*

• xbox 360 trailer'indan edindigimiz izlenimlere gore;

- artik teknik direktorler de oyunda bagirip cagiriyor
    - karakter hareketleri (bkz: kinematics) uzerine yogunla$ilmi$
  • aslında adı fifa 06 olan oyun. ea artık 2000'leri kaldirmistir, oyunda beklenen bir başka güzellik ise pele ile eusebio ile maçlar yapabilecek olmamız. tabii pes varken bu güzelliklerden ben değil de siz faydalanacaksınız
  • sahanın fazla küçük olması, alıştıktan sonra her korner ve frikikten gol atabilme, kalecilerin belli yerlerden her topu içeri alması gibi çeşitli hatalarını düzeltmedikleri sürece, gerçekten de yanaşılmaması gereken oyun. ea fifa 2000 de yanlış iş yaparak fifa 99 gibi üretmiş olduğu en güzel fifa oyununu grafiksel olarak geliştirmek yerine daha dengesiz insanların kocaman sahanın neredeyse halısaha boyutlarına indirildiği, pasların otomatik olarak yönlendirildiği bir oyun yapmayı tercih etti. ilerleyen senelerde hala bu hatasını görmedi bug dolu oyunlar yaptı hep aynı goller hep aynı pozisyonlar derken oyuncu yaratıcılığı da azaldı tabii -sonuç olarak pasları sen diil bilgisayar veriyor- bu arada konami de sektöre el atınca özellikle 2005 yılında yaşadığı faciadan sonra çok çok kaliteli bir oyun yapmaz ise piyasanın yine pes in olacağını bildiğinden kaliteli bir oyun yapmasını beklediğim ea nın bana pek de ümit vermeyen yeni futbol oyunu.
  • fifa bu yıl radikal bir karar alarak önce ismini değiştirdi.çıktığı yılın tam ismini alan fifa oyunları bu yıl bir kısıtlama ile sadece son iki rakamı aldı yeni ismi fifa 06 oldu.
    ea kapak yıldızları olarak dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en önemli iki yıldızı ile anlaştı.rooneyve ronaldinho.
    bu yıl klasik takımımın kapsadığı yıllardaki o atmosferi yaşayacağız yani 60'lı yılların yıldızları ile 80'yılların yıldızları arasındaki maç siyah beyaz bir ekranda ve de eski formalar ve toplar ile oynanacak.bunun yanında maziye damgasının vurmuş yıldız oyuncuların biyografileri ve tarihten silinmeyen maçların videoları da mevcut olacak.
    fifa 06 cd'sinde orjinal fifa 94 oyunu da olacak.
    oyunda bu yılda nike giyen takımların formalarının bir köşesinde nike sembolü olmayacak. ama nike total 90 serisi topları kullanılacak.
    10 yıllık fifa spikeri emektar john motson yerini clive tyldesley adında yeni bir spikere bırakacak.
    bu yılki değişikliklerden bitanesi de kalkan manasına gelen ve oyunda top saklama olarak kendini gösteren özeellik.tek oyuncuyla kontra atağa çıktığınızda da kalabalık defanstan top saklamanızı ve yardım beklemenizi sağlıyor.
    kalecilerin yapay zekasında yenilikler var.çok yetenekli futbolcuların dışında kalecileri geçmek ve kandırmak çok zor olacak.kaleciler yağmurlu havalarda topu ıskalayabilecek.
    performans metre ve takım kimyası adı verilen iki tabir eklendi.buna göre takımımızın fiziksel durumu takım kimyası adı verilen bir gösterge ile ölçülecek.bu ikisi bir birine doğru orantı ile bağlı olacakmış.takım kimyası ve performans metresi düşük olan bir takım maç kazanması için çok çaba göstermesi gerekecek.
    (bkz: www.derggi.com)
  • 6 cdlik dev bir oyun.

evvela belirtmeli ki; bu oyunu zar zor bulduk çekmeköy'de bir bilgisayarcıda. 6 cdlik oyun ama setup ı yok içinde. oyunu şu şekilde kurduk; 1. cdnin içindeki .rar dosyalarından ilkinin içindeki ne olduğu belirsiz dosyaya tıkladık. bu rar dosyasının içinde zihirbazı çalıştırıp masaüstüne çıkarmaya çalıştık, ve yüzde bilmemkaça geldiğinde, sırasıyla; 2., 3., 4., 5. ve 6. cdleri istedi.

neyse 1 saatte 100% tamamlandı; masaüstünde 3 gb'lık dev bir oyun kuruldu. bu arada sanal disk oluşturmak için alcohol programını kullandık. -ki bunu yapmadan oyun yüklenmiyor, çalışmıyor.- masaüstünde oluşan iki dosyadan büyük olana tıkladık; setup açıldı. oradan kurulum dilini ingilizce yaparak bir defa daha yükledik.

ve oyuna geçtik. [oyuna ilk ulaşım bu şekilde zor oldu. bu oyunu böyle piyasaya sürmezler sanırım. crack mrack bir yana millet bunu yükleyemez zira.]

oyunun menüsü yine ve yine çok ağır. pes 4 de alıştığımız tak tak hızlı hızlı geçme özelliği burada yok; -ki müziği, menü seslerini kapattık, yine yavaştı menü geçişleri-

geçelim oyunun özelliklere:

-oyunun müzikleri arasında athena / tam zamanı şimdi ve manga / bir kadın çizeceksin var.
    -yine oyunun müzikleri arasında gol sesleri var; hatırladığım kadarıyla brehme, lothar matthaeus, wayne rooney,eric cantona gibi futbolcuların gol sesleri mevcut-batının ercan taner vari spikerlerinin seslerinden-
    -oyun modları:
    friendly
    manager mode [fifa 2005 'deki kariyer mod'un gelişmişi]
    tournament
    create tournament
    lig/kupa
    -oyunda lock/kapalı olan çok dosya var, ve galibiyetlere hatta kupalara evvelki sürümlerderki gibi çok puan verilmiyor. öyle ki; create tournament da yarattığımız bir turnuvada; kupayı aldık 500 puan verdiler; ki en düşük dosya zaten 500 puan. yani koca kupayı bir dosya açabilmek için kullandık.
    -ekstrada klasik futbolcuların biyografileri var. ve bu büyük futbolcular [pele ve maradona yok] arasında galatasaray formasıyla hagi de var. ve tüm bu biyografiler kapalı, puan kazandıkça açacaksınız.
    -ekstrada samuel etoo röportajı var. [röportajda soruyorlar adama; "fifa oyununda kendini görünce ne hissediyorsun?" etoo cevap veriyor; "kendime pek benzetemiyorum.." bence de fifanın futbolcuları çalakalem simule ediyor olması bu oyun için de geçerli. zira biz alıştık pes 4 yamalarıyla, futbolcuları neredeyse birebir benzetmeye..]
    -ekstrada ufak bir fifa belgeseli de var. fifa 94'den itibaren yaşanan gelişmeler; görüntü ve süper bir müzik eşliğinde sunuluyor. fifa 2005 e kadar geliyor belgesel; ve biz bunu şöyle değerlendirdik; futbol simülasyonu hususunda piyasayı konami / pes 4 e kaptıran, çok eleştirilen easports, sanki "ben daha ölmedim, hey gidi hey ne geçmişim var benim.. ulan önceden konami mi vardı deyyuslar!" demeye getirmiş gibi. tam bir gövde gösterisi bu belgesel.
    -ekstrada 10 adet gerçek gol görüntüsü var; [goller harbiden güzel] hatırladıklarım;
    pauleta / psg
    sony andersson / villareal
    ronaldinho / psg / toyken
    di canio
    eric cantona / piskopatça bakışı var adamın gol sonrası
    david beckham / toy yıllarından
    wayne rooney / everton
    yeboah / üst direği patlatırcasına
    ..
    [bu esnada arkadaşım "alex 'in golünü de almaları lazımdı." dedi. ben de ".. hagi 'nin monaco 'ya taktığı o orta şut karışımı golü de alsalarmış." dedim.]
    -ekstrada credits bölümü var. [gereksiz blgi]
    -ekstrada yeni toplar var. kapalı tabi. puanlarla açmak lazım.[pes 4 'de ufak bir patch ile açabiliyorduk ekstra topları, hatta kendimiz bile oyuna top ekleyebiliyorduk programlar sayesinde]
    -esktrada overhead kamera var. locked yine.
    -ekstrada ne işe yaradığını ve neden puanlarımızı uğruna harcamak isteyeceğimizi bilmediği alman, ingiliz, italyan liglrinin highlights 'ı söz konusu. puanınız varsa açarsınız.

gelelim işin futbol kısmına;

-futbolcular hiç benzememiş; pes 4 'de birebir benzeyen futbolcular fifa 2005 'de yalan olmuş. en bilinen ronaldinho ve totti bile hiç asıllarına benzemiyor. oyunu oynarken; bu gözümüzü alıyor; dikkatimizi dağıtıyor. adamların kafasında nur varmış gibi, beyaz birşey parıldıyor. ayrıntı yapmaya çalışırken; en kaba tabirle sçmışlar. futbolcuların görüntüsündeki gerçekçilik neredeyse 15% civarı. tabi ben hep pes 4 ile karşılaştırarak söylüyorum bunları; bu oyunla futbol simülasyonu dünyasına adım atacak bireyler beğenebilirler, benzetebilirler futbolcuları.
    -maçların çoğunu kim milton nielsenyönetiyor.
    -yan hakem ayrıntısı çok iyi. yan hakem koşuyor, pozisyonu takip ediyor falan.
    -ofsaytlarda pes 4 deki gibi sarı çizgi çekiyorlar.
    -arkadan müdahele nerede olursa olsun;doğrudan kırmızı kartla cezalandırılıyor., gole giden adamı düşüren son defans futbolcusu da kırmızı kart görüyor; bilen bilir pes 4 'de hakem bazen es geçiyor, bazen de sarı kart veriyordu; bu da fifanın artısı. hakem hatası neredeyse sıfır; bunda bir etken de sanırım şu; yerden her kayışınız faul olarak değerlendirilmiyor; topa müdahele ettiğinizde faul çalınmıyor; pes 4 hakemleri bu konuda da sabıkalıdır; yerden her kayışınız rakibe hafif değsin değmesin faulle durdurulurdu.
    -tribünler hafif hareketli; yer yer ilginç pankartlar var. örnek; fenerbahçe tribünlerindeki; "gerçek fenerbahçeli kırmızı giymez." yazan pankart.
    -saha kenarında yine kağıt adamlar var; kamera saha kenarına yaklaşınca adamların kağıt gibi çizgi halinde oldukları görülüyor. bakalım hangi oyun buna son verecek, ve bu detayı atlamayıp; oyunu daha gerçekçi kılacak merak ediyorum.
    -yağmur sonrası zemin, gerçekçi olmuş ama daha da coşabilirlerdi. karlı hava ve saha yok sanırım. bana denk gelmedi oyun boyunca.

oyunun modları

manager mode:

-işte fifa'nın pes'e göre en büyük artısı! master league gibi ne olduğunu anlayamadım, ütopik ligine karşı gerçek takım ve futbolcularla, gerçek bir menajerlik/in action tadını bu fifa 2006 'da yakalayabilirsiniz. ve fifa 2005 'den farklı olarak bu kariyer çalışmasında, ilk gelen teklif, yani oyuna başlarkenki takımınız iyi bir takım olabilir. fifa 05 'de kariyeri iyi olmayan, yolun başındaki bizlere ya futbolu zor ve kuvvetli olan bir ülkenin ikinci liginden ya da o kadar zorlayıcı olmayan bir ülkenin süper liginden bir takım teklifte bulunuyordu. bu oyunda ise; hatırladıklarım; "roma, fiorentina, lazio, parma, atletico madrid, atl. club bilbao, real mallorca, real zaragoza, villareal, bolton, aston villa, birmingham city, middlesbrough .." gibi en az 4 yıldızlı takımlarla oyuna başlayabilirsiniz.
    -menajerliği çok ayrıntılı; maç sonunda, öncesinde gazeteciler sorular soruyorlar; bir tanesi şöyleydi;

".. takımınızın internetteki web sitesinde aleyhinizde yorum yapan taraftarlar var. webmastera ne öneririyorsunuz?

cevaplar:
    -aleyhime olan sözleri silsin.
    -küfür ve hakaret içermedikçe her yoruma saygılıyım.
    -hede hodo."

tabi vereceğeniz cevap o takımdaki kariyerinize + veya - yönde etki yapacak. dikkatli olmak lazım; taarftarı küstürmemek ama politik olmak lazım..
    -transfer çok zor, takıma sponsor buluyorsunuz.
    -manager mode'u maçlarını iki kişi oynayamıyorsunuz. nedense böyle salakça bir özellik koymuşlar; biz arkadaşla oynayamadık. dellendik. evvelki fifa'larda oluyordu bu. fifa 2005 'de maç içindeki radarı kaldırınca gerçekçi olacağını sanan easports 'un 2006 'daki beklenen denyoluğu yani.
    -oyunda en denyo ligler bile olmasına rağmen, türkiye süper ligi yok. haydi kore ligini anladık; para kazanacaksınız da; isviçre ve isveç ligi, türkiye liginden çok mu daha kaliteli? gerçi sadece herşeyin korsanının sattığı bir memlekette böyle olması da doğal neyse.
    -ülkemizden galatasaray, fenerbahçe ve atatürk stadı var. bir de yukarıda bahsettiğim; athena, manga ve galatasaray formalı hagi resmi.

oyun

-bir kere oyunda her yerden gol atabilirsiniz. zira casillas ve buffon hariç, her kaleci çoğu topu iki hamlede kontrol ediyor. hele yağmurlu havalarda kucağına aldığı topu düşüren kaleci bile gördüm. şut imkanı veriyor oyun, ve o şutu kesecek, vücudunu ortaya koyan defans futbolcusu da söz konusu. rakip baskı kurduğunda, tam bir final tadı alıyorsunuz oyundan.
    -konami ile söz konusu olan vücut çalımı hadisesi bu oyunda yok! pes 'de olduğu gibi sağa giderken birden durup sola çekildiğiniz de rakip darmadağın olabiliyordu; bu şekilde bir kişiyi geçip ara pasıysa ara pası, ortaysa orta, şutsa şut çekebiliyordunuz, ama fifa 2006 'da bu yok; yön tuşuna her darbeniz mühim bir hal almış, ronaldinho ile bile çok anormal çalımlar atamayabiliyorsunuz. bu yüzden en zor futbol oyunu bu, şimdilik.
    -pes 4 'de topu aldığınızda bir arkadaşınıza ara pası atabiliyordunuz, zira takım arkadaşınız rakibin arasına kaçabiliyordu, defans afallıyordu. ama fifa 2006 'da ara pası o kadar da kolay değil, arkadaşınız kaçmıyor ya da kaçamıyor. bu da sapır sapır goller atmamızı engelliyor.

daha çok şey söylenir bu oyun için ama ben yoruldum.
    önümüzdeki hafta başka bir oyunla yine karşınızda olana dek hoşçakalın;

oyun tv editörü,
    fifa uzmanı,
    işsiz güçsüz adam;
    jimi the kewl

beeh
  • cok zor ve oynanabililigi yuksek bir oyun. fifa serisine karsi onyargisi olanlar bile en azindan bir kez konsol üzerinde oynamayı denemelidirler.
  • kariyer modunda para sorunundan(kovulmaktan) kurtulmak için oyunda kayitli oyunlarınızı bir hex editörle açın... e3294(dahil) adresinden itibaren 2b 48 30 45 39 a2 ac 50 şeklinde değiştirmeniz sağlam bir para için yeterli olacaktır... *
  • kariyer modunun bir hayli zevkli olduğu, transferlerde önceki versiyonlardaki "parayla herkesi satın alabilirim" anlayışının yürümediği, futbolcunun "banane banane, ben kulübümde mutluyum" deme hakkının bulunduğu, hatta çoğunlukla bu hakkı kullanarak sizi yıldızsız bıraktığı yeni futbol oyunu.

teknik direktörü olduğunuz takımın yönetiminden, ehliyet sınavındaki ilkyardım sorularını andıran "seni baş tacı mı yapalım, yoksa kovalım mı" netliğindeki soruların gelmesi oyunu daha da keyifli hale getirmektedir.

- takım otobüsü çok eskidi, futbolcular şikayetçi. birçoğu sırt ağrısından yakınıyor, ne yapalım?
    a) idare etsinler, asabımı bozmasınlar.
    b) para yok, tutumlu olmalıyız. tamir ettirsinler koltukları.
    c) çocuklar her şeyin en iyisini hakediyorlar, yeni bir otobüs alınsın.

tabii yeni bir otobüs alınınca takım morali +5 artıyor.

öte yandan sponsorluk anlaşmalarından bilet fiyatlarına kadar müdahale edebildiğiniz bu ayrıntılı kariyer modunun sonunda şampiyon olduğunuzda inanılmaz görüntülerle karşılaşacağını, kupanın içinden şarap içebileceğini sanıyor insan, lakin şampiyonluk giderek önemsiz bir şey haline getiriliyor futbol oyunlarında. sabaha kadar oynayıp "bu muydu lan" demeyiniz.
  • neden o kadar büyük bir boyuta sahip olduğunu anlamadığım abartmış oyun, ha yani ne gerek var ki samuel eto röpörtajı koymaya yani hani koyacaksan bari daha yararlı birini koy ne bileyim alex ferguson koy, ronaldinho koy falan yani yani kendisi boyutu kadar büyük değil bence
  • "yine olmamış." dedirten oyun. kendi kendine çalım atan oyuncular, altı pas içindeki topa çıkmayan kaleciler, kullanması insanı baydıran bir menü (bkz: daha gider bu).
hesabın var mı? giriş yap