şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
8000 entry daha
 • bu adam neden -yapmağa, -etmeğe, -satmağa diye konuşuyor ya. bir bunda görüyorum bu tarz konuşma şeklini bir de hikmet karaman'da. hayır bir şive falan da değil. acayip kulağımı tırmalıyor.

  edit: şu entry'yi yazdıktan sonra devamında ne yazılmış bakmamıştım. yeni görüyorum benden sonra yazılanları. yemin ediyorum sözlükte küfür etmeye bile değmeyecek çok büyük ruh hastaları var. abi adamın konuşma şeklini eleştirdik diye ana avrat sövenler var ya. şaka mısınız, hasta mısınız nesiniz ya? hayır eminim bu adamlar 20 yıldır fenev fenev diye havlayıp duruyordur. havla gerçi banane ya. sen aziz'le dalga geçince ben senin anana avradına niye söveyim? aziz benim babamın oğlu mu? ki ben fikret orman'la dalga bile geçmemişim. sadece gözüme çarpan, kulağımı tırmalayan şeyi yazmışım. adam ne yazmış, anamızı sikmeğe geliyormuş lafa bak. bu nasıl bir aymazlık nasıl bir şerefsizlik abicim ya?
 • bağlı olduğum kulübün başkanı.

  konuşurken herhangi biri yanlış değil.

  genelde fiile bağlanan 'y' harfleri özellikle telaffuzda 'ğ' şeklinde okunur. eski istanbul beyefendisi tabir ettiğimiz, biraz yaşını almış, iyi eğitimli insanların bir çoğunda bunu görebilirsiniz.

  fikret bey'i sevmemden bağımsız olarak: biraz eskiyi hatırlattığı, hem de bir üst paragraftaki açıklamamdan ötürü, bana gayet asil gelmektedir.

  edit: pomaklığı aşağılama manasında kullanan alttaki arkadaş, zaten söze 'fiko' diye başlayarak seviyesini göstermiş. ben bunu insanların bilgisizliğinden çok eşrafının kalitesizliğine dayandırıyorum. değilse uzun uzun anlatılır mastar ekleri, eski türkçe metinler, yaşar kemal, atatürk.

  bilmemek ayıp değildir. 'yapmak' fiilinin (isim-fiil) -e hali 'yapmağa'dır. şimdi 2017 yili çik iriticik diyerek uzaklaşabilirsiniz.

  bu kullanım için binlerce örnek var. illa arzularsanız atatürk, yaşar kemal gibi isimlerin kendi sesinden konuşmalarını dinlemeniz tavsiye olunur.

  edit 2: her edit için açıklama gerekiyor. neymiş ''istanbul beyefendileri yağmağaa geldim, etmeğee geldim diye konuşurmuş smiley ''

  bak güzel çocuk bu yunus emre:

  ben gelmedim dava için, benim işim sevi için. dost'un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim.

  fazla zorlamayın. lütfen herhangi bir konuda idda edecek kadar bilginiz yoksa, araştırın, sonra yine edin. nerden geldiği belli olmayan bu özgüvenle işin sonu ülke yönetmeye kadar varabiliyor.

  edit 3: komikli entry'lerde gelmiş. şikayet edildi. bakalım uçurulacak mı? (bkz: #7325384) bu arkadaş uçurulursa dokunmayacağım, fakat 2 gün sonra hesabı hala açık olursa, hukuksal olarak işlem başlatacağım.

  edit 4: kavga etmeyin. işten güçten koparıp sonunda dil bilgisi anlattıracaksınız. burada 2 olay var. biri kaynaşma, diğeri sert sessiz yumuşaması. ikisi de e hali alırken yaşanabilir.

  örnek:

  yemek isminin e hali yemeğe olur - yemeğe gidiyorum. - sert sessiz yumuşaması.
  yeme fiilinin e hali yemeye olur - yemeye gidiyorum. - kaynaşma 'y' harfi ile.

  bu iki cümle birbirinden farklıdır. ikisi de doğru kullanımdır. eğer 'yemek' i isim olarak kullanıp yemeye derseniz yanlış yaparsınız.

  örnek 2:

  yapmak'ın e hali yapmağa olur - sert sessiz yumuşaması.
  yapma'nın e hali yapmaya olur - kaynaşma 'y' harfi ile.

  türkçe için bana tek bir sert sessiz yumuşamasının 'y' harfi ile olduğunu gösteremezsiniz. tüm 'k' yumuşamaları 'g,ğ' ile olur.

  ayrıca dil dinamik bir olgudur. toplum üzerinde çok büyük bir kesimce kabul görmesi durumunda tüm kurallarından bağımsız da gelişebilir.

  günümüzde yapmağa, etmeğe'nin daha doğru olduğu yüzlerce yer vardır. son kuşakların devamlı yanlış şekilde kullandığı 'yapmaya, etmeye' kelimeleri de alternatif kullanım olarak görülebilir, ki ben de bu kuşaktanım ve istemesem de bu şekilde kullanıyorum.

  fakat bunun doğrusunu yıllardır kendisine ilke edinip kullanan, entellektüel ve kültürel birikimi bizim on katımız olan adamlara, dil bilgisi konusunda 'kulak tırmalayıcı yeaaa' diye ahkam kesmek en hafif tabirle kendini bilmezliktir.

  bu kelimeleri özellikle bu şekilde kullananlar, senin (benim de) kullandığın şekli söyleme özürlü olduklarından değil, doğrusunu bildiklerinden dolayı bu şekilde kullanmaktadır.

  bkz: yüzlerce türk şairi, edebiyatçısı, entellektüeli, istanbul beyefendisi ve pomaklar. tamam pomaklar çok farkında olmayabilir.

  kurban olduğum adam: https://youtu.be/a_n52_zoxf0?t=233 , kendisi ile burada türkçe tartışabilecek kimse olduğunu düşünmüyorum.
 • bak bak eski istanbul beyefendileri

  yapmağaa geldim etmeğeee geldim diye konuşurmuş :)

  fikoyu yalayım derken eski istanbul beyefendilerini bulgaristandan köye gelen pomaklara çevirdiniz

  ulan kendinizi nasıl öveceğiniz şaşırıyorsunuz

  edit
  üstteki işsize yazdığım nasıl ağır geldiğse , edit yaparken klavyeyi kırağcaaak

  ayrıca ben pomaklara hakaret etmeğdim algıcı kardeş istanbul beyefendisinden çok pomaklar gibi konuşuğor yazdım

  bunu hakaret olarak anlarsan o da seni şahsi algı problemin
 • köylü ne zaman istanbul beyefendisi olmuş lan
  destur de önce
 • hayatlarinda eski istanbullu insan tanimamislar tarafindan maytap gecilen adam. fikret orman iyi adamdir, kotu adamdir, istanbulludur ve ya degildir bilmem. ancak eski istanbullular bu sekilde telaffuz ederler.
 • eski istanbul beyefendilerinden (bkz: sülün osman) tarzı bir konuşma şekline sahiptir.
 • birinin argümanının ‘yanlış’ olduğunu belirtiyorsan karşıt argüman sunar çürütürsün, bunu yapamazsan da lise ağzıyla taşak geçtim zanneder taşak oğlanı sen olursun. kendinizi düşürmeyin şu konuma, herşeyi bilmek ve görüş bildirmek zorunda değilsiniz.

  tanım: yaptığı işlerle diğer kulüp taraftarlarının bile hayranlık beslediği büyük başkan. kendi taraftarı arasındaki çıkarcılar tarafından nefret beslenmesiyle tanınır.
 • konuşma tarzı bile bazı insanlara dokunan başkan, meyve veren ağaç.

  o kadar abuk sabuk şeyleri eleştiriyorsunuz ki, savunalım derken madara olan biz oluyoruz amokachi.

  neyseki beşiktaşımızın başında ve 2 senedir, yaslamağa, yenmeğe, sokmağa devam ediyoruz.
 • yapmağa, etmeğe şeklinde konuşmasına ben de dikkat ettim. hatta direkt aklıma iktisatçı ali özgüven geldi. o da kitaplarında hep yapmağa, etmeğe şeklinde yazardı. bir gün ders çıkışı kızın biri sormuştu bunu hocaya. hoca öyle yazmasının sebebinin öztürkçe olduğunu söylemişti. zaten hayatımda böyle yazıp konuşan bi ali özgüven'i bir de fikret orman'ı gördüm. ikisi de ekonomiden iyi anlıyorlar. *
 • 80leri eski sayarsanız, istanbul'da duymaya alışık olduğum şekilde konuşan başgan. trt aksanı ile istanbul aksanı farklı şeylerdir gençler.
3090 entry daha