şükela:  tümü | bugün
219 entry daha
  • yılların pes'çisi olarak demosunu indirdim sonuçta bedava ve ekstra. oyun hızı ayarları yok demo olduğu için. e be güzel kardeşim biz oyun hızı +2'de oynamaya alışmışız yüzyıllardır. bu oyun bana ağır çekim gibi geliyor resmen nasıl karar vereyim genel olarak iyi mi kötü mü diye?

neyse çok da önemli değil sokak futbolunu koymuşlar demoya 3 kişi doyasıya oynuyoruz. tam sürüm almaya gerek yok. sağ ol fifa kardeş. sonuç olarak oyun hızını deneyemediğim için pes'e devam.
  • fifacı olarak ben sıkıldım artık menajer modundan. her sene aynı nane. yani 17 de ne varsa 19 da aynı. bir heyecanı kalmamış olan oyun. atmosferi tam olarak yaşatamıyorlar. daha gerçekçi anlayışının grafiklerden çok oyunun içeriğine harmanlanması lazım. ayrıca yani şu oyuncu yüzlerinide yapın artık bir zahmet. premier ligden başkası zevk vermiyor bu yüzden. süper ligi böyle yapacaksanız da zahmet etmeyin. biz kendi yamamızı yaparız.
  • online oynamayınca pek anlaşılmıyor bazı şeyler. demoda gözüken her yeni çıkan fifa oyunu gibi daha ağır, gerçekçi, bi öncekinde abuselanan çoğu şeyin nerflendiği güzel bi oyun. ultimate team'de oyun biraz daha hızlı olacaktır. kickoff modu hep bir tık yavaş oluyor çünkü. fakat bir gerçek var ki, birkaç ay sonra bebeler oynayamıyoruz diye ağlayınca gelen güncellemelerle bok olacaktır 19'da olduğu gibi. gerçekten hayatımda oynadığım en kötü futbol oyunuydu fifa 19 başlangıçta çok iyi olduğu halde. bunu da beceremediğim için söylemiyorum. ilk çıktığı zaman gold 2 zor yaparken, geldiği bok halde elite yapıyordum. ama gold 2 yaptığım zamanki fifa'dan aldığım zevkin 1000'de 1'ini alamadım sonra geldiği halden.

ea cidden iğrenç bi firma. ocak'tan sonra hiç güncelleme yapmadılar gameplay ile ilgili. bütün sahayı la croqueta yaparak gezen bebeler, tek hücum planı el tornado kafa olanlar sarmıştı oyunu. şimdi hepsini nerflemişler. bunu yapmaları çok zor değildi 19'da da. ama işte fifa 20 daha iyi gözüksün diye hiç ellemediler gameplaye. başarılı da oldular, şimdi herkeste büyük bir hype var. biz de az mal değiliz yani. şu şeylere rağmen devam ediyoruz almaya. hem de doğru düzgün oyunu görmeden ön siparişle. her şey fut denen bataklık yüzünden...
  • bu oyun nedense her yıl bir nebze daha yavaşlıyor ve gerçekçileşiyor. yaptıkları en önemli değişim bu benim açımdan. fifa 19 oynadıktan sonra 18'in cd'sini taktığımda oyuncuların hızından başım döndü. oysa ki, 18 oynarken hiç de öyle bir algı yoktu zihnimde.

üstelik bir diğer güzel gelişim yerden atılan pasta artık topun güzel bir şekilde seke seke gitmesi. tamam bu daha önce de vardı ancak özellikle 19'da tamamen yer ile paralel giden bir top algısı vardı benim gözümde ve beni oyun içinde "tek" rahatsız eden de buydu. neyse ki, bunu da halletmiş gibi gözüküyorlar.

son olarak free-kick için knuckle-ball gelmesi de güzel bir jest olmuş diyebilirim.
  • demoyu online oynamak isteyenler oyunu ps4 share play ile arkadaşları ile online oynayabilirler.
    not:internet bağlantınız çok kötüyse oynamayın.italya'daki arkadaşım ile 20 megabit internetim ile sorunsuz oynadım.
  • gerçekten şaşırarak "19'un aynısı olmuş yeaa" diyen arkadaşları anlamıyorum, ne bekliyordunuz ki?

19'un aynısı olması bir şeyi değiştirmiyor çünkü fifa artık fut üzerinden yürüyor ve yeni fifa çıkınca eski oyundaki fut desteği sona eriyor (hafta sonu ligi, yeni kartlar vs.) dolayısıyla fifa aynı oyunu da çıkarsa fut desteği neredeyse o oyunun satacağını çok iyi biliyor ve oyunu geliştirmeyi iplemiyor.

fifa'nın ciddi olarak kendini revize etmesi için ya ps5'in çıkması ya da pes'in gerçekten çok çok büyük bir atılım yapması gerekiyor, aksi halde 21 de 20'nin aynısı olacak ve bu düzen böyle devam edip gidecek, boşuna beklentiye girip şaşırmaya gerek yok...
  • çoğunluğun aksine demoya bayıldım. ancak sevmeyenleri de anlıyorum. bunun sebebini de anlatarak, biraz oyundan söz etmeye çalışayım.

öncelikle eksiler:

- çokça yazılmış. gerçekten en az yenilikle çıkan fifa oyunu olabilir yaklaşık 10 yıldır. elle tutulur tek yenilik volta modu.

- volta modunun oynanışı klasik mod ile birebir aynı. sadece oyuncuların topu kaldırırken yaptığı bir iki hareket değişkenlik gösteriyor. bu modun güdük kalacağından endişeliyim.

- oyun o denli simülasyona kaymış ki oynarken sıkılmanız olası. oyunun çoğunlukla beğenilmemesini buna bağlıyorum.

- oyun bence olması gerekenden bir kuple daha yavaş.

gelelim artılara:

+ volta modu yukarıda bahsettiğim eksiye rağmen eğer iyi kotarıldıysa, hatta kotarılamamış olsa bile yepyeni bir soluk.

+ kalecilere mükemmel yeni animasyonlar eklenmiş. gerçekten bayık kaleci kurtarışlarından gına gelmişti.

+ ufak tefek birkaç skill hareketi gelmiş. çeşitlilik katıyor.

+ kim ne derse desin ben oyunun bu simülasyona iyice dayanan yapısına bayıldım. oyununcunun mevkisi, skill setleri, takımındaki rolü ve güçleri oyuna o kadar çok yansıyor ki gerçek bir futbol maçı izliyor gibi hissediyorsunuz.

+ taraftar sesleriyle bu kez ciddi ciddi uğraşılmış. atmosfer tavan yapmış vaziyette.

+ top fiziğine yapılan ufak dokunuşlar çok hoşuma gitti. topun pas atarken sekmesi, yerden yükselen şutlar filan harika.

+ şutlar demişken... penaltı ve frikiklerde hedef (aim ile vurma) olayına gıcık kapan biri olmama rağmen bu kez beni tavlamayı başardılar. nitekim gerçek hayatta futbol takip edenler ve oynamış olanlar iyi bilir; penaltıyı iyi kullanırsanız, kaleci o penaltıyı hiçbir şekilde kurtaramaz. burada risk = ödül sistemi en sonunda gelmiş. kalecilerin köşeyi tuttursa bile kurtaramayacağı penaltılar atabiliyorsunuz.

+ frikik sistemi de keza yukarıdakine benzer nitelikte. frikiklere alışılması zor görünse de ziyadesiyle keyifli.

+ eğer ea sports bu demoda kurduğu çizgiden vazgeçmezse, her sene oyunun bir metası olması geleneği son bulacak. yakın köşeye vur gol olsun, ayak içiyle plase kes gol olsun, yerden vur gol olsun fifa'ları bu oyunla artık tarihe karışabilir ve eli yüzü düzgün, momentumdan uzak bir oynanış keyfi yaşayabiliriz.

---

şimdilik notlarım böyle. ön sipariş verdiğime pişman etmedi beni demo... oyun çıkınca daha uzun ve daha keyifli bir yazı yazarım.
  • bu başlığa yazdığım 3. entry oluyor. diğer 2'sinde eleştirmişim fakat defalarca oynadıktan sonra haksızlık yaptığımı anlamış bulunmaktayım.

abartmıyorum; oynadığım en iyi fifa!

oyun müthiş oturaklı ve bir iki maçla anlaşılamayacak öyle güzel animasyolar eklenmiş ki birbirini tekrar eden hiçbir pozisyon yaşamadım. rakibi açmak için sarfettiğim çaba, öne geçtiğimde oyunu tutma uğraşı fazlasıyla keyif veriyor. daha detaylı analiz yapılabilir ama bence ea'nın ustalık işi oyunu olmuş.
  • demo önemli değil bu oyunda bence çünkü gerçek anlamda bir fikir vermiyor. oyun çıksın, iki ay sonra fut modu nasıl, aynı senaryolar devam mı ediyor o na bakmak lazım.
  • bu sene ultimate team'de yatırım ve ticaret tavsiyelerimi paylaştığım bir twitter sayfası kurdum. sizde benimle beraber coinlerinizi katlamak isterseniz takip edebilirsiniz, ek olarak 1 adet fifa 20 çekilişi yapıyorum. ww