şükela:  tümü | bugün soru sor
 • görüldüğü üzere pes 2019 hem grafikleri ile hem oynanış ile basıp geçmiştir. illa ki iki oyunu da oynayan yazarlarımız vardır. görülmüştür bu, duyulmuştur. kullanıcı sayısı fazla diye fifa'nın daha çok ilgi görmesi normal, ama bu sene gerçekten de pes zamanı. fifa gerçekçilikten uzak kalmıştır her daim.

  edit : hadi gel bi fifa atalım deyimi yoktur.

  pes
 • pes 19 basar geçer, tek sıkıntı lisans sıkıntısı, fifacılar duygusal davranıyor.
 • ps1'de winning eleven serisi ile başlayan sonrasında avrupa'da pes ismi ile devam eden serinin, hem miadının dolduğu hem de zirve yaptığı dönem 2013'tür. bu döneme kadar sıkı bir pes tutkunu ve fifa karşıtı olarak durdum. ancak söz konusu dönemden sonra pes ne kadar geriye gittiyse fifa da o kadar ileriye gitti ve aradaki makas son 5 yılda kapanamayacak düzeyde açıldı. bu sebeple bazı gerçeklerden de kaçamadık ve fifa'ya geçiş yaptım. bence oynanabilirlik, çok oyuncu seçenekleri, gelişmiş taktiksel özellikler, kulüp, lig ve oyuncu lisanları ve son olarak pes'in elinden şampiyonlar ligi lisansını da almasıyla artık tekel durumuna geçmiştir. böylelikle pes, fifa ile kıyaslanamayacak duruma gelmiştir.
 • futbol oyunlarına winning eleven 2002 ile başlayıp sonrasında fifa 15 itibari ile fifaya geçip bu sene hem fifa 19 hem pes 19'u satın almış bir kullanıcı olarak bildiriyorum.

  pes 19 grafik olarak gerçekten aşmış ancak grafiğe harcayacakları enerjiyi ve parayı biraz da lisansa harcasalarmış daha iyi olurmuş. myclub, fut'a göre çok basit kalmış, daha oyunun başında messi ve neymar'ı kadroma katabildim. bir de ben mi beceremiyorum bilmiyorum ama rakip bulması çok uzun sürüyor. bazen ortada yuvarlak dönüyor dönüyor dönüyor ben tuvalete girip geliyorum hala dönmeye devam ediyor ve en sonunda rakip bulunamadı diyor. pes serisini uzun zamandır oynamadığım için farklı isimlere aşina değilim yıllardır oynayanlar artık isimleri çözmüştür ama yeni kullanan birisi london fc ne amk diyebilir. ana lig:gerçek sezon modunda fenerbahçe ile oyun açtım o da ne isimler saçmasapan ve kimin kim olduğunu anlamak için pozisyonuna bakıyorum bu herhalde mehmet topaldır, şu herhalde slimani'dir diye diye oyun oynuyorum.

  fifa 19'da ise pes 19 kadar grafikler gerçekçi değil fakat oyun çok detaylı, her şey ince elenip sık dokunmuş. en çok zamanımı fut'da geçirdiğim için fut üzerinden yorum yapayım. myclub gibi hemen iki maç sonunda messi kazanamıyorsunuz. bir seviyeye gelmek için gerçekten çabalamanız gerekiyor. ticaret yapmanız fut modlarında maçlara çıkmanız gerekiyor. bu sene ödüller geçen yıllara göre artmış durumda fakat yine 88-89 reytingli adamlar çok zor çıkıyor paketlerden. pes 19'da var mı emin değilim fut web app üzerinden evde olmadığın zamanlarda da ticaret yapıp takımın üzerinde oynamalar yapabiliyor olmak da çok büyük bir artı. ayrıca artık şampiyonlar ligi lisansını da almayı başardılar.

  ben bir fanboy olmamakla birlikte fifa ezer geçer diyorum.
 • futbol oyunlarına fifa 98 road to world cup ile başlamış biri olarak söyleyebilirim ki, pes 2000lerin ortalarında kısa bir süre popüler olmuş bir franchisedır. hepsi bu.

  edit: 2000lerin ortaları ne demek diye mesaj atan milleniallar yeşilimi söndürmedi. 2500 mü diye soran var lan. 2004-2007 civarı.
 • 2013’ten beridir düzenli olarak fifa alıyorum. bu sene de erken erişimle aldım. bu 6 yıllık fifa serüvenim boyunca aktif olarak fut, pro clubs modlarını oynadım. resmi ve gayr-ı resmi turnuvalara katıldım.

  bu sene her ikisini de deneyimleyecek kadar oynadım. henüz pes tam olarak fifa seviyesinde değil ama son 2 yıldır firmaların oyun motoru ve geliştirme politikalarını referans alırsak en geç 2 yıla kadar pes’in tekrardan sektörü ele geçireceğini görebiliyorum. fifa simülasyondan uzaklaşıp pay to win yolunda ilerliyor. pes ise tam aksine her geçen yıl biraz daha simülasyon olma yolunda ilerliyor. bir gün bir futbol oyunu profesyonel e-spor olacaksa eğer bu kesinlikle fifa olmayacaktır.
 • futbol oyunlarına goal 3 atari oyunuyla başlamış biri olarak fifa 19 ün ezip geçeceği bir versus olmuş efendim
 • futbol oyunlarına 1992 yılında yayımlanan european championship 92 ile başlamış sonrasında goal storm (bugünkü pes'in ilk atası) ile girdiğim japon serisine 2011 yılına kadar devam etmiş (arada fifa 98-99 ve wc 98 var), 2011'den sonra pes'in yüzüne bile bakmamış biri olarak söylüyorum, fifa 2019 için çıtayı çok yükseğe koydu. bu saatten sonra pes ancak armut toplar.
 • hala man red ve man blue var. para verip rezil olmak için birebir pes serisi.

  fifa fut var ki hiç girmiyorum o konuya. şampiyonlar ligini de aldılar haliye yarış yine başlamadan bitti.