şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amatör bir meyvecinin fidan seçerken dikkat etmesi gereken konuları teker teker inceleyelim ;
  1- tasarladığınız çeşitte olması
  2- standart ölçülerde olması
  3- hastalık ya da zararlı ile bulaşık olmaması
  4- üretici ve satıcı kimliklerinin belirgin olması

  öncelikle son maddeden başlayalım. eğer amatörseniz fidanın özelliklerini çok rahat tanımanız genelde mümkün değildir. bu sebeple malının arkasında durabilecek bir yerden alışveriş yapmak önemlidir.
  ikinci madde için konuşalım. dikilecek fidan en az 1-2 yaşında ve 1.25m olmalı. kalınlığı da makul düzeyde olmalı. her fidan yeterli sayıda canlı göz içermelidir. fidanları toplu bir şekilde "tamam abi, bunlar mı? at pikaba 50 tane" değil, her birini teker teker inceleyerek alın.
  - abi maşallah, fidanlar güzel, kaçar canlı göz makbuldür?(göz teması kurun) bak şunda biraz az gibi
  türkiye şartlarında satıcının size gıcık olmaması mümkün değil, ya anlayan biri ile gidin ya da çok dikkatli bir uslüp kullanın. çok fazla emek harcayacağınız bir bahçenin geleceği bu seçime çokça bağlıdır.
  hastalık ya da zararlılarla bulaşık olma konusuna gelirsek;
  gövdede koşnil adı verilen kabuklu bitler olmamalı. kök boğazında da siyah ya da kahverengi renk bozulmaları olmamalı. gene kök ve saçaklarda toplu iğne başı ile nohut iriliği arasında muhtelif urlar olmamalı. yara da olmamasına dikkat ediniz.
  tüm fidanları tek tek kontrol etmek büyük bir bahçe için pratikte mümkün olmayacağı için istatistiki yöntem kullanılabilir. rastgele seçilip kök ve saçakları da güzelce yıkanmış fidanların tüm organları incelenebilir.

  kaynak : amatör meyvecilik, himmet kaygısız p:20-21