• 90 dakikalık maç yapabilirdiniz bu oyunla. böyle 90 dakikalık bir maçta beşiktaş ile galatasaray'a 99 gol atmıştım. bilgisayar oyununda ilk golümü yine bu oyunda atmıştım, sevinçten anne, babamı çağırıp attığım golü 10 kez izlettim. garip ana babam da izledi öyle. acaba ne düşünüyorlardı o anda?vay be ne gerzek bir çocukmuşum. duydulandım.
  • bu oyundaki kaleciye de kayabilme özelliği hiçbir zaman geri gelmedi. ne pes serisinde, ne de fifa. bir fair play türküsü tutturdular ki bırakmaya niyetleri yok. içimizdeki canavarı dizginlemek zorunda kalıyoruz :/

pes 2010'da ne vakit topu ayağımdan açıp kalecinin ona hakim oluşunu izlesem; izlemek zorunda kalsam, elim yine gidiyor kayma tuşuna ama nafile. güneşimizi çaldılar.

sen ne güzel oyundun fifa 99 :((

edit: uyaran arkadaşların tümüne teşekkür ediyorum. çarpılmadığıma şükretmeliyim. koskocaa fifa 99'a fifa 2009 demişim. uykusuzum, ondan galiba :/
  • bu bilgisayar oyunu 1999 yılının yeni yüzyıla doğru uzanırken affedersiniz dötü başı ayrı oynamaya başlayacak olan dünya gezegenine sunduğu son şaheserdi. 1999 yılının değerini bilemedik. bence hep o yılda kalmalıydık, daha ileriye gitmenin manası yoktu.

neyse efendim, ben bu oyunu oynarkenki zamanlarımı hatırlıyorum. kocaman beyaz tüplü bir monitörün karşısında, içinde yuvarlak şeylerden olan bir mouse, klavyedeki s tuşu pas d tuşu şut falan.. o zamanlar epey farklıydı. 15 yıldır hiç futbol oyunu oynamadım ve en son başından sonuna kadar ne zaman bir maç izledim gerçek hayatta hatırlamıyorum bile.

bugünkü debe entrylerinden birisinde komik bir spiker var. ben de kendi hatıralarımı anımsadım; bu oyunu oynarken ayarlardan ingilizce spikerin sesini kısıp kendi kendime neşeyle seslendirirdim maçı.

aşağı yukarı şöyle bir iş çıkartırdım:

- rivaldo'dan harika bir pas.. firavun gibi tipi var ama tüm manchester united defansını darmadağın ediyor kendisi bugünkü perfonmansıyla.. sir alex ferguson bu pasdan sonra erken emekliliğe ayrılacak diyorlar! kluivert aslında rivaldo'nun asistleri olmadan bir hiç!

- nistelrooy gole gidiyor, nesta tam arkasında onu durdurmaya çalışıyor!! son dakikalar, ammaaan tanrım! olamaz! o nasıl bir faul.. tribünler çıldırmış durumda. büyükelçiymiş gibi geri çekti hayvan defans oyuncusu nesta! forması yırtıldı resmen, yuh! alessandro nesta kırmızı kart yiyecek galibaa.. parlayan kafasıyla takım arkadaşı stam hemen hakeme itiraz etmeye gidiyor.. penaltı! penaltı diyor hakem!! stam'in üzüntüden ağlayacak gibi bir hali var! oh olsun canıma değsin sayın seyirciler!

- aramızda henriyi hanri diye okuyan futbolseverler olduğunu biliyorum sayın seyirciler. ama siktirip gidebilirsiniz, ben istediğim şekilde söylerim sayın seyirciler. size ne lan, bilgisayar benim değil mi sayın seyirciler!

- nedved muhteşem sarı saçlarıyla ve uzaktan şutlarıyla yine göz dolduruyor sayın seyirciler. bal şelalesi gibi saçları var. ah be şu tip bende olacaktı.. o zaman ayşecan beni çok severdi lan.. (ilkokul çağlarımdayken platonik hoşlandığım sıra arkadaşım) neyse.. edgar davids ne yapıyor öyle? artist artist hareketler? yakışıyor mu sana davids? yakışıyor mu!? (orta sahanın ortasında 45 saniye kendi kendime top sektirip çalım tuşuna basar dururken)

- sayın seyirciler az önce annem olaya müdahale etti ve bana bağırdı ve bir daha küfredersem kafama terlik yiyeceğimi söyledi.. keşke öyle söylemeseydi sayın seyirciler.

fıstıklı çitos cips, sürahide yapılan tang meşrubat, iki ödev arasında bir maç diye başlanıp sınıfta kalmayla sonuçlanan bir dönem ve dersler düzeltilene kadar bilgisayarın fişinin saklanması. kapanış.
  • hala playstation'da pes oynarken bile, orta tuşuna "a", pas tuşuna "s" ve şut tuşuna "d" dememe sebebiyet veren efsanedir kendileri.
  • dün sözlükte esen fifa 99 fırtınasından sonra, dayanamayıp kurdum oyunu. kardeş kişisiyle akşam yemeği sonrası klasikleşen pes 2009 kapışmasından sonra, geçtim başına bilgisayarın. uzun yıllardır görmediğin bir dostla tekrar karşılaşmak gibiydi ilk buluşmamız. kaç gece sabalamıştık arkadaşlarla başında. world class'ta kalecinin topu oyuna hep elle sokmasından dolayı, markaja aldığımız defans oyuncusunun önünden kaptığımız toplarla ne fantastik goller atmıştık 8mb 3d ekran kartımızın sponsorluğunda. fifa 98 bir çok açıdan fifa 99'dan daha devrimsel bir oyundu. ama fifa 99 da daha bir oturmuşluk, daha bir olmuşluk vardı. ailenin ergenliği atlatmış oğluydu. tüm bunların ışığında, dün gece eski hatıralarla beraber izledim açılış jeneriğini. şimdilerde nerde olduklarını bile bilmediğim, ancak bu oyun başında çok kez sabahı beraber selamladığım arkadaşlar geldi aklıma. gözleri dolma seviyesinde çıktım yeşil sahaya, kırmızı manu formasıyla. bilgisayarın başındaki ben, yüzümde kocaman bir tebessümle 16 yaşımdaki ergen halime dönüştü bir maçlığına. "w" tuşuna üstüste her basışımda, anılarımda koştu dört nala. güzel hala bazı şeyler. di mi john?
  • 1999 senesinde babadan gizli bilgisayarı açıyorsanız tek bir amaç içindir. fifa 99... o zamanlar çeşit çeşit ses sistemleri yok pek tabi ki. o zamanki speakerda sesi kısmak/kapatmak için gerekli düğme de yoktu(en azından benimki öleydi). gizli gizli bilgisayarı açtık. acele etmek lazım bi maç yapıp çıkıcaz hemen. hemen fifa 99 ikonuna tıkldık. eyvaahhh!!! masaüstünde iken sağ attan sesi kısmayı unuttuk. yüksekçe i e sport tı nı geym* sesi geldiği gibi odanın kapısında baba da belirir. ''ders çalış''

yıl 1999... kıçımızı yaya yaya oynatmadın o oyunu bana baba. ders çalış, okulu bitir, üniversiteye git... yıl 2009 üniversite bitti. askerlikte bitti. ne oldu. hala pes 2009 oynuyorum. bu seferde iş bul, iş bul, iş bul. rahat bırakın beni pes'im le, fifa'mla, fm'emle.

bi de fifa 99 da gerçeğe en çok benzeyen topçu beckham'dı lan. effenberg bile beckham'a benziyordu.
  • bu oyunu 1-4-5 taktiği ile oynayıpta zevkten ölen insanlar vardır kesin... o 5 forvet ve ctrl+q kombinasyonu...

-rek seyyy bay taffareeel....
  • frikik veya kornerlerde, topun nereye vurulacağını gösteren okun uzadığı son oyun.
  • eminim herkes, sırf gırgırına topu tutan kaleciye kayarak faul yapıp kırmızı kart yediğinizde o kalecinin ayağını kaldırarak eliyle yaptığı küfür hareketleri için bile defalarca oynamıştır..
  • özlediğim futbol oyunu. sinirlendikçe açar, rakip kaleciyi q ile itip bundan garip bir zevk alırdım. yine oynasam yine alırdım o zevki.
hesabın var mı? giriş yap