şükela:  tümü | bugün soru sor
  • fransa'nın futbol haber sitelerinden france football'da ortaya atılan iddia.

    fifa, oyuncuların kiralanması konusunda fifpro temsilcilerine 2015'te gelen bir şikayet sonrasında bu durumu gündemine almış. sürekli bir şekilde futbolcuları kiralayan kulüplerin sanırım haksız kazançlar elde etmesi* ve genç oyuncuların zor durumlarda kalmasına karşılık böyle bir önlem alabilirmiş. bu önlem kulüplerin futbolcularını kiralamalarına tümden yasak getirme veya çok sıkı bir düzenleme ile kısıtlamalar getirmesine dayanıyormuş.

    not: haber kaynağı fransızca olduğundan kendi imkanlarımla bu kadar çevirebildim, google translate vs. bilen biri çevirebilirse daha yararlı bilgi edinebiliriz.
  • paris st.germain, neymar için 222 milyon euro verdikten sonra monaco'dan kylian mbappe'yi de 150 milyon euro civarı bir paraya transfer etti. lakin, yuri berciche transferi ile beraber toplamda 390 milyon euro'yu bulacak bu transfer bedellerinin gelir olarak bir karşılığı yoktu. paris de basit bir şekilde kuralın arkasından dolandı. mbappe'yi kiraladı. 1 yıllık kiralama sonrası da mbappe'yi satın alacak.

    fifa da bu harekete ve bunun yaratacağı şeylere karşı muhtemelen bir önlem almak istiyor.