şükela:  tümü | bugün
 • yapmanın oldukça zor olduğu hede*.

  hem zor bulunur, hem pahalıdır, hem anlaşılmaz:

  zor bulunur, hele ki istanbul'da yaşamıyorsan. gerçi figur satan çoğu yer istanbul'dan getirtebiliyor ama en az bi iki ay kadar beklemek gerekiyor. istanbul'da yaşıyorsan da tek yapman gereken gerekli şeylere gitmek.
  aradığın nba figürleri gibi daha populer ve masum şeylerse zaten şehrindeki zincir oyuncak mağazalarında rahatlıkla bulabilirsiniz. ama toys r us'dan da infernal parade serisi beklenmemeli.
  bunun haricinde bir de türkiye'de bulamadığımız figürler var ki, onlar için de yurtdışına -mümkünse abd'ye- giden bir arkadaşımızı, kulu köpeği olmak karşılığında, oradan getirmeye ikna edebiliriz. ( ya da aslanlar gibi internetten de sipariş verebiliriz.)
  pahalıdır. (hele ki istanbul'da yaşamıyorsan. "ne alaka?" demeyin, zaten yeterince pahalı olan bu dalgalara bir de kargo parası eklenince tadından yenmiyor.) serisine de bağlı ama fiyatları genelde 40-60 ytl arasında değişiyor. ayrıca dolar arttığı zaman artıyor, indiği zaman inmiyor! (internet siparişleri 8-10 dolar civarında da, türkiye ye getirene kadar 25'e tamamlıyorlar.)
  anlaşılmaz. yani çevredekiler tarafından. yani annen tarafından rahatça misafirin çocuğuna verilebilir oynasın diye. o çocuk da zevkle ayırabilir mcfarlane dragons serinin en nadide parçasının kanatlarını omzundan. zaten bu olmasa bile mutlaka kedin yer conan'ın baltasını. ve her ihtimalde de yersin çevredekilerden "e$$ek kadar oldun hala bebekle mi oynuyon?" ayarını.
 • yapmanin zor oldugu kadar, -belki maddiyati disinda- birakilmasi son derece zor bir bagimlilik barindirdigi bir hadisedir.

  raf bollugu yaratir yasadiginiz yerde, prontonun toz alan hedelerinden stoklarsiniz bol bol. ruzgar alabilecek yerlere koymamaya calisirsiniz aman ruzgardan dusmesin kirilmasin diye. bazi figurlerin, ozellikle basketbol figurlerinin figuru tutan demirleri bir sure sonra yamulabiliyor. ona dikkat etmek gerekiyor.

  barindirmanin zorlukari disinda edinmenin de zorluklari vardir. simdilerde bir cok oyuncak magazasinda yer alan figurlerin hayvanilerini yurt disindan bizzat getirmek hayli zordur. dolayisi ile bir baskasina getirmek imkansizdir. bazi figurlerin kutulari ayakkabi kutularindan buyuktur neredeyse.

  bir takim baltalar tarafindan "lan oyuncaga bu kadar para verilir mi ?" seklinde ifadeler duysam da genel de iyi karslilanmistir cevremde. seviyorum hepsini. siliyorum bol bol.

  manyakligin belgesi olaraktan ;

  http://www.thuglove.org/stuffz/collect/hatch.jpg
  http://www.thuglove.org/stuffz/collect/shelf1.jpg
  http://www.thuglove.org/stuffz/collect/shelf2.jpg
  http://www.thuglove.org/…tuffz/collect/shelf3_1.jpg
  http://www.thuglove.org/…tuffz/collect/shelf3_2.jpg
  http://www.thuglove.org/stuffz/collect/kratos.jpg
 • anime figürleri ile başlayıp daha sonrasında "napıyorum lan ben" diyerek uyanışa geçmemle çoğunu satıp, kalanları da bir koliye tıkıp kaldırdığım gereksiz hobi nesnesi. öyle duruyorlar rafta, bi halta da yaramıyorlardı.

  haa ama ufak bir parça, akira-chan'ın chibi hali halen anahtarlığımda asılı durur, onu bırakamam işte.

  figür koleksiyonunda ise, koleksiyoncu; anahtarlığımdaki akira-chan'a duyduğum sevginin** tüm figürlere yayılmış hali gibi bir şey hisseder.

  yıllar sonranın editi: hanım akira-chan'ı da bıraktırdı :)
 • evde yer kalmayip her yerden figur ve oyuncak firladiginda mecburen ara verilen koleksiyon cesidi.
 • çocukken bütün bütçeyi g.i joe'lara yatırmamızı sağlayan tutku.

  ulan lüksemburg büyüklüğünde bir ülkeyi işgal edecek, vatikan'a girip papa'yı sünnet edecek veya ne bileyim gömülü silahlarla darbe yapacak kadar bir ordum vardı zamanında; devri geçince yeğenime verdim kolunu, belini kırıp bıraktı ibne evladı!
 • plak koleksiyonu ile beraber en çok yapmak istediğim şeylerden biri. hali hazırda bir dvd koleksiyonum (daha doğrusu arşiv) var ama artık yeni bir şeyler daha istiyorum ve en çok yapmak istediğim koleksiyonda figür koleksiyonu.
 • 1/6 custom figür koleksiyonu yapanları tebrik edip hayranlıkla izlerim.
 • bir dönem yapmaya başladığım ve sideshow'un dc lisansını almasını umutla bekleyip gerçekleşince bayram ettiğim, fakat kutuları da saklamak zorunda olduğunuz için yer ve sergileme sıkıntısından ve artan fiyatlardan ötürü alımı durdurduğum hastalık. kendi koleksiyonumun parçaları ile limitli üretilmiş, çoğu için anca göz doyurabileceğimiz ikinci bir albümü buraya linkliyorum, meraklısına.

  biriktirmece
  göz doyurmaca
 • ebat/fiyat skalasında telifler yüzünden coşan iki güzellik de gireyim.

  red kit
  tenten
  tenten - ohanza
  asterix - yuhanza