• köylü ne zaman istanbul beyefendisi olmuş lan
    destur de önce
  • hayatlarinda eski istanbullu insan tanimamislar tarafindan maytap gecilen adam. fikret orman iyi adamdir, kotu adamdir, istanbulludur ve ya degildir bilmem. ancak eski istanbullular bu sekilde telaffuz ederler.
  • konuşma tarzı bile bazı insanlara dokunan başkan, meyve veren ağaç.

o kadar abuk sabuk şeyleri eleştiriyorsunuz ki, savunalım derken madara olan biz oluyoruz amokachi.

neyseki beşiktaşımızın başında ve 2 senedir, yaslamağa, yenmeğe, sokmağa devam ediyoruz.
  • 80leri eski sayarsanız, istanbul'da duymaya alışık olduğum şekilde konuşan başgan. trt aksanı ile istanbul aksanı farklı şeylerdir gençler.
  • ilk taşı "yarın erken kalkacağım, işe gideceğim" diye telaffuz edenler atsın dediğim başgan.
  • yapmağa değil doğrusu "yapmaya"dır.
    arkadaş yapmak fiilininden "yapmak-a" buradan da k'nin yumuşayarak "yapmağa" şekline dönüştğnü iddia ediyor. bu yanlıştır, doğrusu:
    yapma fiili "a" eki alır araya da "y" kaynaştırma eki alır ve "yapmaya" şekline dönüşür.
    istanbul beyefendileri böyle konuşuyormuş da bilmem ne onlar da yanlış biliyor demek ki.
    not:hayırlı forumlar
  • başarılı, çok başarılı yönetici. eğer böyle devam ederse beşiktaş ve rakipleri arasındaki fark daha da açılmaya devam edecek. bunları gördükleri için her taraftan saldırmaya devam ediyorlar. bu yüzden başkanın yanında hiç olmadığı kadar olmak lazım ki bunların havlaması boşa çıksın.
  • başlığı altında gerek şahsına, gerekse birbirine küfür eden suserları seri olarak eksi ateşine maruz bıraktığım beşiktaş jimnastik kulübü başkanı.
  • y yerine ğ harfi kullanıyorsa; y harfinin bonservisi fazla gelmiş ondandır. başkan ortalığı kızıştırıyordur..

istediği rakamlara gelince tekrar y harfi kullanmaya başlayacaktır, müsterih olunuz..
  • sevgili fikret orman benim düşünceme göre çok iyi bir başkan. ben beşiktaşlı değilim. har vurup harman savuran, kulüplerin parasını kendi parasıymış gibi harcayan, harcadığı paralarla yıldız oyuncu alınca ya da sportif başarı gelince böyük başgan olan ama aksinde kötü başkan olan adamlardan değil. çok başarılı işler yapıyor transfer anlamında. bu sahaya da yansıyor. kötü yönetilen ve beşiktaşlı arkadaşlar da kabul ederse baş giden iki takımın kimyasını ve ezberini bozan işler yaptı. hem şampiyonluklar aldı hem ekonomik olarak süper işler yaptı. belki de sıfır borç alsa şu an beşiktaş artıda olabilirdi kasada. bu açıdan düşüncem böyle. bu konuyu kapatıyorum, diğer mevzuya geçiyorum...

diğer konu şu ki; fikret orman yapmağaa, etmeğee diye konuşuyor. bu benim epey süredir dikkatimi çeken bir şey. dile çok önem veren bir insanımdır hem konuşmada hem yazıda. beni de irrite eden bu olay hakkında yorumda bulunmadım. sebebi de ben kimim çünkü aq? diğer sebebi de adamın şivesidir, yaşadığı yerdir. bu ülkemizde sık görülür. benim haddime değil, banane. ama gel gelelim bazı arkadaşlar yav böyle konuşuyor çünkü bu asıl ve asil türkçe'dir, istanbul ağzıdır diyip konuyu tartışmaya açmış. yani konuyu başlatan da onlar ama başlatırken tartışmaya açıp savunanlar da onlar. çeşitli de örnekler vermişler. yok yunus emre, aşık veysel. necip fazıl, atatürk? ama kaçırılan nokta şu ki; dil yaşayan bir varlıktır. sürekli değişir. biz yüz yıl öncesi herhangi bir metni ya da konuşmayı anlayamayız. emin olun yüz yıl önce bu şekilde konuşan insanlar şu an yaşasa şu anki dilin gerekliliği açısından konuşurlardı. sen yüz yıl ya da daha öncelerde yaşamış insanlardan örnek verirsen ve fikret orman da o insanlarla aynı yılda doğmamış ve yaşamamış bir insan ise, ki öyle, bu o adamın dili yanlış kullandığını gösterir. nokta. ben burda asıl türkçe orhun kitabeleridir diyip öyle yazsam, sokakta öyle konuşsam beni taşak oğlanı ederler, şu sözlükte yazar yapmazlar. adam yanlış konuşuyor işte. bizim dilimiz şu an böyle. konuştuğu , sizin savunduğunuz yıllarda doğru olsa bile yıl 2018!
    ben iş görüşmesinde yapmaaaa etmeeee diyim bakalım beni işe alıyorlar mı mesela? çıktığım kızla öyle konuşayım bakalım ne oluyor? iyi başkandır tamam. konuşması yanlıştır. bu böyle.
hesabın var mı? giriş yap