şükela:  tümü | bugün
  • her zaman dile getirilen bir yalan bu. sanırım dünyada kemalistler kadar kandırılmaya müsait bir topluluk yok. hani che'nin çantasından da nutuk çıkmıştı ya.

fidel castro da güya "ben devrimi yaparken atatürk'ü örnek aldım" demiş. böyle bir rivayet ortada dolaşıyor. bununla ilgili ne bir belge, ne de bir video var. buna dair tek belge trt'nin yaptığı küba belgeseli ve orada da konuşma verilmeden "fidel castro 'yurtta sulh cihanda sulh' diyerek atatürk büstü yerleştirdi" ifadesi geçiyor, yukarıdaki iddiayı destekleyen bir şey yine yok. ki trt'nin o dönem chp propaganda teşkilatı gibi çalıştığını cümle alem biliyor.

kısacası fidel castro'nun devrim yaptığı yıllarda atatürk'ten haberinin olması dahi mümkün değildir arkadaşlar. 1959'da muhtemelen türkiye diye bir ülkenin varlığından bile habersizdi castro. 1961'de nazım hikmet'in atatürk'ten bahsettiğine dair bazı saçma salak iddialar mevcut ama kemalistlerin zulmünden kaçıp rusya'ya sığınan bir adamın castro'ya atatürk güzellemesi yapacağını hiç sanmıyorum. o büst de türkiye elçiliğin talebi ve çabalarıyla dikilmiştir ve bulunduğu yerde daha onlarca farklı ülkeden kişinin daha büstü vardır.

fidel castro çok daha daha sonra 1996'da türkiye'ye geldiği habitat zirvesinde atatürk'ü övmüştür. ama bu klasik bir jest hareketidir. her gelen lider atatürk'e atıf yaparak övgüyle bahseder, batılı doğulu devrimci kapitalist farketmeden. bu klasik bir o halkın sırtını sıvazlama hareketidir. ama biz çocuk gibi seviniriz bu tip hareketlere, filmde istanbul adı geçince sevindiğimiz gibi.

tabi kemal kılıçdaroğlu gibi her söylediğinin dörtte üçü yalan olan birisinden duyunca önce sizin şüphelenmeniz lazım ama illa ki bizim anlatmamız gerekiyor.

mesela atatürk hakkında dünya liderlerinin sözleri başlıklı listeler dolaşır. şunun gibi. bir gün oturup bu listelerden birisini baştan sona araştırmış ve yarısından fazlasının uydurma ve yalan olduğunu belirlemiştim. tıpkı yukarıdaki hadise gibi. kalanlar da nereye çekeceğinizi bilemediğiniz şeyler.

örnek; fransız başbakanı briand:

"dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman mustafa kemal ve o'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. böylesine kahraman bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum."

çok ilginç bakın bu. savaş yapıyorsun, savaşta kaybettiğin ülke ile bir anlaşma imzalamak durumunda kalıp toprakların bir kısmından çekiliyorsun. ama yine de savaşı kaybettiğin mustafa kemal'den -ki o dönemde orduların başkumandanı değildir, sadece mecliste bir vekildir lider pozisyonu yoktur- böylesine abartılı övgülerle bahsediyorsun. üstelik "mustafa kemal" fransızlarla savaşılan cephede hiç yer almadığı halde.

insan ister istemez düşünüyor bu anlaşmanın kazananı gerçekten türkiye miydi diye?
  • 1959'da castro'nun turkiye'nin varligindan yoksun oldugunu du$unen comarin beyanati. castro'nun ataturk'u degil ornek almak haberi bile yoktu kafasina mi inanayim yoksa castro ustunden ataturk'e bok atilmasina mi yanayim. elin gavuruna gel bu ba$likla ilgili entry gir desem, alttan alta bu kadar laf sokmazdi ataturk'e.
  • gerçekleri duymaya alışkın olmayan yazarları üzmüş olan gerçek. kusura bakmayın ama genel başkanınız ya kendisine üfürülen her şeye inanacak saf veyahut çok profesyonel bir şekilde yalan söylüyor. hangisi daha kötü bilemedim.

mesela f.perrone di san martino diye italyan bir yazar var, şöyle demiş güya atatürk için:

"üstün iradesi, tükenmez cesareti ve eşsiz seziş ile hasımlarını dize getirdi. fazilet ve ciddiyeti, üç yılda memleketine yalnız askeri, aynı zamanda tam ve doyurucu bir siyasi zafer kazandırdı."

aynı yazar "ön asya diktatörü mustafa kemal" kitabının yazarı. cümle ya kitaptaki bir alıntıdan filan cımbızlanmış veyahut tamamen uydurma. adam zaten mustafa kemal'i sizin hiç tasvip etmediğiniz bir şekilde, "asya diktatörü" olarak görüyor.
  • bunu reisleri söylese aniden inanacak olan kişilerin tespitleri, yahu beyniniz başkasında, düşünmeyin siz, yiyin, sıçın nefes alın yeter..
  • ataturk olmasaydi ne idugu belirsiz olacak olan comarin ataturk'e bok attigini inkar etmedigi ba$lik.
    la comar ben chp ba$kaniyla ilgili bir$ey mi dedim sana. chp'li oldugumu nerden cikardin, senin amacin ba$kan falan degil, sen bu ba$ligi ataturk'e sallamak icin acmi$sin. comarligin konusunda onyargili davranmi$tim, beni hakli cikardigin icin saolasin.
    (bkz: çomaristan vatandaşı örnek davranışları)
  • castro'nun atatürk'ü örnek alması atatürk'e değil fidel castro'ya fayda sağlayacağından anlamsızdır.
  • mustafa kemal gibi halkına çağ atlatmış bir liderin yanında, castro'nun esamesi bile okunmaz. örnek almışsa da, becerememiştir belli ki.

mustafa kemal, emperyal devletlerle savaşırken, edebiyattan sanata, bilimden hukuka kadar onların medeniyetinin olumlu yanlarını alıp halkına sunmuş büyük bir devlet adamı idi. castro ise, savaştığı emperyal devletlere sonradan sadece kin güden, inatçı bir askerdi sadece.

bakmayın siz castro güzellemelerine. soğuk savaş zamanı ülkesini rusya'ya kiralamamış olsa, tarih kitaplarında adı bile geçmezdi castro'nun.

edit: o değilde, hani başlık engellenebiliyordu. ben engellediğim elemanın başlığını neden hala görüyorum? bir haltı da düzgün yapın şu sözlükte.
  • yalan değildir. atatürk sadece castro'ya değil, dünyanın bütün ezilen halklarına ilham kaynağı olmuştur. emperyalizme attığı okkalı tokat ve türk milletinin azimli direnişi hindistan'dan güney amerika'ya kadar bütün dünyada yankı uyandırmıştır. birlikte savaş kaybettiğimiz almanlar bile türk milletinden ilham alıp, intikam için ikinci dünya savaşını başlattılar. böyle bir etkiden bahsediyoruz.

kemalizm bu toprakların aydınlanma ideolojisidir, atatürk'ün kendisi ise bütün ezilen uluslara umut veren güçlü bir tarihi karakterdir.

edit: imla
  • yobazları üzmüş gerçek.

gidin ötede ağlayın lütfen, teşekkürler.

iyi günler.