şükela:  tümü | bugün
  • kemal kılıçdaroğlu'nun bugün başkanlık sistemi hakkında söyledikleri:

"cumhurbaşkanı seçilen kişi, tbmm’de öngörülen yemini etmiştir. eğer kuralın dışına çıktığı zaman, bizim görevimiz ona kuralı hatırlatmaktadır. 'fiili durum var, bu fiili durumu yasal hale getirelim' diyorlar. niye fiili durumu yasal hale getiriyoruz? neden ona, 'yasalara, anayasa'ya uymuyorsun'diye bir hatırlatma ihtiyacı duymuyoruz? eğer bir kişinin arzusunu yerine getireceksek o zaman bu parlamentonun iradesi ne oluyor, imzaladığımız bu metin ne oluyor? bu metne bağlı kalmak, imzamızın arkasında durmak namuslu, ahlaklı, onurlu olmanın birinci şartı değil midir?"

bu adamın söylediklerini anlamak neden bu kadar zor. türkçe konuşmuyor mu, ya da insanlar mı türkçeyi anlayamıyorlar? ne diyor; kural dışına çıktın kardeşim, bu durumda benim görevim kuralları sana hatırlatmaktır. ben neden bu durumu yasal hale getirmek isteyeyim ki, siz neden yasal hale getirmek istiyorsunuz. he, sen zaten görevini doğru yapmıyorsun, başkanmış gibi davranıyorsun çok heveslisin, e hadi madem biz de başkanlık sistemini oyalayalım senin de gönlün olsun, bu mudur. neden bizim illa başkanlık sistemini oylamamız gerekiyor, neden böyle bir gündem yaratma peşinde herkes. neden memnun değilsiniz? nasılsa kimse çıkıp da demiyor ki yav sen görevinin dışına çıktın kardeş hop noluyoruz... diyenleri de ciddiye almıyorsunuz zaten, onlar hep atayist, fetoşcu, türkiye düşmanı.
    memleketi daha ne hale sokma çabasındasınız, daha ne kadar sahip olmak, tecavüz etmek istiyorsunuz ülkeme. artık umudum kalmadı. gelecekten korkuyorum.