şükela:  tümü | bugün
 • 1876-1944 yillari arasinda yasamis yazar 1909 yilinda basilmis ilk futurist manifestosu (manifesto tecnico della letterature futuristica) ile taninmaktadir ve bu manifestoda futurismi dunyaya tanitmakda ve futurismin geleneksel sanata, guzele ve uyguna karsit oldugunu anlatmakta ve futurism'in "machine age" baslatigini soylemektedir.
 • filippo tommaso marinetti. futurizm akiminin kurucusu ve lideri.
  "marinetti, gelecegi, hicbir seyin olanaksiz gorulmeyecegi apacik bir alan diye tanimlamisti. ama bunun icin gecmisin, eskimis ve curumus ne varsa hepsinin, yok edilmesi gerekiyordu. 'hayatin hicbir yanina dokunulmadan edilmeyecek, butun alanlarda passatisti ile, gecmiscilerle savasa girisilecekti.'"

  (ilhan mimaroglu)

  bastan beri ulusalci bir tavir sergileyen marinetti, birinci dunya savasinin cikisini coskuyla karsilamis, bununla da kalmayip, ilerleyen yillarda atesli bir mussolini yanlisina donusmustur.
 • "savaş güzeldir, çünkü çiçekler açan bir çayırı mitralyözlerin ateşten orkideleriyle zenginleştirir..." diyebilen fütürist adam.
  (bkz: tövbe estağfurullah)
 • savaş güzeldir, çünkü gaz maskeleri, korkutucu megafonlar, alev makineleri ve tanklar aracılığıyla insanın, boyunduruk altına alınan makine üzerindeki egemenliğine gerekçe kazandırır. savaş güzeldir, çünkü insan bedeninin o düşlenen konumunu, metalleştirilmesi konumunu kutsayarak gerçeğe dönüştürür. savaş güzeldir, çünkü çiçekler açan bir çayırı mitralyözlerin ateşten orkideleriyle zenginleştirir. savaş güzeldir, çünkü tüfek ateşini, top atışlarını, ateşin kesildiği anları, parfüm ve çürüme kokularını tek bir senfoni halinde birleştirir. savaş güzeldir, çünkü büyük tanklarınki, geometrik uçak filolarınınki, yanan köylerden yükselen duman helezonlarınınki gibi yeni mimari biçimler ve daha pek çok şeyler yaratır... ey fütürizm şairleri, yazarları ve sanatçıları... bir savaş estetiğine ilişkin bu temel ilkeleri anımsayın; anımsayın ki, yeni bir şiir ve yeni plastik sanatlar uğruna harcadığınız çabalar yine sizin ışığınızla aydınlansın!
  demistir.
  alinti: walter benjamin. work of art in the age of mechanical reproduction
 • venedik kanallarının betonla doldurulmasını da öneren deli-dahi sanatçı.
 • "-şu korkunç kabuk gibi olan bilgelikten çıkalım ve gururla olgunlaşmış meyveler gibi rüzgarın derin ve buruk ağzına atalım kendimizi. bilinmez’in öğününe verelim kendimizi umutsuzluk için değil ama sadece absürd’ün derin kuyularını doldurmak için"

  diyor
  başka da bişey demiyor
 • sarah bernhardt'ın keşfi olan söz konusu yazar, tokat ve yumruğu modern dünyayı yansıtacak bir estetik anlayışının timsalleri haline getirerek yüceltmiştir. makineye ve savaşa olan tutkusu, kendisini zaman içerisinde giderek daha fazla faşist ideolojinin eksenine sokmuştur.
 • başka şeyler de demiş faşist.
  mesela 1919 yılında italya'da sosyalistlerin yaptığı bir yürüyüşü kana bulamak için, faşist tugaylarla birlikte hazır bulunup, italyan halkının güzel tepkisini gösterdikten sonra, şöyle yazmış günlüğüne:

  "yerde kan görüyorum ve bu ['bolşeviklerin' kiraladığı] aceleci genç paralı asker çocukların sopalarla dövüldüğünü görmek için derin ve şiddetli bir istek var içimde." (defterler, 1915-1921, s. 415)
 • "...müzeleri, kütüphaneleri, her türlü akademileri yıkacağız."

  ve savaş başlar, insanlar ölürken marinetti ve saz arkadaşları como gölü kıyısında şaraplarını içerler.
 • muhabir olarak takip ettiği balkan savaşı'nda edirne kuşatması sırasında bulgarların edirne'yi nasıl da topa tuttuğunu; dedelerinimiz, ninelerimizin nasıl da şahane öldürüldüklerini şiirsel bir dille, ballandıra ballandıra anlattığı, "zang tuum tumb - edirne 1912 ekimi" adlı bir romanı da bulunan, piç, götveren, artık ne dersen...

  keşke peşinden koştuğun faşist mussolini'nin leşinin yerlerde sürüklendiğini görseydin ölmeden.

  bahsi geçen romanı:
  http://books.simsreed.com/…ism08&stk=32972&catno=68
hesabın var mı? giriş yap