şükela:  tümü | bugün
 • bim marketler zincirinin kendisine alternatif yarattığı ve kendisinin olan fakat bim ile uzaktan yakından alakası olmayan şöyle ki standlarında isveç yapımı küflü peynirden tutunda süt reçeline kadar çeşit bulunan hatta harras marka ürünlerin görüldüğü ve bu hangi marka diye düşünerek alındığı ve efsane tatlar çıkan market. bu arada harras kendilerinin ürettirip isim verdikleri bir marka yani bim üretimi. yani bim bakkal file market konumuna bürünüyor.
 • çok güzel dondurulmuş balık satan market. levrek, çipura taze ve lezzetli aynı zamanda iki tanesi 15.90 tl
 • 1-2 aydır getirmeye başladıkları 3lt'lik çiftlik sütü harikadır. kaynatıp yoğurt yaptığınızda üzerinde ciddi miktarda kaymak olur. pastörize edilmediği için dayanım süresi 2 gündür. bu yüzden arayıp bulamadığımız bir ürün dü artık bulabiliyoruz. tavsiye ederim. fiyatı 11,5tl gibi birşeydi.
 • (bkz: bim)
 • harras isimil kendine has ürünleri olan ancak kutunun arkasındaki üretici firmaları görünce bildiğimiz kaliteli markalara üretim yaptırdığını anladığım bim'in kaliteli market zinciri.
 • benim gibi bogaziniza duskunseniz cesit cok mesela dondurulmus balik cesitleri hazir sogus kelle paca, ördek ve cok daha fazlasini bulabilirsiniz.
 • orta sınıfın lüks tüketime yaklaştığı market zinciri. bim marketin bir tık üstü.

  bim alt sınıfın en sevdiği ve en ucuz ürün bulduğu markettir. mesela pizza normalde 15, 20 tl'dir. bimde pizza benzeri bir gıda, pizza adıyla 4 tanesi 10 tl'den alıcı bulur.

  file market ise bunun bir üst seviyesidir. orta-orta üst sınıfın tükettiği 100 tl'lik bir x ürününün benzerini 60 tl'ye satın alabilirsiniz. tabi kalite farkını göz ardı etmeniz gerek. aynı pizza örneğinde olduğu gibi.

  file market'in bim'den bir diğer farkı, içerisinde orjinal ve kaliteli ürünlerin fazlalığı. dışarıdan az biraz daha ucuza orjinal ürün satıyor. gerçi bim'den farklı demem doğru olmadı, mesela bim'de de coca cola satılıyor.

  bir metro market, makrocenter, 5m migros gibi üst sınıf'ın tercihi değildir. bim, a101,şok gibi orta-alt ve alt sınıfın en çok kullandığı marketlerden de değildir. daha çok migros (ufak), tansaş, kipa ayarındadır ve genel olarak orta sınıfa çekici gelir.

  bir ilginç nokta ise kendisinin bim'in devamı olduğunu saklıyor gibi bir havaları var. bim imajının orta ve orta-üst seviyeyi kaçıracağını düşünüyorlar sanırım.
 • yarısı bim, yarısı migros havasında.
 • yabancı markalı çikolata, bisküvi, yoğurt, dondurma, cips gibi aburların, yıkanmış/doğranmış sebze ve meyvelerin bulunduğu, kendi içinde sıcak ekmek, kek, poğaça çıkardığı fırını, açık şarküterisi, devasa büyük ve envai çeşit dondurulmuş gıdayı sattıkları dondurucu reyonları ve kendi markasını sattığı kozmetik standı (rujları harika) ile gönlümü fetheden ve birkaç aydır semtimdeki başka hiçbir markete gitmememe sebebiyet veren market ötesi. *