1. psikiyatride, hastalıklı bir çekilme veya özlem anlamında son ek
  2. o da kardeşi kiligibi keman çalar. 13 cücenin en uzunudur. annesi "dís", thorin oakenshield'in kızkardeşidir. gözleri keskindir, boyu uzundur ama daima gözcülük vazifesini o değil, balin yapar.
  3. bes ordular savasında rahmetli olan cuce. kardesi kili ile beraber thorin kafilesinin yalnızdag macerasına yol almıs kafilenin eglenceli tiplerinden. hobbit filminde iki kardes soyle aktarılmıs beyaz perdeye, genc cuce nadir alısılmadık birsey oldugundan tam olarak kafadaki cuce modeline uymuyorlar. (evet kafamda cuce konsepti ile geziyorum)
    http://spinoff.comicbookresources.com/…dwarves3.jpg
  4. durin kraliyetinde doğan bir cücedir. amcası thorin oakenshield'in vasisi olarak yükselmiştir. kardeşi kili ile birlikte ''the company of dwarves''ın en geç ve deneyimsiz cüceleridir. yaşamı boyunca orta dünya'nın en uzak diyarlarına yolculuk etmemiştir. bundan dolayı efsanevi cüce şehri erebor'u görememiştir. öngörüsü ve pratik zekası sayesinde, atıldığı maceralarda tehlike anlarında kurtulabilmesi, onun savaşçı ve karakteristik özelliğini yansıtan başlıca unsurlardır.

    edit: princess of the anatolia uyardı. thor'in, dayısı oluyrmuş. kızkardeşi dis'in oğullarıymış.

fili hakkında bilgi verin