• çiftçinin yüzünü güldüren oyun. sürekli yağmur yağıyor anasını satayım...
  • bu oyunda orta hakem yoktur.
    yani aslinda vardir fakat gorunmemektedir.
    daha dogrusu, sadece gerektigi zaman gorunmekte, kartini gostermekte, itirazlari goguslemekte ancak daha sonra tekrar kaybolmaktadir.
    uzun lafin kisasi sayin seyirciler, fifa 2005'de hakem iyi saatte olsunlara karismistir, bir gorunup bir kaybolmaktadir.
    yan hakemler ise (yardimci hakem deniyormus artik) gorevi tumden birakmislardir, kesinlikle ortalikta gorunmemektedirler. isbu sebeptendir ki oyun esnasinda abuk subuk ofsayt kararlari verilmektedir ecinni hakem tarafindan. adamin yardimcisi yok, bir bayrak kaldirani yok, zor is.
  • fifa 2005'de tespit ettigim eksikler:

- mac bittikten sonra hakemin etrafini saran, boyle kalkanli malkanli, robocop polisler yok.

- tac atisini yapacak futbolcu, hakeme "hocam burasi mi, burasi di mi, buradan mi atayim, burasi iyi mi?" seklinde bir el hareketi yapmiyor.

- sahaya seyirciler tarafindan hicbir sey atilmiyor, koltuklar kirilip sahaya firlatilmiyor. insanin gozu hakeme dogru ucan bir pet sise, ne bileyim bir cep telefonu pili aramiyor degil.

askolsun ea sports.

muhim not: golden sonra santra esnasinda, golu yiyen takimin elemani soyle defanstaki arkadaslarina dogru donup bir alkis hareketi yapiyor ki sahane olmus. bes tane yemis takimin nesini alkisliyorsun diye sormazlar mi adama? gerci harekette bir kinaye de yok degil, "aferin lan salak herifler, rezil olduk bravo, bravo!" seklinde.
  • yıllarımı yiyen oyundur. bu oyuna harcadığım zamanı başka bir işe harcasam şu an çok daha farklı bir hayatım olabilirdi...

geçenlerde eski bir kartona kaldırdığım oyun cd lerimin içinde buldum ve hadi bir yükleyeyim nostalji yapayım dedim. kontrol tuşları pes dekinden epey farklıymış alışana kadar birkaç maç bocaladım, tam kalenin önüne gelip şut çekeceğime pas verdiğim çok pozisyon oldu. oynanabilirlik desen pes le arasında dünyalar kadar fark var. adam geçmelerde atari izlenimi veriyor.

bu oyunun bir kariyer modu vardı ki başından kalkmadan 5 saat oynadığımı, 1 günde 1 sezonu tamamladığımı bilirim. şu an adını bile hatırlayamadığım bir italyan takımından başlayıp, real madrid'de zirve yaparak başarının basamaklarını tırmanmış, bir rüya takım kurmuştum. o zamanlar öylesine cezbedici olan bu kariyer modu şimdi basit ingilizcesi, sığ taktik anlayışları ve basit yapay zekasının sunduğu transfer imkanlarıyla bana inanılmaz sıkıcı göründü.

oyuncu yaratmada -sanırsam o zamana kadar yapılmış tüm futbol oyunlarında ilk kez ortaya çıkan bir özellikti- kendime benzeyen, tüm özellikleri full, canavar gibi oyuncular yapar, rakip defanslara korku salardım ama bu bile beni tatmin edemedi ve oyuna topu topu 2 saat dayanabildikten sonra çıktım ve sildim.

2010 yılındaki, 2004 yapımı bu fifa 2005 deneyimi teknolojinin ve hayatımızdaki değişimin hızını bir kez daha görmem açısından epey çarpıcı oldu. o zamanlar bu oyundan oynamaktan sıkılacağımı söyleseler bana bilim kurgu gibi gelirdi...
  • benim yakaladığım bir mantık hatası barındıran oyun. bir çok mantık hatası var elbette. (bkz: fifa 2005 te hakemin görünmemesi) gerçekle birebir uyuşmuyor ama benimki bunlardan biri değil. örneğin adriano ile oynuyorum forvette. sonra adriano'yu çıkarıp torres'i oyuna alıyorum. bu arada adriano bir gol atıyor. normalde gol sevincinden sonra oyuncu değişmesi lazım ama fifa 2005 tam gol atılınca oyuncuları değiştiriyor. golü adriano atıyor ama sevincini torres yaşıyor.
  • 6. level fitness koçuna aşık olduğum oyun. *
  • unutulamayan eski sevgili gibidir, hep tatlı tatlı hatırlanır
  • buffon, vieria ve thierry henry 5 yıldızdı. oyunda para sistemi yoktu budget vardı. 5 yıldızlı oyuncular 45-46.000 budget idi. internet kafeye her gittiğimizde diskete kaydettiğimiz oyunu "game load" yapardık. eğer dandik bir kulüpseniz 30000'e aldığınız oyuncu size gelince 24-25.000 olurdu. kariyer moduna ilk başladığımızda 2-3 yıldızlı takımlar alabiliyorduk. ama celtic ve rangers 4 yıldızlı olmasına rağmen alınabiliyordu. frikik atarken ibreyi yeşil alanın içinde tutarsak her yerden gol oluyordu. oyuncu ne kadar iyiyse (kaka vs.) o yeşil alan o kadar kalındı. oyun müzikleri bir daha hiç öyle güzel olmadı. hala soundtracks klasörümde bir kaç tanesi bulunur.

hey gidi mutlu günler...

edit: vieria 4.5 yıldızdı bir arkadaş hatırlattı. zidane 5 yıldızmış :)

morientes ve djibril cisse de efsane topçulardı 2005'te.
  • fifa serisinin tartışmasız en iyi oyunlarındandı. özellikle de kariyer modu. 2005 yılında başlayıp, 2020 yılında bitiyordu. o zamanlar neden 2020 yılında bittiğini anlamamıştım. 2020 seçiminin neden olduğunu bu yıl anladım.
  • bu güne dek oynadığım oyunlar içinden hala en sevdiğim futbol oyunudur. ***
hesabın var mı? giriş yap