şükela:  tümü | bugün
 • pul kolleksiyoncusu demektir hangi dilde nerde ne zaman hic fikrim yok bi yerde okudugumu hatirliyorum o kadar

  (bkz: pul)
  (bkz: pul koleksionu)
  (bkz: pul koleksiyonu)
  (bkz: kolleksiyon)
 • pul kolleksiyonculuğu yapan bilim adamı...
 • (bkz: ismail) (bkz: besim) (bkz: filatelist besim efendi)
 • hangi kullanımı doğru bilmiyorum ama birçok resmi makamda "filaterist" diye de geçmektedir.
 • galata'da çok güzel dükkanları vardır.

  yaklaşık iki ay evvel, bunlardan birinin camekanına bakıp şöyle düşünmüştüm;

  '' bu denli sebat gerektiren bir şeyi acaba ömrü hayatımda ben hiç yapabilecek miyim?''

  feci bir hayranlıkla doldum adamlara karşı. düşünsene, bir ömür aynı konuda odaklanıp, bundan bıkmamışsın. vallahi bravo. obsesyonun yüceltilmiş* hali gibi.

  ben ki örgüden hiç anlamam, elime aldığım an sıkılırım, düğme dikerken ruhum daralır, sarma sarmak, mantı doldurmak vs gibi şeyleri çok canım isterse yaparım ama fenalık basar. ilkokulda arkadaşlarım peçete, silgi, poşet (valla vardı böyle bir şey, ne saçmaymış) pul filan biriktirirlerdi. ben bir kez bile böyle bir şeyi beceremedim. isteyip de yapamadım yani. olsun benim de bir poşet yarım kalan atkım var. başlamışım ama gerisi yok.

  aynı biçimde tekrar eden işleri yaparken ya da tek bir şey üzerinde uzuuuun zaman uğraşmam gerekirse, çok zorlanıyorum. ve bıkıp usanmadan bu hususta kendimi terbiye etmeye uğraşıyor, her defasında biraz daha artan bir hayal kırıklığı ile kalakalıyorum. yapmak için gösterdiğim azmin onda birini bu tür işleri yaparken gösterebilmiş olsam sorun çözülüverecek halbuki.

  ama bana uğraş meselesinde teklik yetmiyor.bir mevzuuya uzun yıllar adayamıyorum. bir çok mesele ve iş için parça parça zamanlarda gayet başarılı bir konsantrasyonum var ama.

  tek bir noktada odaklanmış olarak uzun yıllar kalabilmek için insanın fıtratında bunun karşılığının olması lazım. belli ki bende bu yok.

  iki aydır arada sırada filatelistler aklıma geliyor. resmen, kendimdeki bu eksiğin temsili resmi oldular.

  dün gece rüyamda uzun uzun gezip çok kıymetli bir pulu aradım. pullardan da zerre anlamam. sonuç? sabah kendime kızgın uyandım.
 • filateli ve filatelist ne demektir ?

  ilk kez ingiltere’de kullanılan posta pulu, hemen ardından diğer devletler tarafından da kullanılmaya başlamıştır: isviçre (1843, zürih kanton pulu), brezilya (1843, öküz gözü), amerika birleşik devletleri (1847, başkanlar), fransa (1849, ceres serisi), belçika (1849, 10 kron ve 20 kron’lu seri) gibi.

  bu ülkelerde pulların toplanması, koleksiyon haline getirilmesi fikri doğmuştur. bu çerçevede, koleksiyonlar yavaş yavaş oluşmaya başlamış, kişiler kendi ülkelerinde çıkan pulları toplamaya başlamıştır. 1865 yılında, fransız koleksiyoncu georges herpin, posta pulları koleksiyonerleri (le collectionneur de timbres-postes) (sayı:1, 15 kasım 1864) adlı dergide ilk kez bu hobi dalına isim vermiştir: “filateli”. filateli kelimesi eski yunanca kökenli "philos (sevgi)" ve "atelia (vergiden bağışıklık)" sözcüklerinin bir araya getirilmesi ile bizzat herpin tarafından türetilmiştir. bu adlandırma zamanla tüm dünyada kabul görmeye başlamış olup bugün, pul koleksiyonculuğu hobi dalının tüm dünyada kabul edilmiş adı ‘filateli’dir (ing. philately, fr. philatélie). filatelist (ing. philatelist, fr. philatéliste) kelimesi ise filateli ile bilinçli olarak ilgilenen kimselere verilen isimdir. kısaca, pul koleksiyoncularına filatelist denir.

  günümüzde pullar sadece posta ücretlerinin tahsili amacıyla değil, aynı zamanda pul koleksiyonculuğunu geliştirmek, desteklemek amacıyla da basılmaktadır. bu sebeple posta idareleri tarafından farklı konularda ve tirajı düşük tutularak pullar çıkarılmaktadır.

  kaynak : filateli.gov.tr link
 • pul biriktiren kimse. işleri zordur çünkü minik kağıtlar toplamak ve bu kağıtları temiz bir şekilde yıllarca saklamak için büyük hassasiyet göstermeleri gerekir. öyle basit albümlerde saklamazlar pullarını; her bir pulu cımbızla içine yerleştirdikleri özel koleksiyon albümleri vardır. dokunmaya korkarsın...

hesabın var mı? giriş yap