şükela:  tümü | bugün
 • "hikayesi olmayan dilenci açlıktan ölmeye mahkumdur."

  biraz şener şen'in "namuslu"su, biraz da medya dünyasının yarattığı truman show. mükemmel bir kara mizah.
 • romanya'da bir özel okulda edebiyat öğretmeni olan ve yazar olmaya çalışan ovidiu, gayet ezik ve üç kuruş maaşla geçinmeye çalışan bir memurdur. günün birinde bir kadeh vokta karşılığı insanlara şiir okuyan bir ayyaşın yönlendirmesiyle hayırseverler derneği adında bir kuruma gider. paraya şiddetle ihtiyacı olan ovidiu bambaşka bir durumla karşılaşır ve hayatı birden değişir.

  komik ama hem güldüren hem öğreten cinsten bir film filantropica. ilk izlediğim romen filmi olduğundan, en iyi romen filmi şeklinde bir yorum yapamayacağım fakat 2002 yapımı gerçekten keyifli bir balkan filmi olduğu kesin.

  http://www.imdb.com/title/tt0314067/
 • ''evvel zaman içinde bir şehir varmış.şehir halkı ya prens, ya da yoksulmuş.bu iki dünya arasında
  sadece sokak köpekleri bulunurmuş.onlar orta sınıfmış.'' diye başlayan,yönetmenliğini nae caranfilin yaptığı,romanyanın türkiyeye ne kadar çok benzediğini anlamamızı sağlamış yaratıcı bir seneryoya sahip,sıcak bir film.
 • romen yapımı çılgın dersane kampta tadında olan film.
  bir tek ben bu görüşü savunsam da, gerçekten vasatın üstüne çıkmayacak bir film.
 • eğlenceli, samimi bir film. izlemeden önce hakkında herhangi bir şey duymamıştım ve izledikten sonra kendisine verilen yüksek puanı hak ettiğini düşünüyorum.
 • hayatın koca bir oyun, insanların da birer oyuncu olduğunu anlatan bir kara mizah.

  ellerimizde bize biçilmiş hikayeler ve replikler, sıramızı bekliyoruz, önce yapamayız sanıyoruz, reddediyoruz bu yalan hayatı, ama sonra "motor" sesini duyunca bir anda, bu rol için biçilmiş bir kaftana dönüşüyoruz. ve bir zaman sonra; hangi yüzümüz gerçek, hangi yüzümüz dublör bilemiyoruz.

  filantropica'nın (philanthropy) hayırseverlik anlamına geldiğini de belirterek, insanlara hayrı dokunması umuduyla bu filme kulak verelim.

  "insandaki şefkat duygusunu tetikleyen gizemli küçük makina nedir acaba? söyleyeyim: hikayedir. uzattığınız el, bir hikaye anlatmıyorsa havanızı alırsınız."

  "bu dünyada üç temel iş vardır: zenginlik, fakirlik ve seks. geçimini herhangi birinden kazanabilirsin. ama aşk ve yazarlık seni açlığa sürükler, geri zekalı! haybeden ölürsün!"
 • romen bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlediğim ve oldukça başarılı bulduğum film.

  izlerken ilk dikkat çeken şey, filmin dokusunun türkiye'yi ne kadar andırdığı oldu bende. hemen hemen aynı hikaye burada da filme rahatlıkla alınabilir, baş rolü şener şen'e bile verilebilirmiş.

  filantropica sadece hikayesi olan bir film değil, hikaye anlatırken bazı şeyler söylemeye çalışan bir film. yönetmenlerin genellikle sıçtığı bu durumdan nae caranfil büyük bir ustalıkla sıyrılıyor. hiç bir sahne sırıtmıyor, oyunculuklar şakır şakır işliyor, kesmeler aksamıyor. filmdeki kara mizah dozu sinemamızdaki benzerlerine göre çok daha iyi ayarlanmış. bir kaç sahnede de oldukça üst düzey bir yönetmenlik sergileniyor, onlar bile keyif almak için yeterliydi benim için. bu filmi çılgın dersane'ye benzetmekten daha saçma çok az şey duydum şu hayatta.

  çok güzel bir film, ancak ben çeksem bu kadar güzel olurdu.
 • unutulmayan kara mizah yapımlardan.
 • yaratıcılıkta sınır yokmuş... dinsizin hakkından imansız gelirmiş... eğlenceli sayılabilir ama o kadar...

  bir yerde "bu dünyada üç temel iş vardır: zenginlik, fakirlik ve seks. geçimini herhangi birinden kazanabilirsin. ama aşk ve yazarlık seni açlığa sürükler" diyor. eğer çeviri yanlışı yoksa böyle saçma bir savı olan filmin, ımdb puanı da hak etmediği derecede (8.6) uçuk bir rakamda... eh işte 60/100
 • beni şaşırtan bir kara mizah örneği. çünkü bu kadarını beklemiyordum.. dilencilik kavramını öyle bir işlemiş ki film, bakış açınız değişiyor. yani belki de düzenbaz olduklarını biliyorsunuz ama beyazperde ahengi insanın daha da şaşırmasına sebebiyet veriyor. senaryonun anlatım şekli de bir hayli hoştu. sürprizlerle şaşırtırken aynı zamanda replikleriyle şairene bir hava katıyor. mesajın çok ince işlendiğini fark ettiğiniz taktirde film su gibi akıp gidiyor diyebiliriz. çok eğlenceliydi ve fazlasıyla türkiye havası alıyorsunuz filmden.

  mutlaka izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi. hiç değilse bunu en başta senaryosuyla hak eden bir film. farklı bir pencere, ince bir kara mizah arayanlar hiç beklemeden izlemeli..