şükela:  tümü | bugün
 • yavuz havuz olayında sanıklar arasında mahkemeye sevk edilince büyük üstadlığı (bkz: mason) son bulmuş ve mahkumiyet kararından sonra da gayri muntazam ilan edilmiş bilecik eski milletvekili.
 • bu kişi meclisimize yemin kuralını getiren kişi imiş aynı zamanda.

  hakkında güzel bir yazı. yılmaz özdil'den.

  y’emin misiniz?

  osmanlı döneminde meclis-i mebusan üyeleri “zat-ı hazret-i padişahiye ve vatana sadakat” üzerine yemin ediyordu.

  *
  hem vatanı sattılar.
  hem zat-ı hazret-i.
  *
  mustafa kemal bu tür müsamerelerle ilgilenmedi, 23 nisan 1920’de yemin edilmedi… 1921’de çıkarılan ve ilk anayasamız kabul edilen teşkilatı esasiye’de de yemin filan yoktu.
  *
  1924’te bilecik mebusu fikret bey “illa yemin etmemiz lazım azizim” dedi, öneri sundu, “haklısın muhterem” deyip, alkışladılar. böylece, 1924 anayasası’na yemin monte edildi: “vatan ve milletin saadet ve selametine ve milletin bila kaydüşart hâkimiyetine mugayir gaye takip etmeyeceğime ve cumhuriyet esaslarına sadakattan ayrılmayacağıma vallahi.”
  *
  1928’de “vallahi” çıkarıldı.
  “namusum üzerine söz veririm”e dönüştürüldü…
  1961 anayasası’nda yemin uzadı, “bağımsızlık, bütünlük, laiklik” üzerine namus sözü verildi.
  *
  1982 anayasası’nda yemin biraz daha uzadı, “hukuk, atatürk devrimleri, anayasa’ya sadakat” üzerine, namus sözü yetmedi, “namus ve şeref” üzerine “ant” içildi… üstelik, daha önce sanki japon milletine yemin ediliyormuş gibi, “türk milleti önünde” kelimeleri ilave edildi.
  *
  görüldüğü gibi, her şey, bilecik mebusu fikret bey’in başının altından çıktı…
  *
  peki, kimdir fikret bey?
  *
  memleketin üç tarafı denizlerle çevrili olduğu için, 1924’te denizcilik bakanlığı kuruldu. başbakan fethi bey, osmaniye mebusu ihsan bey’i denizcilik bakanı yaptı. ihsan bey, ilk icraat olarak, yavuz zırhlısının onarım ihalesini fransız şirketine verdi. bilahare… denizcilik bakanı ihsan bey’le “vallahi diye yemin etmemiz lazım” diyen bilecik mebusu fikret bey’in çaktırmadan ortak şirket kurup, ihaleyi verdikleri fransız şirketinden “avanta” aldıkları ortaya çıktı!
  *
  meclis soruşturması açıldı, fikret bey indiragandi’yi itiraf etti. yüce divan’da yargılandılar. dokunulmazlıkları kaldırıldı. ihsan bey’e 2 sene, fikret bey’e 4 ay hapis cezası verildi.
  *
  yani?
  *
  “vallahi diye yemin etmemiz lazım” diyerek, bu yemin işini memleketin başına saran fikret bey… cumhuriyet tarihimizde “yeminini çiğnediği için” yüce divan’da mahkûm olan ilk mebustur azizim!
  *
  dolayısıyla, cümleten hayırlı yeminler diliyorum… ve, ilk anayasa değişikliğinde bi daha değiştirilip, “yemin etsem başım ağrımaz” haline getirilmesini öneriyorum.

  yılmaz özdil-hürriyet
 • cumhuriyet tarihinin ilk hırsızlığını yapan milletvekiliymiş. "koskoca bakan olmuşsun utanmıyor musun" sorusuna, "demokrasi zenginliktir demiyor muydunuz, zenginleştik işte" diye akıl dolu bir cevap vermiş.

  tam adı da takiyyettin fikret. soyadı konunuyla onuralp'i alarak tokatladığı paraları onur'lu soyadıyla şereflendirmeye kalkmış.

  benim aklıma (bkz: adalet ve kalkınma partisi) geldi neden öyle aklımda ampül belirdi anlamlandıramadım şimdi.