şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mastiff kirmasi oldugu düsünülen sambaci bir köpektir.
  • yabancılara karşı toleransı en düşük, en şüpheci köpek ırkı olarak tanınır. bloodhound (kan tazısı), eski ingiliz mastifi, eski ingiliz bulldog'u (şu anki şişman basık bulldog değil) ve portekiz asıllı sert bir çoban köpeği olan rafeiro do alentejo'nun karışımı ile oluşmuş eski bir ırktır. ilk zamanlarda brezilya'da kaçak mahkumları yakalamak için kullanılmıştır. bu kullanım onun evriminde önemli rol oynamış ve insanlara karşı en agresif genler seçilerek sonuçta oldukça sert ve kavgacı bir köpek ortaya çıkmıştır. fila brasileiro ayrıca gurup halinde, dağ aslanı ve domuz avunda da kullanılır.

    fila boy olarak oldukça yüksek, iri kemikli ve derisi sarkık bir köpektir. 80 santime yakın omuz boylarına ve 75 kiloya ulaşabilirler. boyutlarına ve görüntüsüne rağmen oldukça atletik bir hayvandır ve 2 metrelik bir duvardan kolayca atlayabilirler. takip yeteneğinden dolayı uzun mesafelerde çok dayanıklıdır ve bloodhound genleri ona inanılmaz bir koku alma yeteneği vermiştir. bu yetenek onun koruma anında çok uzaklardan yabancıların kokusunu almasını sağlar. büyük arazileri ve mülkleri korumak, ava çıkmak için ideal hayvanlar olsalar da karakterleri ve cüsseleri dolayısıyla kesinlikle şehir köpeği değildirler.

    ayrıca fila brasileiro efendisine ve ailesine karşı sadakati ve sınırsız sevgisi ile ünlüdür. brezilya'da fila kadar sadık sözü de bu köpekten gelir. kısacası fila ailesine karşı son derece sevecen müthiş bir aile köpeği iken dışarıya karşı da oldukça tahammülsüz ve agresiftir. kendinden olana deli gibi bir sevgi ile bağlı olmak ve olmayandan da nefret etmek bu hayvanın mottosudur.yine de tekrarlamakta yarar var. köpeğin davranışında asıl olan eğitimdir ve burada yazdıklarım tamamen genellemelerdir.
  • zora gelince kalça çıkığı olan bir köpek türü. direnci ve cesareti av köpeklerinden geliyor. av köpekleriyle bully ırkları melezleyerek elde edilmiş bir tür fakat sıkıntısı şu ki bully ırklar güçlü olmasına rağmen hantal ve nefessiz olurlar. av köpeği de tam tersi. bana göre bir halta yaramayan bir köpek. ne düzgün bir av köpeği olur ne de doğaya uyum sağlayabilir. gösteriş köpeklerinden bir başkası. namı yürüsün tadında alıp besliyorlar.