şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: 9 aralık 1917 arapların osmanlıyı kudüsten kovması)

  bu başlığı açan yazar ''arapların 30 bin şehit verdirerek osmanlı'yı kudüs'ten kovması olayı'' yazmış ve ''bugün üzüldüğümüz, yardım etmek istediğimiz filistin halkı aslında kendi topraklarını kendi elleriyle ingilizlere vermiştir, ingilizler'de zaten filistin'i balfour deklarasyonu ile israil'e peşkeş çekmiştir dolayısıyla bu adamlara üzülmeye değmez'' gibi bir algı oluşturmaya çalışmış. gerçi bu kadar komplike bir düşünceyi karşıdakine aksettirmeyi düşünecek zeka var mı bu milliyetçi/ırkçılarda ? o da ayrı bir tartışma konusu. belki o başlık altında bu saçmalığa cevap verilebilirdi, ancak bu kadar bilindik bir yalana cevabımı ayrı bir başlık altında vermek istedim.

  evet filistin halkının osmanlı'ya karşı hiçbir isyanı olmamıştır. kudüs'ün ingilizlerce işgali de dahil olmak üzere filistin halkı hiçbir zaman ihanet etmemiştir. hatta kudüs'ün ingilizlerce işgali sırasında osmanlı ile beraber cihad etmişlerdir.

  kudüs'ü müdafaa eden arap askerler

  fotoğrafta kudüs'ü osmanlı ile birlikte müdafaa eden arap askerleri görebilirsiniz.

  bunun yanında bugün hamas'ın askeri kanadına ismini vermiş şeyh izeddin el kassam'ın hayatına baktığınızda osmanlı'ya karşı filistinlilerin tavrını anlarsınız. el kassam; 1911’de italya’nın trablus’u işgal etmesi üzerine bölgeye giderek osmanlı birlikleriyle italyanlara karşı savaşmıştır. ı. dünya savaşı sırasında osmanlı ordusuna yazılmıştır. savaşın ardından şam’ın fransız işgalinden kurtarılması için mücadele etmeye ve halkı örgütlemeye başlayan el kassam, gıyabında ölüm cezasına çarptırılmıştır. filistin halkı el kassam'ı bugün hala bir kahraman olarak görür nitekim o dönemde de kassam'a destek çıkmış onu maddi ve manevi desteklemişlerdir. filistinlilerin o dönem de tavrı buydu.

  ancak o dönem de filistin dışında araplar içerisinden ihanet edenler olmamış mıdır ?

  soruya soruyla cevap verelim türkler'de dahil olmak üzere hangi büyük osmanlı unsurunda hainler olmamıştır ?

  elbette her toplumun içerisinden hainler çıkmıştır. konyalı delibaş mehmet ihanet edince türk ihaneti demiyoruz, damat ferit yapınca türk ihaneti demiyoruz. peki şerif hüseyin ve çevresindeki bir kaç arap aşireti yüzünden neden tüm araplar hain diyoruz ? bu bir tezattır.

  öyle ki araplar içerisinden; birinci dünya savaşı'nda ırak'ın önde gelen arap aşiretlerinden birisinin lideri olan şeyh uceymi sadun, yukarı da bahsettiğim el kassam, şeyh senusi gibi kişilerde çıkmıştır. ki şeyh uceymi sadun ingilizlere kök söktürmüştür, kendisine türkler'e ihanet karşılığında yapılan ırak krallığı teklifini elinin tersiyle itmiş, türk ordusuyla beraber anadolu'ya gelmiş, kurtuluş savaşı'na bile katılmıştı.

  şeyh ahmed es senusi ise trablusgarp savaşı'nda italyanlar'a karşı savaşmış, osmanlı halifesi'nin çağrısı üzerine birinci dünya savaşından sonra islam şurasına katılmış ve tbmm'nin çağrısı üzerine anadoluya gelerek halkı milli mücadeleye teşvik etmiştir.

  sözgelimi ''filistinliler kudüs'ün işgali sırasında ihanet etti'' demek' ya da o yönde algı oluşturmak yalandır. türkler'i de kapsayan tüm osmanlı unsurları için içlerindeki hainler yüzünden hain diyemiyorsan ''araplar ihanet etti demek '' de iki yüzlülüktür.
 • bknz: osmanlıya isyan eden araplar fotoğrafı.

  arap seviciliği aşılayan başlıktır. araplardan bir halt olsaydı 6 devlet birleşip israil'e bir haftada yenilmezlerdi. filistinde toprak satan arapların hepsi şuan avrupa'da zengin bir yaşam sürüyorlar. bunca şerefsizlikten sonra ölmeyi hak ediyorlar mı? hayır. ancak buna karşı çıkabilecek bir islam dünyası yok. malum "rüşvet" ile bir şeyler satmak ülkemizde bile "yapıyorlarsa allah için yapıyorlardır" denilerek geçiştiriliyor. filistin bizim için bir ibret vesilesidir. ancak gören var anlayan yok.

  müslümanlar öyle saçma insanlar tarafından yönetiliyor ki (evet o aklınıza gelen devlette dahil) inşallah olmaz ama tüm islam alemini işgal etseler kimse karşı çıkamaz. biz hala oturduğunda ayağı yere değen kızla evlenmeyi tartışalım, sakal bırakıp cübbe giymekle müslüman olduğumuzu sanalım.

  tüm arap dünyası türkiye'nin 1923 ayarlarına dönmediği sürece hiç bir yere varamayacağız. kadınlara araba kullanmayı yasaklayan araplarla, kudüs'ü mü koruyacağız? aynı araplar yurt dışına çıkınca çıplak kadınlarla barlarda sevişiyorlar.
 • arap devletlerinin bayrakları neden birbirlerine benzer?
  çünkü o bayrak osmanlıya ihaneti temsil eder, ingilizler tarafından tasarlanmıştır.
  (bkz: mark sykes)
  http://img01.alkislarlayasiyorum.com/…/205549_0.jpg
 • arap götçüsü, tarih bilmez çakalların hala ''araplar bize ihanet etmedi'' diyebildiği palavra başlık.

  ulan aç bi bak arap ayaklanması nedir? şam ve halep muharebelerini kime karşı yapmışız?

  medine savunması'nı kime karşı yapmışız? aç ulan bir bak ? kendi halifeliğini ilan eden şerif hüseyin kimdir? çocukları faysal ve abdullah kimdir? medine de arap ordularının komutanları ingiliz danışmanlarla birlikte kimdir?
 • hitler leningrada stalingrada geldiğinde tüm yerli halk nasıl savaşır bunun dersini vermiştir. kudüste 23 nisan korteji gibi dolaşan ingiliz askerlerini görünce filistin halkının benzer bir mücadele verdiğine insan inanmakta güçlük çekiyor.
 • ingilizce bilenler icin adim adim veriyorum.

  1- https://en.wikipedia.org/…ai_and_palestine_campaign
  2-belligerents (yani taraflar) a bak - osmanli vs britain, france, hejaz (hicaz)
  3- hicaz'a tikla - hashemite hanedani, yani bugunku urdun krali. yani urdunluler bize karsi savasmislar bu cephede. elde var 1
  4- hejaz dedigimiz ulke daha sonra najd sultanligi ile birlesip, saud ailesi altinda ne oluyor, suudi arabistan (saudi buradan geliyor sapsik) elde var 2
  5- sayfa icinde arama diye direk link veriyorum https://en.wikipedia.org/…i/battle_of_nablus_(1918)
  6- belligerents e bak, orada bir arab revolt var.
  7- arab revoltdaki komutanlara bak 3 isim goreceksin, faisal denen sahis irak ve suriye krali oluyor, elde var 4. abdullah da ilk urdun krali, yine hashemite hanedanligi.

  yani biz bu savasta ingiltere, fransa nin yani sira suudi arabistan, suriye, irak, urdun adli 4 tane ulke ile savasmis oluyoruz. simdi anladin mi neden araplar sikimizde degil?

  edit: guzel lubnanli kizlar haric
 • ırkıçı/laisistlerin okuduğunu anlama problemini ortaya sermiş başlıktır.
  --- spoiler ---
  ancak o dönem de filistin dışında araplar içerisinden ihanet edenler olmamış mıdır ?

  soruya soruyla cevap verelim türkler'de dahil olmak üzere hangi büyük osmanlı unsurunda hainler olmamıştır ?

  elbette her toplumun içerisinden hainler çıkmıştır. konyalı delibaş mehmet ihanet edince türk ihaneti demiyoruz, damat ferit yapınca türk ihaneti demiyoruz. peki şerif hüseyin ve çevresindeki bir kaç arap aşireti yüzünden neden tüm araplar hain diyoruz ? bu bir tezattır.
  --- spoiler ---

  yazar açıkça araplar içerisinde ihanet edenlerin olduğunu kabul ediyor, ancak filistin halkından ihanet edenlerin olmadığını sadece ırk birliği bulunan kişilerin yaptığı ihanetler yüzünden filistinlilerin itham edilemeyeceğini söylüyor. ayrıca araplar içerisinde şerif hüseyin ve ona bağlı küçük bir grup dışında ihanet olmadığını, bundan dolayı tüm arap ulusunu sorumlu tutamayacağımızı da söylüyor. eğer sorumlu tutacaksak içerisinde türkler'de dahil hain barındıran tüm osmanlı unsurlarını hain ilan etmemiz gerektiğini söylüyor çünkü aksi tezat ve iki yüzlülük olur diyor. yani bu kadar basit bir mantık kuramıyorsan neden müslümanlara olan nefretini kusmak için elinde delil olmadan yazıyorsun ? diye sormamak elde değil.
 • bence arkadaş haklı. filistinliler'in, arap isyan bayrağıyla neredeyse bire bir aynı olan bayrağını, laisistler ve türk milliyetçileri belirlemiş olmalı(!)
 • mark sykes adli bugunku ortadogu bokunun cikmasina sebep olan 2 kisiden biri olan britanyali diplomatin tasarladigi arap bayraginin hala bugun her arap ulkesinde kullanildigi gercegini ele alalim oncelikle.

  kaynak: https://en.wikipedia.org/…i/flag_of_the_arab_revolt

  bu bayrak bugunku filistin dahil olmak uzere, suudi arabistan haric tum arap ulkelerinde kullanilan bayrak. arap milliyetciliginin semboludur. zaten butun olay da buradan cikiyor, araplarin ummetten once kendi milletlerini onemsemesi, zira ummeti sizin 10 da biriniz kadar sikleselerdi bu ihanet de olmayacakti.

  e bu durumda ben milliyetcilik icin sirtimdan bicak yedigimden araplara kizdigimda laisist fasit oluyorum (bu da ne demekse artik), ama araplar zavalli, magdur oluyorlar oyle mi?

  arkadasim anliyorum sunni muslumansiniz, allah kuran peygamber ama bu kadar arap seviciligi iyi degildir. arap olmadan musluman olunur.

  delibas mehmet, damat ferit gibi serefsizlerin motifleri biraz daha karmasik. bu iki serefsizin yaptigi ayaklanma kisisel cikarlarla alakali. bunu bu yuzden kalkip tum turk milletine alet edemiyoruz, ama tum araplar kalkip yaklasik 850 yildir beraber yasadiklari ve toplumun onemli bir parcalari olduklari turk devletlerine ayaklanma cikardiklarindan sonra olusan olaylarda magdur olmalari sebebiyle onlari siklemiyoruz. bu kimseyi irkci yapmaz. eden bulur. men dakka dukka.