şükela:  tümü | bugün
  • aklımı meşgul eden soru, sadece fifa da değil football manager, nba live ve muadilleri de? en basitinden oyundaki messi gerçek hayatta bir messi olduğundan ve onu simgelediğinden haberdar mı? yoksa kendisini, kısıtlı yaşadığı şeyi oyunun en gelişmiş yeteneği gibi görüyor da dünyanın en iyisi benim diye mi hissediyor?

aslında onu kontrol eden bir güç olduğunu bilmiyor mu? biz istediğimiz adama pas verdiriyoruz, şut attırıyoruz ama oyundaki karakter bunu kendi insiyatifiyle yaptığını mı sanıyor, olanların bir nevi kendisine yazılan kader olduğunu mu düşünüyor?

muhtemelen çokça edit gelecektir, topu ortaya bırakıp sohbeti başlatalım.
  • sims gibi oyunlardaki karakterler için de sorulabilecek bir soru geldi bana. hatta belki savaş oyunları için bile sorulabilir.
  • biz de belki bir ergenin bilgisayarındaki oyunun karakteri olabiliriz diye girecek birilerini nafile bakışlarla aradım. insanoğlunun yaratanla ilişkisini maddeleştirmekte yaşadığı güçlüğü özümsemek için bir açıklama, hayatın içindeki bugların (dejavu) mantıklı açıklaması da bulunabilir, yeterli bakiye nin verdiği sims örneği daha da iyi tanımlayıcı bir örnek aslında.

biz de kendimizi gerçek hayatı yaşıyor sanıyoruz ama elon musk ın da dediği gibi
    bir simülasyonda yaşıyor olmamız çok olası. dolayısıyla fifadaki oyuncunun kendini gerçek sanmasına burun kıvırılması çok anlamlı değil.