şükela:  tümü | bugün
 • fifa'nın oyuncuları strese sokup galeyana getirerek cebinden microtransaction ile parasını almak üzere kurduğu oyun modu.

  oyun aynı zamanda tarihin belki de en gelişmiş, en yenilikçi, en eğlenceli futbol oyunu. fakat zaman içerisinde tam bir sosyal deneye dönmüş olduğunu söylemek mümkün.

  1) oyun önce sizi içine çeker. size bir hayal vaat eder. hayallerinizin takımını kurma amacıyla ağına düşürür. oyuna yeni başlayanlar için genelde her şey daha tozpembe olur. paketlerden daha iyi oyuncular çıkar, oyun içinde görünmez el sizden yana olur.

  2) yavaş yavaş takımınız gelişmeye başlar. bu seviyeden itibaren tehlike çanları sizin için çalıyor demektir. takımınız geliştikçe paketten çıkanların değeri de düşmeye başlar. her ne kadar ea sports bunu kabul etmese de, paketten çıkanlar kişiden kişiye, dönemden döneme değişir.

  3) bu aşamada eşleştiğiniz rakipten tutun, oyun içinde yaşadıklarınıza kadar her şey aleyhinize işlemeye başlar. oyunun bu safhası oyuncuyu strese sokmak üzerine kuruldur. bazen durup dururken yenilgi serileri yaşamaya başlarsınız. 10'larca şut çekersiniz gol olmaz, rakip bir kontra ile golü bulur ve kazanır.

  4) takımınızı ne kadar geliştirirseniz, geliştirin, 1 ay önce esen gürleyen oyuncu bir anda kalasa döner. yetersiz gelmeye başlar. bu sırada her hafta yeni yeni oyuncular çıkar. her yeni oyuncu bir öncekilerden daha iyidir. oyun döngüsü o kadar hızlıdır ki, oynayarak kazandıklarınız asla bu hıza yetişmeye yeterli olmaz.

  5) bu sırada ödüller için ea sports'un ağına düşmüşsünüzdür zaten. wl her hafta sonu 30 maç yapıp karşılığında ödüller kazandığını bir turnuva. bu 30 maçın stres seviyesi öyle yüksektir ki bittiğinde üzerinizden tır geçmiş gibi hissedersiniz. bazen o 30 maç bitmek bilmez. bazen tek güne sığdırmaya çalışırsınız. çünkü sürekli geride kalma, yetişememe, bir şeyleri kaçırıyor olma hissi yakanıza yapışmıştır.

  6) paket açma işi de bildiğiniz kumardan farklı değil. yavaş yavaş pençesine düşürür sizi. paraya hiç ihtiyacı olmayan zenginlerin kumar bağımlılığı gibi bir kere bu paket işine düştünüz mü içinden çıkamazsınız. önceleri kadro kurma görevleri ile açtığınız paketler yavaş yavaş fifa point'ler ile açılmaya başlanır. her bağımlı gibi kendinize yalanlar söylersiniz; "bu defa son." , "sonuçta saatlerce oynadığım bir oyun zevk almak için veriyorum bu parayı." hepsi yalan. karşılığında hiç bir şey almayacağını bile bile, sırf hırs ve kumar bağımlılığı ile paket açarsınız.

  7) oyunda bir de ticaret imkanı var. bu sayede gerçek para harcamadan oyun içi para (coin) kazanmak mümkün. fakat bu da inanılmaz emek ve çaba gerektirir. boş zamanlarınızın tamamında kartları düşünürsünüz. futbin'de onun fiyatı artmış mı, bunun fiyatı azalmış mı buna bakmaktan başka şeylere zaman ayıramazsınız.yetmiyormuş gibi bir de ea sports, bu sene oyunundaki en iyi ticaret yapanları kendi bünyesine kattı ve ticaret yapanların işini bozmak için karşı hamle olarak kullanıyor.

  özetle, bu oyun gelmiş geçmiş en kapsamlı ve en zevkli futbol oyunu olabilir. fakat içine girdikçe kötü yüzünü tatmamak imkansız. bir süre sonra bir adım geri çıkıp uzaktan baktığınızda gördüğünüz tek şey şu olacaktır;

  1) bu oyun bağımlılık ve kumar üzerine kurulu
  2) oyunun dinamikleri oyuncu psikolojisi ile oynamak üzerine kurulu ve ciddi ruh sağlığına zararlı.

  oyunun bu etkileri uzmanlar tarafından da ortaya çıkarıldı. belçika'da oyun içi alışveriş çocukları kumara özendirdiği için yasaklandı. bir çok ülkede de yasaklanmak üzere. türkiye'de ne zaman yasaklanır bilmiyorum ama burayı okuyan anne baba'lar, sözüm size; bu oyun basit bir futbol oyunu değil. tamamen kumar üzerine kurulu.

  bu oyunun nasıl bir batak olduğunu görmeniz için reddit'ten bir link paylaşacağım aşağıda. oyuncuların nasıl tükendiğini ve hayatlarının nasıl olumsuz etkilendiğini kendi ağızlarından okuyabilirsiniz;

  https://www.reddit.com/…all_it_quits_for_my_health/
 • paketin birinden kirk yilda bir makalele icon player geldi,arkadas dediki bi milyon coins ediyor,aboooov satayim ben bunu bari. daha hic haftasonu turnuvasina katilmadim,elimde makalele disinda bi de tow ten 88 casemiro geldiydi yuksek,gerisi maks 85-84 adamlar. ama ben cok kotuyum ki division 9-8 arasi anca gidip geliyorum.

  oynamasi bagimlilik yaptigi kadar aile ici iletisim dusmani oyundur, dikkat etmek lazim.
 • iki üstümdeki entry'e sonuna kadar katılıyorum, çünkü bu bağımlılıktan son zamanlarda çok çektim. 3 gün önce fut birthday paketlerimden de bir bok çıkartamayınca para yatırmaya tövbe ettim.

  bu sene oyuna yatırdığım meblağ yaklaşık 6000 türk lirası. fakat total kadrom 3 milyon coin ediyor çünkü paketlerden kimse çıkmadı. wl olsun rivals olsun oradan gelen paketlerde de kimse çıkmıyor.

  hayatımı weekend league'e göre düzenlemiş durumdayım, şu an resmi olarak cuma günündeyiz ve aklımda sadece yarın maçlarda nasıl çıldıracağım var. bugün rivals'ta eze eze kazanmam gereken bir maçı kaybetmem nedeniyle wl için stres yapmaya başladım. bu yüzden de oyunu hemen kapatıp başka şeylerle uğraşmaya çalıştım.

  normalde fifa'ya kariyer modu dışında 2 yıldır tövbeliydim çünkü fifa 17'de 3 adet kumanda parçalamıştım. fakat bu sene virüsüdür boku püsürüdür fut batağına düştüm. nasıl çıkacağımı da bilmiyorum çünkü içerde 6000 liram var. çıksan dert çıkmasan dert...

  tanım: ea sport'un fifa 20 oyununda insanları kanser etmeye programlanmış bir oyun modu. girmediyseniz bulaşmayın...
 • bugünlerde sardığım oyun modu.. dayanışma iyi gelebilir
  hatta (bkz: fifa 20 ultimate team eksi whatsapp grubu)
 • xbox coin var elimde 1m civarı. ilgilenenler yeşillendirsin.
 • fıfa 20 ps4 için hesap satan var mı? coins değil arkadaşlar, hesap arıyorum.

  not : milyarlık hesaplarla gelmeyin lütfen, wl'de iş yapacak, oynarken zevk vericek, mümkünse 88 yeddersiz bir hesap arıyorum
 • hesabıyla birlikte satılık ps4 için ikon lu falan güzel bir kadroya sahip biri varsa yeşillendirsin.
 • alınık satılamaz güzel oyuncuları olan ps4 hesabı, coins de olsa olur.
 • telegram grubu varsa katılmak istediğim oyundur efendim, yoksa da kurulabilir.
 • grup kurulursa ben de varım...