şükela:  tümü | bugün
 • mak veya mek ekiyle biten işlemler
  (ara: *mak) (ara: *mek)
 • eylem'in arapçası.
 • is olus belirtir ornegin (bkz: seni anan dogurmamis)
 • cümlelerimizi tek bir kelimeden oluşturmaya yarayışlı sözcük türü. yaşanmış ve yaşanması muhtemel olan tümleri birer halden ibaret kılar; oluş belirtir.
  anıların, ihtimallerin, umutların, hayal ve düşlerin esamesini okumayanların; sadece sonucu* önemli kabul edip, zaman, yer, kişi, ortam, hava sıcaklığı, aynaya yansıyan görüntü, aynaya yansıyamayan görüntü gibi şeyleri dert ve tasa edinmeyen modern çağ insanının kullanmayı tercih ettiği sözcük türüdür. işte bu nedenle yaptım, başardım, ettim, eyledim, oldum, kıldımlarla dolu bir dünyanın, seçilerek benimsenmiş izdüşümüdür aynı zamanda. ertelenmiş ve henüz yaşanmamış olan hallerin, yaşanır oluşuna dair ihtimal yoktur. betimlemenin şıklığı, sıfatlar, özneler, olmadı baştanlar yoktur. derin dondurucuya konulup, tazeliğini, kokusunu, tadını ertelediğimiz; tüketim hırsıyla dolup taşarken, biriktirmekten haz duyduğumuz için edindiğimiz, asla tazesini yiyemeyeceğimiz sebzeler gibi; dondurduğumuz her şeyin kaskatı kesilmiş halidir cümlelerimizi tek kelimeden ibaret kılan fiiller. afiyetle kullanalım.
 • el yazısı yazmaya yeni yeni başlayan çok bilmiş ikinci sınıf veletler, "fül, füülll, füüüül!" diye dalga geçer zavallı fiille, yazımından ötürü. çocuk işte, ne bülcek.
 • (bkz: fiilimsi)
 • ona dair "bir iş, bir oluş, bir hareket..." diyor bütün sözlükler. tefekkür, tahayyül, taakkül ve tasavvurun derinliklerinde kalmamış, görünür hale gelmiş olan diye de ekliyorlar. eylem ve amel sahasını gösteriyor fiil. fiil varsa özne de vardır cümlede: fâil. ihtiyârî, iradî bir durum bu. fiil fâilini gösterdiği gibi fâil de fiili gösteriyor. özne fiili işleyen; fiil özne tarafından işlenen. biliriz; "sallanan sandalye"lerde ömür geçmez. geçse de iflâstır sonu. kâmet-i ömür demiş eskiler. ömür boyunca demektir. fiilsiz, amelsiz, eylemsiz özne olunmaz. kâmeti işitti mi ayağa kalkmak lazım, kıyama durmak, kıyam etmek için.
 • bilfiil, efal, faal, faaliyet, fail, infial ve meful gibi kelimelerin kökeni.
 • iş, oluş veya hareket bildiren sözcük.

  fiiller; kişiye, zamana, sese, görünüşe ve kipe göre değişim göstererek ''çekilirler''.
  fiiller bir kişi ya da şeyin:

  -varlığını
  -durumunu
  -ne yaptığını

  gösteren dil bilgisel ve sözlüksel birimdir.
  fransızcada bir sözcüğün fiil olup olmadığını önündeki zamirlere bakarak (je, tu, il/elle, nous, vous, ils/elles) anlayabiliriz.
  bir fiilde iki parça mevcuttur: kökü ve son ek. kök değişmezken son ek her zaman için değişkenlik gösterir.
  örnek: passer fiili. pass kök, er ise ona ek olarak karşımıza çıkar. bütün fiillerin kökünü bulabilmek için ir, er, oir, re ile biten sok eklerini çıkarmanız yeterlidir.