şükela:  tümü | bugün
  • fikir üreten, fikirleriyle tanınan, gündeme gelen insan.
  • evrensel anlamda kafasini vucudunun diger bolumlerinden daha fazla calistirarak fikir uretimi yapan, yurdumda ise kafasi disinda hic bir organini calistirmayan, bu sayede got buyutup, himbillasan insan tipi.
  • "orospulaşmak veya yalnız kalmak: işte fikir adamının kaderi"

cemil meriç, mağaradakiler'de entelektüelin dramını anlatırken..
  • ülkemizde oturmayan kavram.ülkemizde herkesin fikri olduğu için kime neye nasıl fikir adamı diyeceğiz belli değil.adam yıllarca gazetecilik yapıyor vefat ediyor.fikir adamı diyorlar arkasından.adam sadece görüneni gösterdi.fikir adamlığıyla ne alakası var herifin.
  • (bkz: mütefekkir)
  • karakteriyle, dış görünüşüyle, etnik kökeniyle, dini inancıyla değil de, bunlara bağımlı ya da bunlardan bağımsız olarak fikirleri ile ön plana çıkan kişiler için kullanılan isim tamlaması.

bizim fikir adamı diye adlandırdığımız kişilerin bir çoğunda iki ortak nokta bulunduğunu fark ettim:

1. birçok kişinin bildiği veya uyguladığı bir konuda daha derinlemesine düşünüp bu konuda ciddi çıkarımlar yapıp, bu konudaki fikirlerini kendi hayatlarında da uygulayarak yine o birçok kişinin onayını alırlar. bu tiplere siyasi parti liderlerini, tarikat (ya da mezhep liderlerini) örnek gösterebiliriz.

2. birçok kişinin inandığı değerlere, o değerlere inanan bir toplum içerisinden geldiği halde karşı çıkarak, kendi toplumunun antipatisini ancak başka toplumların sempatisini kazananlar. toplumumuzda bulunan ermeni soykırımının varlığını destekleyenlerek bir yerlere gelmiş kişiler örnek gösterilebilir.

bunlar fikir adamı değil bence yahu, fikir adamı dediğini yeni bir şey üretmesi gerekir, kimsenin aklına gelmeyenleri düşünmesi gerekir.

ama benim asıl değinmek istediğim konu bu değil, fikir adamı olanın karakteri, dini, dili, ırkı ön planda değildir, fikri ön plandadır. fikir adamı diye düşündüğünüz birisinin fikirlerinden başka bir şeyinin önemli olmadığını düşünüyorsanız, en büyük fikir adamı odur bence, kıstas bu olmalı.

bu dünyada en çok fikirler iz bırakır, fikirleri ne kadar kuvvetliyse o kadar çok hatırlanır insan. dürüst, çalışkan, duyarlı, ahlaklı birisi olarak bu dünyadan ayrıldığımızda iyi hatırlanırız evet ama iz bırakmak başka bir şey be.

ben de bu dünyada iz bırakmak istiyorum, incecik de olsa bir iz işte. tamam yine iyi desinler benim arkamdan ama öyle bir gireyim akıllarına ki bazı insanların, bir kaç nesil hatırlasın en azından beni. ölüp yok olma fikrine yeni yeni ısınıyorum ama öteki tarafa inandığım zamanlarda da hep bunu isterdim. kendimi iyi tanırım aslında, bu iz bırakma dürtüsünün nerden geldiğini tam olarak anlayamadım, ölümle ilgili olsa gerek. nereli olduğum, kaç çocuğum olduğu, ne kadar miras bıraktığım, karakterimin ve ahlakımın nasıl olduğunu değil, önce fikirlerimi hatırlasın insanlar. umarım bunu başaracak kadar uzun yaşarım, kısa sürede başarabileceğimi zannetmiyorum.