şükela:  tümü | bugün
  • konuyla alakalı olarak
    (bkz: serbest cagrisim)
    (bkz: alakasiz cagrisim)
  • distraktibilite ile ilişkili olması muhtemel hadisedir. bireyin kendi zihni yorulmasa bile etrafındaki herkes bundan yorulur.
  • eğer iki kişi karşılıklı yaşıyorsa bunu o muhabbetin tadından yenmez. mani karakterle ilgili olduğu pek muhtemeldir.
  • manik atak belirtilerindendir. fikirlerin durmadan çagrisimlarla birbirini izlemesidir. anlamsiz çagrisimlar degildir ama diger kisiler için anlasilmasi zor ve oldukça yorucudur. ard arda gelen fikirler düzensiz ve ayrintisiz oldugu için takip edilemez haldedir.

(bkz: klang çagrisim)
  • aslinda entellektüelite veya düsünme dürtüsünden yoksun kisilerin toplastiklarinda seviyesiz ve gereksiz muhabbetlerini temize çikartmak için kullandiklari deyim. (bkz: beyin firtinasi)
  • ağır psikozlarda sıklıkla görülen bağlantısız konuşma durumudur. darmadağın konuşma, çağrışımlarda dağınıklık(sık sık konu dışı sapmalar gösterme) ya da incoherence.

ancak son araştırmalar bu konuşmaların (özellikle şizofrenide) anlamsız olmadığını göstermektedir. hastanın yaşanmışlıkları ve sanrılarıyla ilintili olduğu düşünülmektedir.
  • psikiyatrik bir takım bozuklukların semptomlarından olup, şizofreni bu bozukluklardan biridir. örnekle açıklayacak olursak;

bu ne perhiz ne lahana turşusu. annem benim turşumu kursun. kursun yemiş misali gönlüm. gönlüme göre hava hoş. hoşsun ama boşsun. boşan da semerini ye. ye kürküm ye. yee beybi... bu böyle gider. bu kadar basit değil tabi ama buna benzer şekilde daldan dala atlar gibi fikirden fikre koşar beyin.
  • oldukça rahatsız eden psikolojik mi psikiyatrik mi karar veremediğim rahatsızlık. şiddetlisi, hafif versiyonları mevcuttur. basit düzeyde yaşandığında günlük iş hayatını kötü yönde etkilemeye yetiyor. mesela bir rapor okurkan rapordaki herhangi bir kelime sizi alıp götürüyor. 5 dakika sonra kıbrıs uçak biletlerine bakarken buluyorsunuz kendinizi. dolayısıyla bir odaklanma sorunu yaşıyorsunuz. bu şekilde çalışmak çok zor. idare edilebilir ancak normalde ortaya çıkaracağınız iş kalitesini %70-80 düşürür.

ilerleyen versiyonlarıdır ki adamı tarumar edebilir. maddi manevi. yorar.

kendimden bir örnek vereyim. bu rahatsızlığım ileri düzeyde olduğu zamanlarda, evden markete sigara almak için çıkıp, 3 metrelik şişme bot alıp, ertesi gün onunla kıyıdan açılmayıp , zanaat sahibi olmaya karar vererek altın atölyesine gitmiştim. evet durum buna varabiliyor.

wellbutrin sorunlarımı çözdü kısa süreliğine. hala orta düzeyde yaşıyorum bu sorunu. neyse ki araba aldım kendimi borca soktum da öyle her aklıma geleni alamıyorum. işime de biraz daha önem gösteriyorum eskisine göre.
  • "çağrışımlarda dağınıklılık" genel başlığı altında da incelenebilirliği olan, alanda pek çok adı ve tanımı olan kavram. düşüncelerin konudan konuya çağrışımlar doğrultusunda akışını ifade ediyor. kişinin düşüncelerinde bir alandan dolaylı olarak ilgili başka bir alana kaymalar olması. kişi bir cümleden diğerine belirli bir konu çerçevesinde geçer ama buna dikkat edilmesi gerekir, takip etmesi son derece zor olabilir. hızlı, kesintisiz, konunun anlaşılabilir çağrışımlar sonucu sürekli değişen, kelime oyunlarıyla dolu bir konuşma ve düşünme şeklidir. alakalı olarak:

(bkz: çağrışım gevşekliği)
    (bkz: raydan çıkma)

mesela:

"- okuduğunuz okuldan memnun musunuz?

- evet ben, ahh! gerçekten bazı topluluklardan hoşlanıyorum. sonra bir gün dışarı çıkmam gerekti, oda arkadaşım bana yapacağını yaptı. oda arkadaşım sivaslı başka bir fakülteye girmek istiyordu. biz izmirliyiz. ayağa kalktım bir baktım gözlerimden yaşlar boşanıyor. neden bu gözyaşları onu anlayamıyorum ben."

fikir uçuşması düşünme sürecinin pozitif yapısal bozukluklarından biridir. küçük bi not, akut mani durumlarında görülmesi beklenmeli biraz.