şükela:  tümü | bugün
  • sıfırdan bir kelime üretmek yerine var olan bir kelimeye edilgen eki ekleyerek yeni bir fiil türetme yöntemidir.
    türkçenin yetersizliğini gözler önüne seren bir başka rezalettir aynı zamanda.

örnekler için,
    (bkz: sarılmak/@gunes girmeyen eve giren adam)

.

farkındalığına varana kadar bana,
    (bkz: beklenmek ve beklenilmek arasındaki fark) ve
    (bkz: etkilemek vs etkilenmek vs etkilenilmek)
    gibi başlıklarda saatler harcatmıştır.

.

.

.

edit: ingilizce karşılaştırmasının açıklayıcı olacağını düşündüm, onu da ekleyeyim:

ingilizcede pasif yapı, yeni bir fiil türetmeden yalnızca özne ve nesnenin yerini gramatik olarak değiştirilerek oluşturuluyor.
    bizdeyse pasif yapı sondan eklenen bir ek ile sağlandığı için, ana fiilden çıkma pasifleştirilmiş fiil, zaman içinde pasiflik sıfatından kurtulup kendi başına bir ana fiil olabilme imkanını taşıyor. bu sefer de pasiflikten çıkma ana fiili pasif yapmak işleri karıştırıyor.
  • başlığı okur okumaz ortaokul bilmem kaç sırama astral seyahat yapıp da geldim
    tahtadaki hocamın sıfatını falan gördüm yemin ediyorum.

(bkz: allah bir daha düşürmesin)
  • 1- ko(y)-mak
    2- ko-n-mak
    3- kon-ul-mak

..fiiller zincirinin de örnek teşkil edebileceği kullanımdır.

.

örnek:
    1- elimin tersiyle kodum pezevenge.
    2- elimin tersi, pezevenge kondu
    3.1 - elimin tersi tarafından pezevenge konuldu.
    3.2 - kuş tarafından dala konuldu.

not: 1. örneğin contextini takip ederek 3.1'inci örneği vermek belki kafa karıştırıyor gibi olabilir. çünkü kon-mak fiili genelde hayvanlarla birlikte kullanılıyor.
    bundan dolayı örnek 3.2'yi verdim.

yani "değilinin değili kendisi eder" mantığı burada işlemiyor.
    edilgenin edlgeni kendisi etseydi, kuş tarafından dala konulmazdı; kuş dala koyardı.
    fakat edilgen eki ile oluşturulmuş "konmak" fiili, "koymak" ana fiilinden tamamen bağımsızlaşmış.
  • breh breh breh.