şükela:  tümü | bugün
 • "(...) kadın dayanışması ve direnişiyle, her yerde ve koşulda ölümden, zordan, nefretten beslenenlere karşı haykıracağız: kadın, yaşam, özgürlük!" *

  25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma günü vesilesiyle, rehin tutulduğu cezaevinden kadınlara ilettiği mesaj şu şatırları içeriyor:

  "bizler her şeye rağmen inadına özgürlük, inadına barış ve demokrasi demeye devam ediyoruz. özellikle de 25 kasım'da ve her gün şiddete, zulme, ayrımcılığa karşı mücadele eden kadınların duruşu çok hayati bir rol oynayacak. bu karanlık, kadından aydınlanacak. son günlerde gelişen, cinsel istismara af yasası karşısındaki birleşik mücadeleci suruşu selamlıyorum.

  şiddetin her türlüsüne karşı, kadın direnişi ve dayanışmasının her türlüsünü kuşananlar belirleyecek anı ve geleceği... erkek-devlet şiddetine tapanlar, bu şiddeti ve tecavüzü, istismarı kutsayanlar karşısında kadınlar ve tüm insanlık için barışcıl, eşit bir yaşama inanmak suçsa, hep birlikte bu 'suçu' işlemeye devam...

  şiddetin amacı korku yaymak, teslim almaktır. bu şiddete en esaslı cevabı korkmayan, teslim olmayan kadınlar verebilir. şiddetin, yoksulluğun, güvencesizliğin, eşitsizilk ve küçümsemenin duvarlarıyla hapsediken tüm kadınlar için iyilik ve cesareti kuşanmanın, ilham olmanın zamanıdır.

  hiçbir zuluüm ve şiddet iktidarı kadınların yaşam ateşini söndürmeyi başaramadı. şimdi halklarımızı aydınlatacak yaşam ateşlni yine kadınlar taşıyor.

  her şey çok zor görünebilir. kadına ve yaşama düşmanlık dört bir koldan hücuma geçmiş olabilir. ama işimizin kolay olduğunu kim söyledi ki...? bizim işimiz zoru başarmak... ve inanıyorum ki başaracağız... kadın dayanışması ve direnişiyle, her yerde ve koşulda ölümen, zordan, befretten beslenenlere karşı haykıracağız: kadın, yaşam, özgürlük! bir kez daha siyasi irademizin teslim alınamayacağını, kadınların özgürlük aşkına ihanet etmeyeceğini görecekler...

  umutla, inançla, sevgiyle...

  figen yüksekdağ
  f tipi 1 no'lu kandıra cezaevi a5/13 kandıra/ kocaeli

  https://twitter.com/…oopa/status/800681433551568896

  http://demokrasi1.com/…ksekdagdan-kadinlara-mektup/
 • sırtını dayadığı yerler bakalım onu içeriden çıkartıcak mı
 • apo'nun heykelini dikeceğiz diyen partinin eş başkanının sempati toplama çabası.
 • ırkçı bir terör örgütünün siyasi kolunun şirin gözükme çabası...

  pkk sivilleri bombalar, selocan saz çalar... pkk askere sıkar, sırrı espri yapar... onlar gibi bir şey işte... töre cinayetleri, lgbt cinayetleri, küçük kızların evlendirilmesi, aile içi şiddet gibi verilere bakın, çoğunluk bunların seçmeni, yapıp yapıp sonra bir demeçle kendilerini aklıyorlar akılları sıra... siyasetiniz batsın sizin, şu ülkenin başında 2 bela var, birincisi türk sağcıları (dincisi, milliyetçisi, tüm çomar takımı), ikincisi de bu teröristler...
 • samimi olmayan mesajdır.

  sırtını dayadıkları örgütlerin şehit ettiği evlatlar için ne düşünüyor acaba kendisi.

  evladını, eşini, nişanlısını, kardeşini kaybeden kadınlar için de bir mesajı var mı?
 • meclis'teki tek kadin genel baskanin mesajidir.

  iktidarin nimetlerini yiye yiye her tarafi yag baglayan "siyasetci"lerden farkli olarak, hayatini ortaya koyarak mucadele eden bir dava insaninin mesajidir.
 • uzun bir şey yazmıştım halbuki, sildim sonradan. neyse, aptallığınıza devam edin hep birlikte. dünya barışını isteyen melek gibi insanların peşinde kadın haklarını savunun. devam edin.

  önceden hep kadın olmak isterdim, artık insan olmak istemiyorum. neyse, erkek-devlet şiddetine tapmaya devam edeyim, çok hoşuma gidiyor çünkü.
 • dağdaki kadın teröristlere edilen tecavüzleri sorgulamayan insanın çakma popülist beyanı.