şükela:  tümü | bugün
 • çengi tekrardan hayata döndüren müzisyen, enstrüman yapımcısı, organalog.. bezmârâ isimli unutulmuş çalgıların kullanıldığı bir grup kurmuştur. ayrıca sûz-i dil aşîrân, sabâvend ve dil-beste makamlarını bulmuş ve terkiplemiştir. bu makamlarda örnek olarak peşrevler ve saz semâileri bestelemiştir. en son 6 ocak 2009'da güvercin müzik'ten eski mûsikî'nin rüzgarıyla isimli bir albüm piyasaya sürdü. bir keresinde muhabbetine dinleyici olarak katılabilmiştim. türk mûsikîsini muhafaza adına o yaşında sanki 20lerindeymiş gibi güçlü ve dinamik bir savaşçı gibi çıkıyordu sesi. mûsikî'de batılılaşma konusunda yobaz denebilecek kadar katı kuralları var. fakat bu üstâdlar sayesinde bu kültürün gerçekten korunduğunu hissedebiliyor insan. bir nazariyat kitabıda bir aksilik çıkmazsa yakında piyasaya sürülecekmiş. allah böyle mûsiki âşıklarını başımızdan eksik etmesin.
 • tarih içerisinde türk müziğinde kullanılan enstrümanları araştırıp unutulanları günümüze tekrar yaşatan, türk müziği ve bu coğrafyada kullanılan sazlar hakkında oldukça bilgi sahibi olan aynı zamanda klasik kemençe yapımında bir numaralı usta olan elleri öpülesi müzikolog, kemençevi, araştırmacı, hoca.
 • bu akşam trt müzikte dinlediğim harika sesli sanatçı. bu akşamki programda osmanlı müziğinden parçalar tanıttılar. ayrıca çeng çalıyor. geç tanıdım. siz de tanıyın derim.
 • trt nağme'de uzun zamandır "saz ve söz meclisi" isimli programı hazırlayıp sunan değerli insan. klasik kemençe üstâdıdır aynı zamanda. türk müziği hakkındaki bilgisinin (kendisi her ne kadar alçak gönüllü davransa da) ummanları dolduracağını düşünmüşümdür hep. makamların terkibi, tarihçesi, neydi ne oldu bilgisini verirken, radyo başında onu dinleyen ben kendimden geçiyorum.

  ondan bir saat sonra programı yayına giren ve kendinden 3. kişi gibi söz etmeyi seven hüseyin ipek ne kadar iticiyse, sayın karakaya bir o kadar gönül insanıdır.
 • üstadımız ihsan özgen'e, trt istanbul radyosu'nda hazırlayıp sunduğu programın iki bölümünü ayırmış, kendisiyle bizzat sohbet edip yayınlamıştır.

  https://youtu.be/ks4vtqx06lc 1. bölüm

  https://youtu.be/0h_px9rlzia 2. bölüm