• 2.dünya savaşından sonra araplarla yahudiler arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda ing'nin sunduğu tasarıyı bm nin onaylamasıyla ikiye bölünen (israil-ürdün)bugünün israil toprakları.
 • 400 sene türk egemenliğinde kalan kutsal toprak diye anılan bölge...
 • ramallahda, nablusda, gazzede, tulkaremde, bati seriada onurlu bir sekilde isgale ve terorizme karsi carpisan, soylence olmus intifadayi surdurunlerin memleketi.

  siyonizmin ulkusunun-illetinin, zamaninda ingiltere mandasi ve isgali, sonrasinda amerika ve birlesmis milletler gibi isgalci zihniyetlerin destegiyle , bir halki nasil soykirima maruz biraktiginin ve isgalin resmidir, filistin.

  (bkz: intifada)
 • abd ve ab devletlerinin i$tahını kabartan zenginliklere** sahip olmadığı için israil tarafından zulme maruz kalması sadece seyredilen ülke.
 • 400 kusur sene türkler tarafından iyi kötü yönetilmelerini takriben çıkan 1. dünya savaşı ile "tam sirasidir biz bu çok sevdiğimiz din kardeşlerimizi anasını nasıl belleriz" deyip, üzerinde güneş batmayan imparatorluk, birleşik krallık veya daha aşina olduğumuz adıyla ingiltere ile birlik olup yüz binlerce türkü kalleşçe katleden halkın üzerinde yaşadığı coğrafya.

  (bkz: burnu boktan çıkmamak)
  (bkz: allahın sopası yok)
 • balfour deklerasyonu, filistin'e ingiliz mandasinin gelmesinde once yayinlanmistir, bu deklerasyonda, filistin topraklari uzerinde bir yahudi devleti kurma amaci vardi, ve isgal gerceklestirilek israil kuruldu. ayrica, filistin'liler mevcut ingiliz mandasi karsi cikarak, zaten isyan baslatmislardir. manda = siyonizm sömürgeciligi.manda'nin resmilesmesi ise, turkiye cumhuriyeti'nin kurulusuna denk gelir, bu donemde zaten yahudi devletini temelleri atilmistir.

  birinci dunya savasi sonrasi ise, ortadogu osmanli'nin elinden cikmisti, avrupa bu firsati kacirmadi ve irak,ürdün ve filistin üzerine ingiltere imparatorlugu (ayrica, musul ve kerkük sorunu),lubnan ve suriye'de ise fransa mandasi hakim oldu. neden sorusunun cevabi acik olsa gerek. güneş balçıkla sıvanmaz.
 • filistin coğrafyasında günümzde yaşananlar insan haklarıının açık bir ihlalidir, uluslarası anlaşmaların yok sayılmasıdır ki bu uluslarası anlaşmalar filistin devleti ile israil arasında yapılmış ikili anlaşmalar değil uluslarası hukukun temeli sayılan anlaşmalardır. durum bu merkezde seyrederken izahına çalışılan olaya tamemen duygusal sebeplerle ne halleri varsa görsünler şeklinde bir bakış açısının da mümkün olduğudur. hatta mümkünse birbirlerini öyle bi yemelidirler ki husumetin iki tarafı da tam anlamıyla ortadan kalkıp güneş sisteminin bu yaşlı gezegeni bahsi geçen mikroplardan tam anlamıyla kurtulabilsin.

  (bkz: okudugunu anlamamak)
  (bkz: elmalarla armutları bir araya koymak)
 • limon von sandersin yildirim ordusu komutani oldugu vakit, mustafa kemal, filistin cephesi'nin yarilacagini ileri gorusluluguyle tespit etmistir, cephenin neden desteklendigi ve talat ve enver pasanin nasil neye hizmet ettigini biliniyordu. filistin cephesi yarilinca, mustafa kemal yonetiminde ki komutanlik, yildirim ordusunu toparlamaya calisti.zira, cephe'nin kaybedilmesi, filistin topraklarinin ingiliz imparatorlugunun mali olmasinin ve bolgeye ingiliz mandasinin gelmesinin onunu acmisti. ve daha sonra, siyonist emeller dogrultusunda, bolge isgal edilmek suretiyle, israil devleti kuruldu, ve bugun ariel saron denen insan musvettesinin onderliginde soykirim devam ediyor.
 • ing.palestine.

  harem i serif ve mescid i aksa gibi mabedlerin yaninda, hz.isa'nin dogdugu yer ve hristiyan filistinliler icin kutsal olan beytüllahimin ve kiliselerin yer aldigi, 19.yüzyil basindan 20.yüzyilin ortalarina kadar yahudi yerlesimcilerin gocune maruz birakilarak, siyonizm ve vaadedilen toprak hukmuyle isgal edilmis,israil himayesi degil, israil isgali atlinda olan, kutsal,bagimsiz ve filistin halkina ait, bassehri kudüs olan topraklar. (bkz: kutsal topraklar)
hesabın var mı? giriş yap