şükela:  tümü | bugün
 • obama'ya orospu çocuğu diyen filipinler devlet başkanı bu sefer ab'ye siktirin gidin demiş.

  kaynak: http://t24.com.tr/…kanindan-abye-sktirin-gidin,3140
 • filipinler tek siz hepiniz
 • (bkz: hakiki reis)
 • hislerimizin tercümanı rodrigo duterte reyiz
 • (bkz: bal porsuğu)
 • kimdir, filipinler devlet başkanı duterte? neden bu kadar popüler oldu?
  her yıl ülkesinde 500 kişi uyuşturucu bağımlılığından ölen bir ülkenin lideri. ( acaba bizim ülkemiz de, türkiye'de , yılda kaç genç uyuşturucu yüzünden ölüyor. bu konuda bir istatistik bilgisi var mı?) çözüm olarak da halkına uyuşturucu satıcılarını öldürün emrini vermiş. yani uyuşturucu satıcıların öldürülmesini suç olmaktan çıkaran bir yasa yapmış.
  kıyamet bundan sonra kopuyor. insan hakları temsilcileri , dünyanın ağa babaları duterte'yi kaka çocuk ilan etti. o da buna tepki olarak biraz da kaba biçimde (küfürlerle ) işlerine baksınlar dedi.
  ne kadar kötü bir lider değil mi?
  dışardan öyle gözüküyor.
  işin detayına inince uyuşturucu sektörünün hiç de hafife alınacak bir sektör olmadığı, dünya çapında trilyonlarca dolara hükmeden bir sektör olduğu düşünülünce yaptığı bence çok doğru bir şey.
  bu o kadar karlı bir sektör ki, ingiliz emperyalizmi 1839 çin'deki uyuşturucu ticaretini engellemeye kalkan çin imparatorluğuna karşı ünlü afyon savaşlarını açmıştı. bu öyle karlı bir işti ki, sonra bu savaşlara fransız emperyalizmide karıştı . çin ekonomik bağımsızlığını kaybetti. siyasi otoritesi yok oldu. 1949 yılına kadar sürecek bir kaos yaşadı. çin halk cumhuriyetinin kuruluşu ile emperyalistler çinden kovuldu.
  bir de bizim ülkemize bakalım uyuşturucu baronları bakan ve millet vekiili olabiliyor. hükümet politikasını etkileyebiliyor. bunlar dedikodu düzeyinde bile olsa herkez bunun gerçek olduğunu biliyor. çünkü ortada milyonlarca dolarlık bir uyuşturucu geliri var. normal yasal yollardan mücadele yetersiz kalıyor. uyuşturucu tacirlerinin ellerinde ki, güç her türlü mekanizmayı satın almaya yetiyor.
  uyuşturucu tacirleri sokaklarda cirit atıyor. polis içeri alıyor. sistemin yasal boşluklarından yararlanan uyuşturucu satıcıları arka kapıdan çıkıyor.
  uyuşturucu tacirliği insan soyuna zarar veren bir insanlık suçu olarak kabul edilip tüm ülkelerin ortak mücadele alanına alınıp ortadan kaldırılmalı. uyuşturucuya bir kez bağımlı olanın kurtulma şansı, bu günkü sağlık imkanları ile yok gibi. en iyi şey uyuşturucuya bulaşmamak. bunun yolu da yasa dışı uyuşturucu satışını yok etmek.
  uyuşturucu ile mücadele dışında filipinler devlet başkanı duterte'nin ülke yönetimi için yaptığı en büyük reform devlet işlerini şeffaflaştırmak. vatandaşa bilgi edinme hakkı vermek. darısı bizim başımıza, sayıştay raporlarının bile meclisten gizlendiğini düşünürsek, dünün sömürge ülkesi filipinler bile demokratik cumhuriyet olma yolunda bizi sollamaya başladı.
  filipinler devlet başkanı duterte'den şeffaflık için ilk adım
  25.07.2016
  devlet başkanı duerte, bilgi edinme özgürlüğüne ilişkin kararname çıkardı- kararnameye göre vatandaşlar, devlet kurumlarından bilgi talep edebilecek ve devlet arşivlerine erişim özgürlüğü veren bir kararname yayımladı.
  devlet başkanlığı haberleşme bürosu sekreteri martin andanar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 haziran'da yemin ederek görevine başlayan duterte'nin kararnameyi ülkede şeffaflığın sağlanması amacıyla imzaladığını belirtti.
  devlete bağlı şirketler ve üniversiteleri de kapsayan kararnameye göre, bilgi edinme talebinde bulunan kişi, yetkili kuruma yazılı olarak başvuracak. incelenen talebin uygun bulunması durumunda 15 gün içinde kişiye bilgi verilecek.
  kararname, vatandaşların devlet arşivlerine erişimine de olanak tanıyor. devletin güvenliğini tehlikeye atacak bilgiler, söz konusu uygulamanın dışında tutulacak.
  filipinler'de 9 mayıs'ta yapılan seçimi oyların yüzde 38,55'ini alarak kazanan 71 yaşındaki duterte, yolsuzlukla mücadele ve şeffaflığın sağlanmasına öncelik vereceğini vurgulamıştı. daha önce davao kentinin belediye başkanlığını yapan duterte, seçim kampanyasında da ülkedeki yüksek suç oranını düşüreceğine, halkın hükümete olan güvenini artıracağına söz vermişti.
 • adamın babası, adeta atasıdır kendisi. adam gibi adamdır duterte. halkını emperyalizm uşaklığına mahkum olmaktan kurtarmaktır amacı. viva duterte :)