şükela:  tümü | bugün
 • tiyatrocu serap sağlar ile evlidir...
 • susurlukla ilgili bir kitap yazmıştı bu adam. ya yalnız ya da biriyle. bir de kültür bakanıyken, bozkurt güvenç'in uyduruk türk kimliği adlı kitabı yılın kitabı seçmişti.gerçi kiltür bakanlığı satış yerlerinden yarı fiyatına almıştım kitabı o ayrı bir kıyaktı.
 • tam adı durmuş fikri sağlardır. sosyal demokrat halk partisi genel sekreteridir.* konuşabileceği tek konu susurluk ve çetedir, evet fikri durmuştur.
 • bir köşe yazısından anladığım kadarıyla türban konusunda son derece sert bir tavra sahip olan birgün yazarı.
 • bir çok konuda, fikri sağlam bir insan.
 • gectigimiz gunlerde can dundar'ın sundugu neden adlı programa katılmı$ ve belki de programa katılanlar arasında derin devlet hususunu en derinlemesine ortaya koymu$ ki$idir..ozellikle program bitiminde can dundar'a dogru yonelerek;

  "bir sonraki toplantınızda lütfen sayın doğan güreş’i, sayın tansu çiller’i, sayın mehmet ağar’ı ve sayın süleyman demirel’i çağırırsanız derin devleti daha iyi anlatırız." diyerek inceden bir dokundurma yapabilmi$ insandır..
 • siyasete ve parlamentoya, 1983 yılında, kenan evren ve saz arkadaşlarından * icazet alarak halkçı parti’den milletvekili olarak girmiş ve o dönemde oldukça sağlam ve cesur muhalefetiyle dikkati çekmiştir. bu kapsamda, cüneyt canver ile birlikte, kudretli general ve beşibiryerde * üyesi tahsin şahinkaya’yı mal varlığını açıklamak zorunda bırakmışlardır. böylece kamuoyunda, bazı anlı ve şanlı generallerin, vatanın yanı sıra kendilerini de kurtardıkları şüphesi doğmuştur az da olsa. genç yaşta en önemli yöneticilerinden olduğu partisi daha sonra sodep ile birleşmiş ve bu şekilde doğan shp’nin üst yöneticisi olmuş, bu partinin demirel’in dyp’si ile kurduğu koalisyon hükümetinde de bakanlık görevi yapmıştır. döneminde yolsuzluk ve güneydoğuda kan dökülme rekorlarının kırıldığı bu hükümette uzunca süre bakanlık görevini yürüterek siyaset lordları arasına girmiştir. bakanlık görevi bitip muhalefete geçtikten sonra patlayan susurluk skandalının tbmm araştırma komisyonunda görev almış ve burada yaptığı çalışmalarla dikkat çekmiştir. ancak o dönemde susurluk çetesinin meydana çıkarılması için komisyona önemli açıklamalar yapan polis müdürü hanefi avcı’yı ziyadesiyle övmesi, avcı’nın 12 eylül döneminin önemli işkencecilerden olduğu iddiası nedeniyle muhtelif sol çevrelerde eleştirilmesine sebep olmuştur. daha sonra shp’nin deniz baykal tarafından ele geçirilmesi ardından doğal olarak lordluğu da elden gitmiştir. bu dönemde alaattin çakıcı ile korkmaz yiğit’in başrol oynadığı kaseti, deniz baykal’ın karşı çıkmasına rağmen televizyonlara verip yayınlatarak büyük gürültü koparmış ve bu olay baykal tarafından tamamen saf dışı bırakılmasına yol açmıştır. daha sonra murat karayalçın ile shp’yi yeniden kurup, bu partide ikinci adam olarak görev almışsa da kısa süre sonra bu partiden ayrılmıştır. halen kod adı adlı tv dizisi ile iştigal edip, birgün gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır. netice itibariyle çok tutarlı bir siyasetçi değildir sağlar ama, yüreklidir, ses getiren bir muhalefet yapmıştır. ama muhalifliğinin, örneğin bir aydın güven gürkan, mesela bir ercan karakaş gibi teorik birikimi yoktur; asıl meselesi de budur kanaatimizce….
 • 15 mayıs 2008 tarihli birgün gazetesideki köşe yazısında "anayasa başkan vekilinin polisler tarafından dinleniyor iddiaları" üzerine yakın siyasi tarihten örnekler vererek bugün karşılaştığımız mevcut iddiaların aslında hiç de yabancısı olmadığımız bir yöntem olduğunu, mevcut güç odaklarının bu tür "kol kıvırma, güç gösterme çabası!” sonucu hukukun malesef ayaklar altı oldurulduğunu, oysa hukukun üstünlüğünü kabul eden ülkelerde vatandaşın “özel yaşamı” güvence altında olmalıdırı, aksi takdirde türkiye bir kabile yönetimine teslim oluru, "acaba bir milletvekili çıkıp da bu memlekette “neler oluyor! “diye sormayacak mı?!.." yı sorguladığı ve topu vicdanımıza pas ettiği yazısı ertesi gün ki vatan gazetesinin yazıdaki bir örneği manşete taşıması ile bir anlamda özüne ve amacına teğet geçirilerek popülerleştirilmiştir. başbakanlık ve genel kurmay başkanlığı ise tez elden bir red cephesi oluşturarak "hayasız bir yalan, alçakça bir iftira" olduğunu öne sürdüğü iddianın hesabını soracağını açıklamıştır. fikri sağlar'a ne kadar cesaretli biri olduğunu geçmiş dönemlerdeki çalışmaları ile bilsem de yine de bu kurtlar sofrasında cesaret diliyorum. kolay değil bir iddiayla karşınıza hem hükümeti (üstelik akp gibi bir hükümeti) hem de devleti almak.

  ilgili makale için; http://www.birgun.net/…nth=05&year=2008&action=read
 • hukuku bilen, ölüm tehditlerine aldırmadan susurluk gibi konuların üzerine gidebilmiş, cesur siyasetçi. vaktiyle hazırladığı araştırma komisyonu raporlarıyla mesut yılmaz'ı falan yüce divan'a göndermişliği vardır.

  diğer pek çok parti yöneticisi ise fikri sağlar'ın tüm çabalarına karşın rakip partilerin ittifakı ile yüce divan'a gitmeden "paçayı yırtsa" da arsızlıkları nedeniyle bu adamın çabaları sayesinde kamuoyundan mühim darbe almışlardır.

  ben fikri sağlar'ın her halükarda ikna olmadan, elinde kimi kanıtlar olmaksızın bazı iddialarla gündemi işgal etmeyeceğini düşünüyorum. politik kişiliğini ve ortaya attığı iddalar sonrası ülkede yaşanan siyasi gelişmeleri gözden geçirdiğimde, kendisiyle kimi konularda farklı düşünsem de fikri sağlar'ın mesetsiz konuşmadığı anlaşılmaktadır.