şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: intihal)*
 • canı sıkılan fikirleri yürüyüşe çıkarmak, ellerinden tutup gezdirmek.. ki serpilsinler, büyüsünler vatana millete hayırlı olsunlar
 • insanın, bildiklerine istinaden, bir konu hakkında düşüncesini ileri sürmesi.
  lisedeydik. öğretmenler bir ara derslerde "siz de fikirlerinizi söyleyin" diye çok ısrarcı oldular. öyle ki her derse giren hoca söylüyordu.
  tahminimce bakanlıktan bir yazı gelmiştir. müdür de toplantıda "öğrencilere fikirlerini neyin gonuşturun" diye hocalara tebliğ etmiştir.
  alışmadığımız şey. biz, mahallenin boş arsasında yağmurdan sonra biriken suda kurbağa kovalayan adamlardık. misal, tevfik fikret hakkında ne fikrimiz olacaktı!
  neyse, dersin birinde arkadaşın biri ısrarlara dayanamadı ve konuştu. ondan cesaret alan diğerleri de birer ikişer katıldılar. iki dakikada sınıf coştu. serbest bırakılmış yay gibi boşaldı. her kafadan bir ses çıkıyordu. sınıfta müthiş bir uğultu, kaos.
  çok gecikmeden öğretmen müdahalede etti. yönetime el koydu. herkesi susturdu. öksürdü. boğazını temizledi:
  - sizin dediğiniz doğru olsa bile benim dediğim olacak, dedi.
  ve demokrasiyle imtihanımız bitti.
 • ne kadar az müdahaleye uğrarsa o kadar faydalı bir eylemdir.
 • her konu hakkında bir söylemi olma, çıkarım yapma hali.

  ayakları yere basan düşünceleri yazmak veya söylemek bir uzmanlık bir ehliyet sahibi olmayı gerektirmemeli lakin ölçüsünü de bilmeli insan. vay efendim senin alanın bu değil sen bu konu hakkında ne zırvalıyorsun git kendi çöplüğünde öt gibi bir bakış açısından kurtulmak gerek. ister istemez insanlar her konu hakkında bir yorum bir analiz kasma, etrafta görüp duyduğu bilgileri kendi dilinden başkalarına anlatma ihtiyacı hissedebiliyorlar.

  bir insanın bir düşünceyi ortaya atması için diploma sahibi olması gerekmez. diploma bir bireyin resmi olarak konusuyla alakalı işlemlerde ehliyetli olduğunu ortaya koyan bir uzmanlık gösterir belgedir. bu yönden bakacak olursak bir insan düşüncesini söylemek için diplomaya ihtiyaç duymamalı, beklenmemeli.

  bir konu hakkında yorum yapan bir bireyinde laf olsun torba dolsun minvalinde akıl ve mantıktan yoksun çıkarımlar yapması ve ehliyetli kişiler karşısında ben senden daha iyi bilirim gibi kibirli bir tavırla bir şeyleri ortaya atması da komik kaçıyor. dediğim gibi ayağı yere basmalı savunduğun görüşler bir yerde tökezlersen ehliyet sahibi kişi de o kaleye gol atmayı bilir. atak yapayım derken ofsayt'a düşmemek gerek.