şükela:  tümü | bugün
 • tropikal ülkelerde görülen bir asalak hastaliği.hastaliğin nedeni ise solucanlardir. solucan, çoğalmak için yumurta bırakır. bunlar, larvalara dönüşür. larvalar, sivrisineklerle taşınır ve sineğin soktuğu insanlara geçerler. daha sonra lenf sistemine yönelirler ve orada gelişip erişkin solucanlar haline gelirler. erişkinler bir yıl kadar süren bir dönemden sonra kana da karışabilirler. ancak, asıl hasar yaptıkları yer lenf yollarıdır. solucanlar genellikle lenf damarlarını tıkayıp iltihaba yol açarlar. sonuç olarak da, genellikle bacakların alt kesiminde ve üreme organları çevresinde ağrılı şişlikler ortaya çıkar.
 • (bkz: fil adam)
 • yanlış hatırlamıyorsam wuchereria bancrofti isimli organizma bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur.
  türkçeye de elefantiyazis ya da elefantiazis olarak geçmiştir.

  parazitoloji anabilim dalı bünyesinde çalışan asistanların bir kısmında ortaya çıkmasının olağan bir durum olması da üzüntü vericidir.

  hatta çoğunuzun internetteki gerzek fotoğraflar sitesindeki gördüğü o koca scrotum'lu erkeklerin bu hastalığı taşıyor olduğunu biliyorum.
 • (bkz: filibit)
 • türkiye'de bir dönem banka hortumcusu olarak çalışmış bir virüs.
 • kol bacak gibi bolgelerin anormal derecede buyuk hale gelmesine neden olan cok fena bir hastalik.
 • kol ve bacaklardaki * lenf yollarının tıkanması sonucu biriken lenf sıvısının dolaşıma dönemeyip doku arasında sızması ve zaman içinde burada birikmesi ile karakterize, görüntüyü ciddi olarak bozduğu gibi zaman içince ilgili kol veya bacağın açırı kalınlaşması ile fonksiyonal sorunlara da yol açan bir hastalık.

  fil hastalığı denmesinin nedeni, hastalık olan uzvun zaman içinde kalın ve kaba bir hal alması ve derisinin de fil derisini andırmasıdır. hastalık adını tarihe fil adam* olarak geçen joseph merrick'ten alır.

  pekçok farklı nedene bağlı oluşur. en sık nedenlerden biri wucherieria bancrofti isimli bir parazittir. paraziter nedenler dışında lenf damarlarını bozan diğer nedenlere bağlı ( geçirilmiş travma ve ameliyat, geçirilmiş enfeksiyon*, tümör basısı veya radyoterapi yanığı ) da gelişebilir.

  meme kanseri ameliyatlarından ve radyoterapisinden sonra kolda da görülebilir.
 • solucan sivrisinek ilişkisinde bu boyutun da olduğunun öğrenilmesi sonucu sivrisineklerden korkmaya sebep olan hastalık.
  şöyle ki;
  hastalık; yuvarlak biçimli asalak solucanların üreme şekilleriyle bıraktıkları larvaları, sivrisineklerin aracı olup insana taşınması sonucu başgösterir.hastalığın en önemli özelliği lenf damarlarını tıkıyarak iltihaplanmaya yol açmasıdır.oluşan iltihaplanma sonucunda en çok ayak ve bacaklarda şişme görülmektedir. küçücük sivrisinek nelere hacettir...
  hastalık daha çok tropikal bölgelerde görülmekle beraber; dünyada: uganda, tanzanya, kenya, rwanda, burundi, sudan ve ethyopya'da; türkiyede: elazığ, çubuk, samsun ve antalyada da görülmüştür.
  ayrıca kanser dokusunun lenf yollarını tıkamasıyla, radyoterapi veya ameliyatta lenf yollarının hasar görmesiyle de ortaya çıkabilir.lenf sıvısının çoğalması ya da dolaşıma girmeyip deri altı ve doku aralıklarına yayılmasıyla ayak,bacak,kol ve yüzde şişmeler meydana gelebilir.
  tanısı en kesin olarak, gece saatlerinde alınan kan örneklerinde mikrofilaryaların görülmesidir.
 • kendini 10 15 sene sonra gösteren sinsi bir hastalık. ilaç, aşı veya herhangi şekilde bir tedavisi bulunmamakla birlikte önceden teşhisi imkansızdır. hindistan bölgesinde çok görülür.
 • (bkz: wuchereria bancrofti)
  (bkz: brugia malayi)
  alt üyelerde ve/veya erkek genital organlarında* aşırı ödeme sebep olan hastalık.
  alt üyeler

hesabın var mı? giriş yap