şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: elephant man)
 • hazirlik sinifinda okutulmasi farz olan kitaptir. superdir. ingilizcesi de the elefant man olmali , ayrica (bkz: riquelme)
 • "filler unutmaz efenim" diyen güruhun aralarında güçlü hafızalı olanlara yaptıkları yakıştırmadır.. fil kadın görülmemiş duyulmamıştır henüz..
 • yeni acılagelen bi reklam iletişim ajansı bjk kuzeylerinde balmumcu civarında
 • tiyatro küp'ün, dün gece ilk sahnelemesini yaptığı bernand pomarance'ın şahane oyunu. bu ekibin daha önceki oyunlarınada gitmiş ve beğenmiş biri olarak özellikle birbirinden güzel oyunculukları görmek için kesinlikle gidip izlemenizi tavsiye ederim.
 • doğuştan engelli olan john merrick, kusuruyla sergilenen bir sirk insanıdır. toplum tarafından dışlanmış ve acılar çekmiştir. makyajın hem çok korkutucu olmaması hem de komik ve sahte bir görünüm vermeden seyirciyi etkileyecek bir düzeyde olması gerekmektedir.
  fil adam’ın başarılı makyajını christopher tucker gerçek verileri inceleyerek yapmıştır. fil adamın kafatasının deforme halini vermek için bolca plastik malzeme kullanmıştır. fakat bu bolca kullanılan plastik malzeme oyuncunun oyununu zorlaştıracağından ayrı ayrı parçalar kullanmış ve bu parçaların uyumlu görünmesi için saatlerce çalışmıştır.
  yönetmen lynch, oyuncu için merrick 'in deformelerini ayrıntılı şekilde gösteren bir kostüm tasarlamıştır fakat oyuncu kostümü giydiğinde rahat bir oyun sergileyememiştir. bu kostüm tamamen işe yaramaz ve kullanılamaz olduğundan bu fikrinden vazgeçmiştir yönetmen. çekim günü yaklaşınca da yönetmen tucker’a ulaşmıştır.
  tucker, dudaklar konusunda da titiz davranmak zorunda kalmıştır. dudaklar sıradan bir insanınkinden kalın olmak zorundadır fakat böyle yapılırsa oyuncu da konuşma zorluğu çekecektir. tucker, oyuncunun ağzını açıp kapamasını kolaylaştıracak deforme ve büyük görünümlü ayrı bir makyaj uygulamıştır.
  kafa kısmı makyajı için 2 ayrı parça kullanılmış; arka kısım uygulandıktan sonra yüz kısmı uygulanmış ve bu iki parçanın kenarlarının birbiriyle uyumlu olması için itinayla çalışılmıştır.
  makyajın daha gerçekçi görünmesi için filmin siyah-beyaz çekilmesine karar verilmiş ve görüntü yönetmeninin ustalıkla yaptığı dramatik ışıklandırma makyajın gücünü arttırmıştır. fil adam makyajı sinema tarihinin en usta makyajlarının başında gelmektedir.