanırım içecek sektörünün karlılığı hakkında bir fikir sahibi olursunuz..
 • ilk duydugumda benim icin urettiklerini dusundum. markette o kucucuk siseyi gorunce hayallerim yıkıldı. insan fici diyorsa arkasinda durmali ama ne o oyle fici de sise sat..
hesabın var mı? giriş yap