şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öğrendiğim kadarıyla şu an filistin i yöneten grup ısrail e yakın ve hatta yandaş. bu sebepten filistin li halk sahipsiz ve organize olamaz halde. tam bir felaket..

  buna ek olarak etrafı çevrilmiş ve her mal girişi ısrail in elinde. yani yediği ekmeği bile ısrail den geçiyor. bırak silahlı sapan bile bulamaz haldeler.
  iş işten çoktan geçmiş. bu hale gelmeden önce topyekûn savaş yapmaları gerekirdi. uyutuldu ve uyusturuldular.

  edit: başlığı ben açmadım ama bana kalmış. hazır editlemisken; yukarıdaki üstün körü bilgi, filistin li bir arkadaşımla kahve içerken dinlediklerimden alıntıdır. atıp tutmayın hemen. ne kindar ne egoist oldu yazarlar len.
 • halkın sahipsiz olması da enteresan bir konu.
 • vatanını para karşılığında satmasının bedelini ödediğindendir.
 • filistin kendi içinde ikiye ayrılmış bir devlet. el fetih ve hamas taraftarları var.

  israil'e karşı birleşemeden hiç bir şey de olmaz. önce kendi içlerinde aynı fikirleri savunuyor olmalarıgerekli.
 • topyekün savaş?

  o konuda bende kırgınım filistin’e,

  şöyle sınırdan ateşleyecekler obüsleri, tomahawk ları . yukardan filistin savaş jetleri güdümlü füzeler ile destekleyecekler . leopardlar da karadan tel avive doğru sürecek.

  bu filistinliler bunu niye düşünemiyorlar bilmiyorum.
 • gerizekalı ve hazırcı olmalarından dolayıdır.

  (bkz: burası bizim bize ver)
  (bkz: filistin’in israil’e topraklarını para ile satması)
 • arap ne anlar lan vatandan. para bilir onlar. para ile vatanını satan kabilecei uamyamlardan vatan savunması beklemek salaklıktır.
 • filistin yakın tarihini okumayan, günlük haberler ile genelleme yapan birinin boş lafları. bir angutta para karşılığında vatanını sattıklarını yazmış. anlatsam söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil .. yahu google'a bakın en azından, ne mal bir toplum olduk. edit: angutun biri de ajitasyondan iyi para kaldırıyorlar yazmış , he canım he gazze şeridinde km2 de 4000 kişi yaşayarak israil'in parasıyla her gün deliler gibi eğleniyor , çok keyifli hayat orada ,siz de gidin keyfini çıkarın)
 • oysa zamanında ingilizlerle beraber osmanlıyı kovmuşlardı oralardan, değil mi? demek ki istedikleri zaman yapabiliyorlar..
 • hamas önderliğinde bir zamanlar yapıyorlardı hatta aynı kurtuluş savaşımız gibi bir oluşum eşiğine gelmişlerdi. hamasın ciddi bir siyası ayağı da vardı bu yüzden israil için çok tehlikeli olmaya başlamıştı. bölge hakimiyetini kullanıyor ve elinden geldiğince misilleme yapıyordu. bu sayede basında yer buluyor israil ve diğer ülke vatandaşlarına biraz olsun sorgulama imkanı veriyorlardı.

  sonra tüm dünya ve bop eş başkanı rte hamasa baskı kurmaya başladı. haması şimdiki ışıd ile bir tutup bu iş masada çözülmeli, silah ile barış olmaz gibi laflarla sıkıştırıp yalnız bıraktılar. zaten elin gavurundan yardım beklemeyen filistin halkı bizim gibi ülkelerden de veto yedi ve dayanacak gücü kalmadı. basında israil saldırılarını gizlemeye başlayınca unuttuk yavaş yavaş her gün acı içinde ölen insanları. reytingler düştü yani

  başta bölgenin müslüman lider konumunda ki maşası rte ve diğer güçlü devletlerin baskısı sonucu hamas askeri mücadeleyi bıraktığını duyurdu. sonrası zaten meydanı boş bulan katil ordusunun şımarıklıkları ile geçiyor bir millet her gün ölüyor evet dedeleri bizi satmış olabilir ya da tarihte büyük hataları olabilir ama bunun günahını çok çok fazla ödediler hemen yanımızda bir halk her gün ölüyor. bu dünyada bir yerde insanlar ölmek için savaşın ortasında doğuyor.