• (filistin kurtuluş örgütü) filistin'in israil'den bağımsızlığını tekrar kazanması için 1964 yılında kurulmuş örgüt. 1968'den sonra başkanlığını yaser arafat yapmış.
    abd - israil ekseni (bkz: judeo christianism) için bir terörist örgüt. arap ülkeleri için ise genelde haklı bir davayı savunan bir kurum.
  • marksist oldugu soylenir.ihtilalden once bircok sol orgut uyesinin (bkz: deniz gezmis) buralarda egitim aldigi bilinmektedir.hatta deniz gezmisin odtu kapmusunda filistin gerilla kiyafetleri ile birkac gun dolastigi da bilinenbirseydir(bkz: hasan cemal) kimse kizmasin kendimi yazdim kitabinda bu konuya deginmistir.
  • ingilizcesi, ve dunyada bilindigi formati, plo*dur. ilk baslarda filistinin kurtulusuna politik bir cozum getirmeyi amaclayarak kurulmustur.

fakat sonradan arafat liderliginde politik durusunu yitirmis, militan agirlikli bir cizgiye oturmus, ve vakt-i zamaninda kazandigi birlesmis milletler tarafindan taninirlik*'i da kaybetmistir.

su esnada hemen hemen tamamen dagilmistir.
  • (bkz: ahmet kurey)
  • ana olarak bir semsiye orguttur.

cesitli gerilla gruplarin bir araya gelmesinden olusur. pan-arap, marksist, sosyalist gorusler arasinda ilk baslarda gidip gelir. diger gruplarin siyasi goruslerinin hicbirini kabul etmeyerek basta filistin'i bir kurtaralim, sonra gerisine bakariz diyen el-fetih zamanla bu gruplardan en etkilisi haline gelerek orgutun de liderligini ele gecirir.

onceleri israil'i tamamen ortadan kaldirmak politikasini guden orgut, bunun pek de gerceklestirilebilir bir sey olmadigi gorusunden sonra, baslarda reddettikleri 242 sayili bm guvenlik konseyi karari'na geri donmek ister. sonralari amacini bati seria ve gazze seridi'nde bagimsiz filistin devleti'ni kurmak olarak yeniden duzenler.

zamanla uluslararasi topluluk tarafindan filistinlilerin temsilcisi olarak kabul gorur. filistin diasporasini bir araya getiren grup, ozellikle israil yonetimi altindaki topraklarda yasayan filistinlilerin ekonomik kosullarinin iyilesmemesinden dolayi bu kitleden de destek bulur.
  • hakkinda bu kadar az entry girildiğini görünce öldü sandim. ama dogrusu ölmeye çok yakin... entrylerin de yarisi yanliş olunca hepten öldü sandim. neyse, fkö'nun 1964'de kurulduğu bilgisi doğrudur, ama 1964'de kurulan ilk fkö misir lideri nasir'in yönetimindeki arap birliği tarafindan kurulan ve sürgündeki filistinliler bilrliği gibi bir örgüttür ve nasir'in uluslararasi arenada kendi kontrolünde filistinlilieri temsil etsin die oluşturduğu bir sürgün topluluğu olarak nasirciliğin damgasini taşir. misir ve suriye'nin birlikte kurduklari birleşik arap cumhuriyeti'ni yaşatma tartışmalarının olduğu yillardir ve filistin sorunu ciddi bir sorun olarak sahne almaya başlamiştir. 63'teisrail, ürdün'e doğru emin adimlarla genişlemeye başlamiş, yerleşimler açmiştir vs... yine 63'te arap birliğindeki filistin temsilcisi (ahmet hilmi miydi?) eceliyle ölmüştür. (filistinlilerde az rastlanir bir özelliktir) yerine nasir'in adayi ahmet şukayri'nin seçilmesiyle birlikte, şukayri arap ülkelerini ziyarete çikti ve ardindan bir filistin politik organizasyonu oluşturulmasi gündeme geldi. 64 yilinda bu amaçla saniyorum kudüs'te bir konferans toplandi ve tüm arap ülkeleri bu konferansa filistinli delegeler yolladilar. seçilen bir yürütme kurulu fkö'nün çekirdeğini oluşturdu. ama bu grubun daha sonra gerilla hareketlerinin birliği olacak fkö'yle ilişkisi gayet müphemdir. ağırlıkla filistin'li zenginlerden ve seçkinlerden oluşan bu grup etrafinda oluşan ilk silahli gruplar da arap ülkelerinden ordularindan gelen filistinli askerler tarafindan kuruldu. ilk fkö, kimseyi rahatsiz etmeyecek bir arap ülkeleri ittifaki ve uluslararasi platformlarda araplarin elini güçlendirecek bir gölge görünümündeydi. ilk fkö'nün ve ulusal meclis'in çoğu birer azinlik diktatörlüğü olan arap rejimlerinin 1950'lerin sonunda kurulan el fetih'e alterantif bir örgüt oldarak kurulduğunu söylersek de çok yanliş olmaz. filistin direnişinin asil sahibi olan ve 1964'de israille ürdün nehri dolaylarinda ilk kez silahli çatişmaya giren el fetih'in ve diğer gerilla gruplarinin fkö'deki etkinliğinin artmasi ise ancak 1960'larin sonunda başlayacak bir süreçtir. nasircilğin iflasi da bu sürece paralel olarak gelişmiştir. el fetih'in ilk siyasi çikişi da ocak 1969'da yayinladiği ve filistin'deki tüm arap, yahudi, hristiyan ve diğer gruplari vs. özgür, laik ve siyonist olmayan bir filistin için mücadeleye çağirmasi olmuştu. daha sonra yanilmiyorsam ayni yil kahire'de yapilan filistin ulusal konseyi toplantisinda da fkö liderliğini el fetih'in yanisira habaş ve hawatme'nin de gruplari ele aldilar.. ama geçmiş zaman tabi hep bunlar...
  • 1980'lerde (örgütün işbirliği talebi üzerine) türkiye'den iade-i ziyaret maksadıyla bir heyet gönderilmesi suretiyle temasta bulunmuş olduğumuz örgüttür.

o heyette şimdi pek çoğunuzun belki yakından tanıdığı kimi insanlar bulunmaktadır ve bu insanlar ahan da, yanlış anımsamıyorsam şunlardır:

(bkz: ömer madra)
    (bkz: gündüz vassaf)
    (bkz: şükrü sina gürel)
    (bkz: erdal yavuz)

eğer bu isimleri yanlış anımsamıyorsam iki isim daha vardı bunların yanı sıra. onların isimlerini anımsamıyorum. her ne ise. bu adamcağızlar o dönem filistin'e gittiklerinde yanı başlarında patlayan bombalardan bahsederler.

şimdi nerede ne yaparlar, o zamanki temaslar ne sonuç vermiştir bunları tartışacak değiliz tabi burada.

böyle de bir şey varmış, onu belirtelim istedik sadece.

edit: benim cahil başım, isimleri hatırlayamadığı gibi tarihi de yanlış hatırlıyor muhtemelen. şimdi düşündüm de.. biz neden 80 sonrasında bu adamlarla temas halinde olmuş olalım? e burada yazdığım isimlerin yaşı da müsait- muhtemelen 80 öncesi döneme ilişkin burada vermiş olduğumuz bilgi. ya da boşverin, tümden yanlış deyin siz burada verdiğimiz bilgilere..
  • 80 sonrası, ecevit'in yasaklı olduğu günler. evinde ecevit, okuyor.

cengiz çandar'ın henüz maaşını aldığı yeri bildiğimiz günler. ecevit'i ziyarete gelmiş. filistin'e fkö karargâhına gidecek.

ecevit çandar'ın filistin'e gideceğini öğrenince arafat'a ona tavsiye edeceği bir şey olup olmadığını soruyor. malûm beyrut'ta kuşutma altında çok vakit geçirmiş, tavsiyesi olur diye düşünüyor. okusun mu, siyaseti bıraksın mı, örgütçülük yapsın mı vs...

çandar arafat'la görüşmesinin bitmesine yakın arafat'a ecevit'in selamını iletiyor ve kendisinin tavsiye istediğini söylüyor. arafat susyor ve çandar'a "elbette" diyip çandar'ı uğurluyor. çandar şaşkın; "elbette" ne demek, ne yani tavsiyesi?

çandar artık türkiye'ye dönecek fkö karargâhına uğruyor. o sırada habaş'a yakınlığıyla bilinen biri geliyor. yanında yedi adam.

yedi fkö militanı. deniz tarafındaki kale arkasını bilenler için söylüyorum bunlar güney ve doğu beyrut'ta destan yazan komandolardan. tam teçhizatlı yedi fkö muhaffız komandosu.

çandar şaşırıyor ve "bu ne?" diye soruyor. komutan "ecevit ev hapsindeymiş, 'tavsiye' istemiş işte bunlar ecevit'e tavsiye verecek ekip" diye yanıtlıyor!

arafat sanmış ki ecevit ev hapsinden kurtulmak istiyor ve kibarca 'tavsiye' olarak nitelendiriyor bunu. o da özel bir tim hazırlatıyor onu kaçırtmak için. : )

...

fkö mervan barguti'nin hapisten çıkışını bekleyen örgüttür.
  • benim için bir bienale katılan fotografyalar.
  • 1980'lerin sonu olmali. bir arafat söyleşisi hatirliyorum, spiegel'dendi galiba, aradim bulamadim. ebu abbas ekibinin achille loura gemisini kaçirişi üzerine kiyametin koptuğu, israil amerikan operasyonuyla fkö karşiti bir rüzgarin estirildiği zamanlardan kalma.. spiegel muhabiri arafat'i sorguya çekiyor röportajda, "neden engel olmadiniz, bilmiyor muydunuz, hepiniz katilsiniz" demeye getiren sorular soruyor arafata... ebu abbas grubunun yaptiklarindan sorumlu olmadiğini, olayi öğrendiğinde durdurduğunu söylüyor.. sonra kiziyor, sorgu yargici misiniz, gazeteci mi kendinize gelin diyor... oradan sonra yer değiştirip gazeteciyle "buradan çikinca nereye gideceksiniz?" diye soruyordu. "eve gideceğim" demişti gazeteci. "benim nereye gideceğimi düşündünüz mü, benim gidecek bir evim yok, pasaportum yok, ülkem yok, ülkemi çaldilar. fkö ülkesini çalanlardan geri almak isteyenlerin hareketidir.."
hesabın var mı? giriş yap