şükela:  tümü | bugün
 • sagmalcilar veya mamak'ı boylamak
 • buyuk onder mustafa kemal ataturk'un, her turk gencinin sahip olmasi gerektigini du$undugu vasiflar. yuce ataturk, "cumhuriyet sizden fikri hur, vicdanı hur, irfani hur nesiller ister" sozuyle ogretmenlere hitap etmektedir.
 • toplumun fikrine, toplumun vicdanına, toplumun irfanına değil; kendi benimsediği fikre, kendi geliştirdiği vicdana, kendi ürettiği irfana sahip olmak. yani bir nevi zamanının ötesinde olmak. ha, kişinin kendi fikri toplumunkiyle aynı olabilir, vicdanı toplumunkiyle uyuşabilir, ama bunların kaynağı toplum değil bireyin kendisidir. kopyala yapıştır ile değil, el emeği göz nuru ile sahip olmuştur kendi değerlerine, fikri hür vicdanı hür irfanı hür insan.
 • gerçek anlamıyla bunu gerçekleştirebilmek, belki de en çok da bu sözün söyleyeni ve resmi devam ettiricileri yüzünden, haddinden fazla zaman alıyor sıradan bir insanın dünyasında..

  fikrimi, vicdanımı, irfanımı, yıllardır rahat bırakmadınız ki..
  kaç yaşındayım... daha yeni yeni bunların varlıklarından haberdar oluyorum..
  kaç yıl uğraştım, daha ancak fikrimi vicdanımı, dayatıldığım baskılardan münezzeh kullanmayı deneyebiliyorum..

  çok zor. kuşatıldığımız yapay atmosfer içinde, gerçek bir nefes almak inanın çok zor..

  ne mutlu hürüm diyebilene..
 • biat etmek eyleminin tersi.
 • cumhuriyetin yeni nesilleri için imkansız hale gelecek insani, medeni durum. yeni nesil dindar ve muhafazakar olacak ve bununla birlikte ne kadar mümkünse o kadar demokrat olacaklar. nası bi şey olcak bu derseniz. yakın zamandaki sözlük aleyhine dini başlıklarla ilgili suç duyurularının hızlı gazetecilerini örnek verebilirim. yetişecek nesil , yani sizin çocuklarınız, subjektif değerlendirmelerle muhtemelen şöyle diyecek "allahıma ve peygamberime küfrediliyorsa demokrat olmak falan umrumda değil. demokrat değilim bu rezillik karşısında. demokratlık batsın".
 • ve sadece hakikati konusmak.
 • fikri hur olmak...

  her seyi elestirebilebilmek kabiliyeti gerektirir. elestiri de iki sekilde kisitlanir

  1) dis baski. bu da iki sekilde olur.
  1.diger insanlar tarafindan dislanma korkusu (dindarlarin arasinda diyanetin politikalarini elestirememek gibi)
  2.disaridan zarar gorme endisesi (dusunce suclusu ilan edilmek gibi)

  2) kisitli dusunceye neden olan az bilgi hastaligi. bilgi akisinin bu kadar kolay oldugu bir dunyada hala cahil kalmak mumkun. mesela ozgurlugun tadini bilmemek veya hayalini kuramamak malesef ozgurlugun talep edilmemesi sonucunu doguruyor. mesela saudi arap kadinlari araba kullanmak hayatlarini ne kadar kolaylastirabilir farkinda degiller bence. talep etmiyodu tanistigim bi kadin boyle bir hakki. kardesim beni goturuyo nereye istersem mantigi vardi.

  hadi simdi fikri hur olalim.
 • aksi olup da içinde bir yerlerde hep acısını çekeceğine, bırak çektiğin zulüm onur madalyan olsun.

  umarım ki o günleri görürsem çocuklarıma, torunlarıma her zaman söyleyebileceğim şey, çalıştığım şirketlere, işsizliğime, mahalle baskılarına karşı doğru bildiğimi söylemekten bir kez olsun çekinmedim. düşüncemi saklamadım. belki onlara mükemmel villalar, arabalar da bırakamayacağım bu sebeple, bu ülkede, ama en azından tertemiz bir mazi vermiş olacağım.