şükela:  tümü | bugün soru sor
 • neden hiç düşünülmediğini veya önerilmediğini merak ettiğim durum.
  ülkemizin dincileri suriyelileri ülkemize almak konusunda pek bir hevesli ama aynı çözümü filistinliler konusunda hiç dile getirmiyorlar.
  öyle sayıları da çok fazla değil ha, ülkemize alınan suriyeliler kadar.

  bu arada onlar da ülkemize gelsin demiyorum, yanlış anlaşılması. dünyada yer mi bitti? illa 3 küsür milyonluk gariban insanı ağırlayacak ülkeler bulunur. biz tek başımıza o kadarına bakıyoruz, her ülke birkaç yüzbin kişi alsa sorun ortadan kalkar.

  neden suriyelilerin göç etmesi konusunda pek bir iştahlılar da, filistinliler konusunda lafı bile edilmiyor. arkasında neyin hesabı var acaba?
 • filistinliler göç ederse filistin diye bir yer artık olmayacağı içindir. suriyede gerçekleşen savaşla filistinde gerçekleşen savaş aynı pencereden bakılarak yorumlanacak hadiseler değil.
 • abluka altinda olduklarindan olabilir mi? tabi bir de su var, insanlar savastan kaciyor, kimin yonettigi cok da umurlarinda degil. su an israil isgali altinda olan ramallah'ta kendim gidip gordugum icin yorum yapabiliyorum, hayat normal isleyisinde devam ediyor. insanlarin can guvenligi tehlikede degil. israil'li isgalcilere bulasmadiginiz surece onlar da size bulasmiyor. dolayisiyla goc etmelerini gerektirecek bir durum yok.
 • filistin ile aramızda sınır olmamasından dolayıdır.

  (bkz: türkiye'nin en uzun sınırının suriye ile olması)
 • şaka mı bu? filistinliler milletçe mülteci halde.
  (bkz: filistinli mülteciler)

  https://en.wikipedia.org/…palestinian_refugee_camps
 • halkı direnişçi olduğu için olabilir.
 • elalemin derdinin gerdiği bizim milletimizin ne kadar cins olduğunu anlama sorusu.

  senin sınırının suriye ile olduğundan ötürü aradaki farkı görememen senin dar görüşünle alakalı olabilir. dünyanın başka yerlerinde filistinli mülteciler olduğunu bilmemen yeterli zekaya sahip olmadığını gösterebilir. yine filistin'in sadece israil gibi vahşi bir terörle değil, aynı zamanda dünya devletleri nezdinde tanınma derdiyle uğraştığını, ama suriye'nin böyle bir sorunu olmadığını bilmemen yeterli düşünme kapasitesine sahip olmadığını ifade ediyor olabilir. suriye'de savaş yokken, tam da o olmayan savaşı çıkarmak için türkiye'ye getirilenlerin aslında göç etmediğini, parayla getirilen serseriler olduklarını bilmeyecek kadar beyinsiz bir partizan da olabilirsin.

  gel gelelim gülerken düşünen bazı israil sevici ibneler de bunların üstüne bir de yavşaklık ekleyerek "filistin diye bir yer yok, orası israil; aslında israil çok iyi çok harika bir devlet, arapları tedavi ediyor" diyebilirler. bu yavşaklık ve kahpelik, yukarıda açıklananların "şekildeki örneği" olmuştur. şimdi filistinli ne yapsın? hem zulümle uğraşıyor, hem de böyle kahpelerle

  sonra anna frank gibi götten uydurma "mazlum israil" masallarının altında göremezsiniz bu israil sevici gülerken düşünen yavşakları. oraya gidip "yeter bu mazlum ayağınız bir holocosttur götünüzden uydurmuşsunuz" diye yazmaya cesaret edemezler. onlar sadece filistin başlığına yazarlar böyle şeyleri.