şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zannedersem hala kendini 3 kıtaya hakim mutlak monarşi ile yönetilen bir devlette zannedenlerin davasıdır. bak şimdi, orası sultanın mülkü falan değil, korumamıza gerek yok. bizim hükümdarımız filan da yok, seçimle gelen meclisimiz var. o meclis de sadece vergileriyle maaşını ödeyen kendi vatandaşına karşı sorumlu. sonra sultanın hazinesiyle değil halkın vergileriyle beslenen bir ordumuz var, onun sorumluluğu da vergisiyle beslendiği o t.c vatandaşlarına karşı. anlaşılmayan noktalar için ilkokuldan itibaren tekmil bütün tarih kitaplarını sil baştan okumanızı tavsiye ederim.
 • oradaki halkın özgürlüğünü mescid-i aksa için düşünen müslümanların davasıdır.

  bir halkın özgürlüğü samimi şekilde düşünülmek isteniyorsa bunda bir din birliği aranmamalı. özgürlüğü aynı dine inananlara mı reva görüyorsunuz? o zaman sizin müslüman karşıtı olarak dillendirdiğiniz israil'den ne farkınız var? düşünmek lazım bunları.
 • birilerinin, bölgede acı çeken insanlar üzerinden maddi ve siyasi rant sağladığı dava. emin olun bu tavır israil bombaları kadar yaralayıcı.

  bizde zaten sonradan çıktı bu filistin sevgisi. filistin kurtuluş örgütü'nün sol çizgide olduğu dönemleri hatırlayın araştırın ülkemizdeki yine sol çizgideki insanlar haricinde kimse desteklemiyordu. ne zaman işin içine hamas girdi bizim millet kudüs gazze diye ağlaşmaya başladı.

  geçen sene izlemiştim. üniversite öğrencisi bir filistinli genç eliyle kel bir tepedeki peşmege kılıklı askerleri göstererek lafa başladı. o tepe bir kontrol noktası imiş ve ayrıca o civardaki filistinlilerin kaybettikleri kişileri anma yaptıkları yere giden yolun üzerindeymiş. çocuk iki sene evveline kadar oranın israil askerleri kontrolünde olduğunu ve anmaya izin verilmediğini anlattı. sonradan kontrol noktası hamas'a devredilmiş. sözlerinin bitimiyle birlikte gelen görüntüde hamas militanları kalabalığı şiddetli bir biçimde dağıttı.

  yani özetle olan yine halka oluyor ve bu bölgedeki güçler sadece dilde filistin'i savunuyor. hatta filistinliler'e yapılan en büyük katliamlardan biri ürdün'de olmuştu hatırlarsınız.

  batı her zaman işine geldiğinde katliam der işine gelmediğinde unutur. mülteci kamplarına film yıldızlarını gönderip pembe kareler oluşturur. bölgedeki batı maşaları da benzer bir görev üstlenir. bu tarihte ve bir dolu coğrafyada defalarca tekrarlandı. insanın olduğu heryerde. öyle görünüyor ki samimiyeti öldürmek için kurşuna gerek yokmuş, sam amca ve benzerlerinin gölgeleri yetiyor.
 • yilanin basi bin 948'de filistin'i isgal ettiginde 1 milyon filistinli bir anda kendi topraklarinda multeci oldu. kimliksiz kaldi. yilanin basi musluman-hristiyan ayirmaksizin tum filistinli araplar'a bunu reva gordu bu zulmu baslatti. filistin davasi, 14 mayis sonrasi isbu multecilerin giderek cogalan acilarini dindirmek icin ortaya cikti ve cok buyuk bir kitle tarafindan desteklendi ve halen destekleniyor. siyonizm neresini yirtarsa yirtsin dunya kamuoyunun buyuk cogunlugu isbu kendi topraklarinda multeci olan her renkten filistinli'nin yaninda. bu davanin temellerini oren oncullerin cogunlugu hic ama hic onem arz etmese de hristiyan'dir. ve yine cogu arap yurtseveri ve marksistti. bin 970'lerin siyasi eylem gelenegini kullanan farkli etnik kokenlerden sabotajcilar silahlarini filistin icin atesledi, bircok eyleme imza atti basta avrupa olmak uzre.

  daha sayabilecegim tonla gercek varken, isbu davayi islam merkezli yapmak sacmaligin dik alasidir. politik islam'i kendi cikarlari icin kullananlarin isi olabilir sadece. bunun aksini iddia edenlerin bir gram lafina inanilmaz. tabi ki de bu dava, tipki ebu ammar'in dedigi gibi, bir gun mescid-i aksa'da hic bir baski altinda kalmadan cuma namazi kilmayi da talep eder ve bir gun muhakkak kazanacak.

  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=s__4e6y2go4)
 • (bkz: zaman aşımı)na uğrayacaktır.
 • 'filistin'e el sürülemez. türkler bölgedeki yabancı işgali kabul edemez. hz. muhammed'in ve kutsal değerlerin hürmetine islam'ın mukaddes topraklarının yahudilerin ve hıristiyanların nüfuzuna girmesine engel olacağız. ordumuzun buna gücü yeter. birinci dünya savaşı'ndan sonra arap kardeşlerimizden uzak kaldık ancak onların aralarındaki karışıklıkları kimse bizden iyi bilemez.' demiştir atatürk.

  "kemal paşa avrupa'yı ihtar ediyor: 'filistin'e el sürülemez!'" bombay chronicle gazetesinin, hakimiyeti milliye gazetesinden aktardığı habere çıkardığı başlık bu. tarih: 28.07.1937.
 • filistin davası sadece filistin halkı için gerçek bir davadır. gerisi için, müslüman hristiyan musevi farketmiyor sadece kullanışlı bir aparat maalesef. istismar sebebi. ülkemizdeki filistin mücahitlerine bakın, kendi topraklarındaki hicbir zulme ses çıkarmazlar. ama mesele filistin olunca bekara karı boşamak kolaydır meselesi gibi cengaver kesilirler. onda da elle tutulur birşey yaptıklarını gören olmamıştır. sadece kuru gürültü. aptalca da olsa yaptıkları ses getiren eylemleri de mavi marmarada reislerinden satışı yiyince kestiler. lafla peynir gemisi yuzdurmeye çalışıyorlar artık.

  filistinden belki daha mağdur doğu türkistan halkı var ama onlara bu dinbazlar laf etmezler. reisleri filistin için boşa rüzgar yapar ama gider çinde doğu türkistan için terörist der. çinin argümanlarını kabul eder link

  sonuç şu ki filistin kimsenin umurunda değildir sadece kendi kirli çarklarını döndürmek isteyen karanlık adamların kullandığı bir istismar mevzudur.

  not: samimi olarak filistin halkına destek olanlar bu duruma dahil değildir.