şükela:  tümü | bugün
  • fikirlerin özgünlüğü ve özerk bir yapı içerisinde oluşum bulması karşısında, genelin sahip olduğu fikirlerden farklılık gösteren ve egemen fikirler ile bir yerden sonra çatışır duruma gelen fikirlerin zapturapt altına alınması göreviyle egemen fikirleri hakim kılanlarca yetkilendirilmiş, farklı fikirlere düşman olan ve yok etmekle görevli kılınan kişilerdir.

    hani ahlak zabıtası vardır ve deli dumrul misali orta yerde ahlak diye inleyerek insanlar adına onların ahlakını hiç haddi olmadan korumak ile kendilerini görevlendirmişlerdir ya. he işte fikir zabıtası ise, aynı deli dumrullukta tek farkı fikre düşman olanlarca görevli kılınmış olmalarıdır.

    her ülkede yoktur fikir zabıtası. fikri tehlike arz eden ve fikirsiz insanlar var etmek için elindeki tüm imkanları kullananların diyarında vardır. düşünen insanı, kendi düşünemezliği karşısında tehlike olarak görenlerce savunulmaktadır hiç kuşkusuz fikir zabıtası.

    ama bilinir, yoktur medeni ve özgür bir ülkede yeri, fikir zabıtasının. olduğu yerlerin ise medeni ve özgür yerler olmadığı da bilinir ama hiç çaktırılmaz.