şükela:  tümü | bugün
  • yakın tarihi idrak yoksunu bazı zat ve çevrelerce hatırlanması maalesef mümkün olmayan hadisenin baş rol oyuncusu.
    takılmış plak gibi hala amerikan cehaleti ağzıyla "hamas, terör, terörist, el kassam, roket, arap zaten, bık bık bık" diyen dallamaların kafasına kazınması gereken.

edit : daha doğru anlaşılmak için belirtmem gereken bir şey var. bu hadise 80 lerde yaşanmıştı. yani o zaman ne hamas, ne de bugünkü global algıyla terör ve terörist kavramı vardı. israil'in bugün yaptığı vahşeti hamas ve terörizmle ilişkilendiren zihniyetle olan sıkıntımı dile getirmektir gayem. böyle biline lütfen.
  • "hamas, terör, terörist, hede hödö, bık bık" diyen dallamaların gerçekten kafasına kazıması gereken kişidir.

ama lütfen bunu kafanıza kazırken hakkari de eylemci cocugun kolunu buken polisi kazımayın kafanıza. çok farklı şeyler. kurbanların biri filistinli biri kürt mesela. çok büyük fark var.
  • şiddet görüntülerinin neden çocuklara izlettirilmemesi gerektiğini birinci elden anlamamı sağlamış, çocukluğumdan kalan ender televizyon görüntülerinden biridir. izlediğimde tüylerimi diken diken etmişti, hala daha bunları yazarken aynı şeyi hissediyorum. bu görüntüler aynı zamanda benim zihnimdeki israil portresinin oluşmasında fazlasıyla etkili olmuştu.
  • http://www.evtv1.com/player.aspx?itemnum=7561

bu videoda görülebilirler. israil savunucusu köpeklere izletin bu videoyu. çocukluğumdan beri kabuslarıma giren bu görüntüyü izletin hepsine.
  • çocukluğumun en korkunç anlarından biridir. filistin ne yana düşer, yaser arafat kimdir, israil nasıl bir örgüttür hepsi bu alçakça kırılan koldan sonra başlamıştır benim için. halepçe katliamı görüntüleri gibi güçlüdür zihnimde. hafıza işte böyle güzel bir şey. ihtimal 20 yıl önce gördüğüm bu görüntü sayesinde bugün nasıl bir savaş makinesiyle karşı karşıya olduğumuzu unutmuyoruz. gözü dönmüş bu çetenin neler yapabileceğini görüyoruz.

hala daha bu devleti savunanların nasıl insanlar olduğunu anlıyoruz. biri kolunu kıvırıyor, biri taşla vuruyor. birileri de o taş filistinlinin koluna her indiğinde orgazm oluyor. işte biz onlara israil'in avukatları diyoruz.
  • yıllar sonra şürekasıyla beraber sözlük yazarı olmuştur.
  • havan topuyla çocuk öldüren, kulak koleksiyonu yapan, ellerinde kelle fotoğraf çektiren, onu bile geçtim kendi içinde emiri altındakinin elinde pimi çekilmiş el bombası tutmaya zorlayan türk askerinden de, dünyanın her hangi bir yerinde birbirini öldüren türlü zalimden de farklı olmayan askerdir. sanki başka dünyadanmışçasına davranmayın; asker heryerde asker, savaş heryerde savaş.
  • yıllardır "kesin rüyamda gördüm, çocuk aklımla da gerçek sandım, sanıyorum" diyordum. hatırlayan yoktu çünkü böyle bir olayı. asker kimdi, çocuk kim, konu neydi hiç bilmiyordum, en fazla beş yaşındaydım.
    gerçekmiş arkadaş.
    30 yıl olmuş, zihnimde aynı netlikte oynuyor hala, açamadım, izleyemedim.
    bildiğin travma sebebi.

bir de çavuşesku'nun karısıyla birlikte idamını izlemiştim, yine aynı dönemlerdi muhtemelen.

kardeşimle ben elimizde ılık paşa çayıyla bu haberleri izlerken anamız babamız da bir dur dememiş ya, ne diyim.