şükela:  tümü | bugün
 • murat bardakçı'nın sözüdür. haberdeki fotoğraf ise oldukça ilginç ve de ürkünç.

  http://www.ensonhaber.com/…ktatordu-2016-11-28.html

  düzelti: ensonhaber adlı site haberi kaldırmış. o yüzden habere ulaşmak için aşağıdaki linki kullanınız.

  http://www.haberturk.com/…82-castro-ve-durust-olmak
 • bunu diyen vatandaş bu gece devrim meydanında olacak ilk töreni izlesin de görsün bakalım diktatörünü! nasıl uğurluyor halk.

  edit:
  http://www.telesurtv.net/index.html# buradan canlı izlenebilir. saat farkından dolayı sanırım bu gece 21:00 den sonra bakmak lazım.

  edit2: 1961 yılından beri ağır bir ambargo altında olan bir ülkenin lideriydi.. bu şartlar altında ülkede sağlık, işsizlik, eğitim alanından büyük reformlar yaptı. bu uygulanan ambargoya karşı saldırılara karşı direnmek için ne yapmak gerekiyorsa onu yaptı.. he sen buna diktatörlük diyorsan tamam diktatörlük olsun.. amerika sahillerinde onun ölümüne sevinenlere sor demiş!! kendi halkı ile beraber savaşmak direnmek yerine, paranın köpeği olmuş,vatanını halkını satanlara mı sorayım?

  yıllarca amerikan ambargosuna saldırılarına karşı direnen.. bütün o ekonomik şartlar altında emperyalizme karşı direnen bir halkın liderine yapılacak veda ile şimdi günümüz türkiye şartlarında "rte ölünce ne olacak hadi buna cevap ver" diyerek karşılaştıran birine, ben ne cevap verirsem vereyim boş konuşmuş olurum.

  edit3: mesajlar gelmiş bana.. cahil diyor biri.... çoğu da aynı şeyi yazmış, bir çok diktatör böyle kalabalıklarla uğurlanmış savundukları şey bu!! fidel muhaliflere izin vermemiş, medyayı engellemiş, ülkede internet yokmuş lan internet!!!! diktatör fidel..

  başka neler yapmış bu diktatör fidel.. amerikan şirketlerine ait olan toprakları kamulaştırmış, bunları halk çiftlikleri haline getirmiş. hani diyor ya arkadaş "amerikada sevinen kübalılara sorsana diye.." devrimden önce amerikan şirketlerinin beslediği villalarda yaşayan kübalılar, villalarından zenginliklerinden topraklarından olunca, işlerine gelmeyip amerikaya kaçtılar. heh o sevinen yavşaklar bunlar işte.. onlara soracakmışım!

  başka neler yapmış bu diktatör, ülkesine %100 ambargo uygulanırken kuşatma altındayken , defalarca öldürülmeye çalışılırken, içeriden dışarıdan ekonomik ve siyasi saldırı altındayken yılmamış.. eğitim reformları yapmış halkının eğitim düzeyini %90 lara çıkarmış, üniversiteler kurmuş, doktorlar yetiştirmiş, hastaneler yapmış, halkına ücretsiz sağlık hizmeti vermiş, 7 sülalesini zengin edip gemicikler almamış, işsiz insan bırakmamış, aç insan bırakmamış, kimse parasızlıktan ilaç alamadığı tedavi görmediği için ölmemiş bu diktatörün ülkesinde, halkına eşit sağlık hizmeti vermış. senin paran yok geber dememiş.. ve bütün bunları o şartlar altında yapmış,

  bunları yaparken bütün adaya fiber döşeyip her eve 100mbit internet götüremediği içinde kusura bakmayın.. amerika tarafından desteklenen beslenen muhaliflere izin vermediği içinde kusura bakmayın.. he siz bütün bunlara diktatörlük kendisine de diktatör diyebilirsiniz..böyle ele geçiremediği ülkelere demokrasi! götüren amerika da diktatör diyor..

  ama onu uğurlayacak halkı bu yaptıklarına direniş.. ona da komutan diyor. bunu da kafa sok!
 • ülkede devlete bağlı beş yayın organı var, özel yayın organı ve basın özgürlüğü yok, internet bağlantı oranı yüzde üç, karın tokluğuna yaşamak zorunda olan insanlar ve castro'ya yakın elit bir zümre dışında ara bir zümre yok. castro'yu eleştiren en ufak bir meydan okumada idamlıksın. diktatörün tillahıdır. halk kendisini iyi uğurlamak zorunda çünkü yönetim kardeşten kardeşe ya da gelecekte oğula demokratik! bir şekilde geçiyor ve baskı devam ediyor.
 • öncelikle wikipedia'ya soralım diktatör'ün tanımı neymiş;

  --- alıntı ---

  diktatör (latince: dictator; emir veren, dikte ettiren), elinde mutlak ve sınırsız bir otoriteye sahip olan yöneticilere verilen tanımdır. [1] bir diktatör tarafından yönetilen ülkelere ise diktatörlük denilmektedir. terim, antik roma'da senato tarafından acil durumlarda cumhuriyeti yönetmesi için atanan ve olağandışı görevler üstlenen magistratusun unvanından gelmektedir. günümüzde ise bu tanım daha çok muhalefeti bastıran, ifade özgürlüğünü kısıtlayan ve yetkilerini kötüye kullanan liderler için kullanılmaktadır.

  --- alıntı ---

  bu durumda fidel castro diktatör müdür değil midir siz karar verin.
 • şimdi bunu söyleyen ekşi'deki götü boklu adamlardan kat kat kültürlü ve bilgili biri olduğu için ekşiciler ağlıyor içlerine içlerine.

  en ses çıkaranı ''bak bakalım diktatörse halkı nasıl uğurluyor'' yazmış. ulan bugün malum kişi ölse halk nasıl uğurlayacak sence? cevap ver buna da? kuzey kore lideri ölünce halk nasıl uğurladı? ne boş adamlarsınız ya.

  asıl tepkiyi abd'de yaşayan, ülkesinden kaçan insanlara bakarak söyle. adamlar castro'dan kaçmış ve ölümünü kutluyorlar.

  devrimcidir, emperyalizm karşıtıdır zart zurttur ama bi bir diktatör olduğu gerçeğini değiştirmiyor. boş yere ağlamayın. 59 sene bi ülkenin başında tek başına kalan adam ne oluyor cidden biri söylesin? muhaliflere ılımlı davranmadığını da biliyoruz? ee noluyor yani? abd'ye karşı geldi, devrim yaptı diye diktatör olmuyor mu?

  diktatör ne demektir zeki çocuk? söyle bana? dikte etmek? hmm bir şeyler oluyor sanki. adam 1959'dan, 2008'e kadar ülkeyi tek başına yönetecek, adama muhalefet olmayacak, ülkenin dış dünyayla bağlantısı sadece devletin elindeki yayın organları vasıtasıyla olacak, başkanlıktan çekilince yerine kardeşin, akraban vs. gelecek ama diktatör değil. kusura bakmayın da ıslak devrim rüyalarınız gerçek dünyada istediğiniz gibi yürümüyor.

  murat bardakçı'nın haklı sözüdür.
 • ben diktatör olsaydım bana diktatör diyemezdiniz açıklaması var mı abi? ona bakarım ben.
 • evet? sevenleri zaten adam diktatör olmadığı için değil, kendi ideallerini yaşatan bir insan olduğu için onu seviyorlar.

  bir komünist için muhaliflerini öldürmek, sindirmek, idam etmek, gazeteleri susturmak vesaire önemli şeyler değil, ancak tâli mertebedeki hususlardır. önemli olan ''komünist davanın ve ideolojinin'' ne denli muzaffer olduğudur. komünist adam bireyi, castro'nun kişilere dair işlediği suçları önemsemez, kendi şiddetini haklı ve meşru görür. zira bu metod, dünyayı bir ''cennet'' haline koyacak projeye gidebilecek yegâne metoddur, yapılması zarurîdir. gün gelecek, yeryüzünde komünizm marifetiyle bir cennet kurulacak, işte o zaman bu ölenler boş yere ölmemiş, ''feda edilmiş'' veya ''yoldan kaldırılmış'' olacaklardır.

  castro, işte bu cennetin bir nüvesiydi komünistler için. yüz binlerce insan öldürse bile önemsenmez. che guavera denilen adam da bunlardan farklı bir tip değil, bir sürü masum insanı telef etmiş bir adam ama komünistler için commandante.

  aklını bir ideolojiye peşkeş çekmiş insanlara boş boş derdinizi anlatmaya çalışmayın. iman, ancak gaibe ve göklere olur, yerküreye ait ideolojiler akılla tartılır.
 • küba'nın dünyanın dört bir ülkesi tarafından uğradığı ambargoyu, maruz kaldığı izole edilme politikasını hiçe sayarak yapılmış bir tespit.

  murat bardakçı gerçekten çok bilgili ve kültürlü biri. ama bazen tespitleri çok yüzeysel kalıyor. fidel castro ve adamları çok demokratik bir yönetim sergilememiş olabilir. ancak bunda abd'nin küba'yı devirmek için gerçekleştirdiği 100'ü aşkın askeri ve istihbarat operasyonlarının etkisi yok mu ? uğranan ambargo yüzünden zor durumda kalmanın ve dünya ile bağları kopmak zorunda kalan bir ülke olmanın rolü yok mu ? üstelik oldukça kıt imkanlara sahip olan bir ada ülkesisin. tek derdin ülke olarak onurlu bir biçimde kapitalist hegamonyaya boyun eğmeden ayakta durabilmek. kimseyi sömürmeden ve paraya tapınmadan varlığını sürdürebilmenin mücadelesini vermek.

  adamlar onurlu bir şekilde ayakta durabilmek için tüm dünyanın ambargosuna rağmen senelerdir direniyorlar. daha düne kadar turist bile gönderilmiyordu bu ülkeye. sırf komünizm palazlanmasın diye. o yüzden analiz yaparken biraz çevresel faktörleri de hesaba katmak lazım.
 • diktatör olması neden bu kadar ilginclerine gitti ki bu elemanların? bir devrim yapılmak isteniyorsa o devrimin topluma iyice yerleşmesi açısından diktatörlük gayet mantıklı bir tercih. ayrıca bildiğim kadarıyla sosyalizm diktatoryal düzene karşı değil.
 • proleterya diktatörülüğünün* temsilcisidir. bu bağlamda diktatör olarak anılmasında beis yoktur.

  bu fidel castro'nun kişiliğine yaptıklarına bi halel getirmez. kendisi devrimci bir kahramandır ve öyle kalacaktır.