şükela:  tümü | bugün
 • catalunya'nin en guzel kentlerinden biridir. girona'nin kuzeyinde yer alir. son derece hareketsiz, ziyaret edenine pek sunacak birseyi olmayan bir kenttir. tek bir sey haric. salvador dali'nin muzesi figueres'dedir. sirf bu muze icin dunyanin dort bir yanindan her yil birkac milyon insan bu kente gelir. kentte konaklama imkani bulunmadigindan yakinlardaki diger kentlerde konaklarlar. (ornegin: lloret de mar)
 • dali'nin doğduğu şehir. üstad 1974 yılında şehir tiyatrosunu kendi adıyla anılan müzeye* çevirmiştir. bu küçük kente gitmek için barcelona sants-estacio tren istasyonundan 8-8,5 euro* civarı bir paraya bilet alınır ve yola çıkılır. yaklaşık 1,5 saat süren yolculukta girona şehrini geçip buraya ulaşılır. indikten sonra bir yarım saat kadar yürünür, akabinde müzeye ulaşılır. fakat ucu bucağı pek belli olmayan bir kuyrukla karşılaşılması muhtemeldir. 72 milletten oluşan yüzlerce kişinin ardına sıraya geçilir ve minimum 1 saat kadar beklenilir. ama kesinlikle değer. dahi ressamın eserlerini şu fani dünyada en azından bir kez olsun yakından görmek büyük bir keyiftir çünkü.
 • fransa'daki otostop yapilabilirlige guvenip, narbonneda aa neden barcelona ya gitmiyoruzki! gaziyla ve suratlarda ani karar verip hemen uygulamanin verdigi siritisla ispanyaya giden ilk arabaya binip kendimizi otobaninda buldugumuz katalan bir sehirdir kendisi. figueres e ozgu bir durum olmayabilir; ancak ne giselerde ne yol kenarinda otostop cekmenin imkansiz oldugu bir yer. oncelikle ispanyollar otostopa yabanci, bir baska nokta da cok hizli kullaniyorlar. 4 km kadar sehir merkezine yurumek zorunda kaldigimizda sehrin banliyosu diyebilecegimiz kisimlarin gece kuluplerinden ibaret oldugunu gorduk. sehre vardigimizda dali muzesinden bihaberdik, binanin gorunumunde davet oldugu kesindi. ertesi gun 3 katli dali muzesini gezdigimizde "herseyin bir amaci vardir" deyisine tekrar inanmaya basladim.
  (bkz: anilarla figueres)
 • barselonadaysanız, sabah regional trenini alıp (8 gibi) (gidiş dönüş 14 euro gibi bişey, express daha pahalı), öğleden sonra 4e kadar rahatça bitirebileceğiniz küçük şehircik. tren konusunda dikkat edilcek husus, regionalın 1saat15 dakikada varmıycağını bilmeniz, en az 2 saatte orda oluyosunuz, bi ton durakta duruyor, paniklemeyin "gelmiş olmamız gerekiyodu" diyip. koltukları da metro koltuğu gibi, sabah kimse olmuyor yayılıp yatabiliyosunuz -onun için o saatte gitmekte fayda var-, ama öğleden sonra kalabalıklaşıyor, esas duruşta da gidebilirsiniz.
  istasyondan indikten sonra, tabelalar sizi dalinin evine yönlendiriyor zaten. kahvaltı için pazar günleri de açık olan tipik ispanyol fırınları var. yolda yürürken plazalara mutlaka bakın. bir tanesinde yerde dalinin genişçesine bir suratı var, dibindeki aynadan yansımasının ne kadar da normal olduğunu görebiliyosunuz.
  erken giderseniz(11de orda olmak gibi) kuyrukta 20 dakika beklersiniz, beklerken de zaten heykeli incelersiniz, müzisyenleri dinlersiniz falan. müze-ev labirent gibi, hiç birşeyi kaçırmak istemiyorsanız numaraları takip edin. beleşçilik yapın, üç dört tane para atılıp çalışan şeylerin dibinde bekleyin, millet atınca siz de izleyin -gerçi çok bişey yok onlarda, orda bekliyceğinize kenarlardaki küçük ilüstrasyonlara bakın-. "bu nası adam, bunu yapan insan olamaz" ruhu içerisinde dolaşın, çok eğlenicek, şaşırıcak, çok gülüceksiniz. müzeyi gezip tozduktan sonra -3 saat falan gezersiniz-, yukarı doğru çıkın. mücevher müzesi de var ama ben girmedim. daha da yukarı çıkın.
  sant ferran kalesine çıkın, 700 metre falan. girişe para vermek istemeyebilirsiniz, haklısınız, ben öğrenci kartımı gösterip 2 euroya aldım, bi tane audioguide veriyolar, dinleye dinleye geziyosun. kaçak da girebilirsiniz kalabalık değilse, fazla umursamazlar. 15 euroya da safari turu alabiliyomuşsunuz jipli falan. katalunyanın en büyük tarihi eseriymiş o da. avrupanın da en geniş görüş alanına sahip kalesi. pirene dağlarını, denizi her bir yeri görebiliyorsunuz. görevli falan olmadığından, tüm yasak yerlere rahatça girip çıkabilirsiniz. kapı kollarını zorlayıp, demirlere tırmanıp içerilere atlayabilirsiniz. atmosferi çok güzel, değer görmeniz.

  figueresde iki tane daha müze var, bir tanesi oyuncak müzesi. onlara da gidebilirsiniz. sonra regional ne zaman dönücek dikkat ederek tren istasyonunda "ay ayaklarım" diye uzanabilirsiniz.
  kısacası kesinlikle değer.
 • kışın, pirenelerin eteklerinde bir yere gidildiği unutulmaması gereken kasaba; buzzz, buz*lip-balmınızı yanınıza almayı unutmayın derim.
 • dali'nin kentidir. sadece müzesi için barcelona'dan buraya 100 km gitmek gerek. üzerinde ekmek reprodüksiyonları olan bir müze. bilindiği gibi dali ekmek tutkusu olan bir ressamdır. amerikaya ilk kez indiğinde başında ekmek taşıdığı söylenir. müzenin neden bu küçük kasabada bırakıldığına gelince bu da küçük yerlerin bu sayede canlandırılması ve turizme kazandırılması diye açıklanabilir. buna dair tartışmalardan duyduklarımı aktarıyorum.
 • dali'nin burada bir müze açmasının sebebi , turist çekmek istediğinden değil, doğduğu kent olduğundandır. evet muzeyi dalinin kendisi bizzat gezilir hale getirmiş, en küçük ayrıntıyla ilgilenmiştir.
  bence hiçbir özelliği olmayan bu şehir, müzeyle bir anlam kazanmış. kışın inanılmaz soğuk, ona göre hazırlıklı gidilmeli.
  ayrıca müzenin karşısında bulunan kilise de, dali'nin vaftiz edildiği kilisedir.
  ayrıca salvador dalinin mezarı da buradaki müzenin içindedir.
 • rosas körfezi'nden içeri doğru, bir ovanın yer aldığı emporda (ampurdan) bölgesinin kuzeyindedir.
 • insana zaman tünelinden geçmiş izlenimi verir. bir an "1985 yılında mıyım acaba" diye düşünmemek işten bile değil.

  ah bir de bugünlerde birileri oraya gitse, theatre museumdan alıp da kaybettiğim postcardlardan bana getirse ya da yollasa ne mesut bahtiyar olacağım.
 • tarihi adı ficaris olan kasaba.

  dali' nin müzesi dışında çok manası olmayan bir yer. barcelona' yı birkaç günlüğüne ziyaret ediyorsanız görmeye değer.