şükela:  tümü | bugün
 • topkapi sarayi'nin sabik mudiresi.

  subat ayi ile birlikte emekli olmustur. saray kulislerinde, gecmis zaman entrikalarini aratmayacak nispette konusmalar yapilmakta, hanimefendinin tayini ve sonrasinda olusacak yeni duzende yer edinme adina muhtelif iliskiler devreye sokulmaktadir. tabi bunlar saray ahalisinin faaliyetleridir.

  bir de hayirli bir faaliyet vardir ki o da filiz cagman'in emekli olusu munasebetiyle yapilacak olan toplantilar silsilesidir.
  cagman'in uzerine emekler sarfettigi talebelerinin girisimleriyle 7-12 subat tarihleri arasinda topkapi sarayi konferans salonunda icra edilecektir. dunyanin muhtelif yerlerinden gelen sanat tarihcileri ve osmanli tarihcilerinin katilimlariyla gerceklesecek olan bu sempozyum, meraklilarina ilam olunur. vesselam.
 • 1964 yilinda resmen calismaya basladigi topkapi sarayi muzesi’nden subat 2005’te “mudur” sifatiyla resmen emekli olmus olan, bu baglamda “sarayla bir yastikta kocamis” diyebilecegimiz isil isil gozlu bilim kadini. basta zeren tanindi olmak uzere, bircok degerli osmanli sanati tarihcisi ile ortak cesitli kitap ve makalelere imza atmis, islam (timurlu, turkmen, safavi, osmanli) minyaturleri konusunda dehset bir uzmandir. zaman zaman sarayla ilgili guncel olsun, tarihi olsun bircok anektod anlattigi bilinir. kendisine armagan olarak duzenlenen sempozyum sayesinde, bircok tarihci, sanat tarihci, uzman ve akademisyen biraraya gelmis, yillardir ozlenen bilimsel ortam olusmustur. cok yasasin, sarayi birakmasindir.
 • halefi ilber ortaylı'nın kendisini yere göğe sığdıramadığı, saray nazırı.
  http://www.milliyet.com.tr/…/13/pazar/yazortay.html
 • sabik* mudirenin halefi ilber ortayli olmustur.
 • rahmetli dedemin bir sergisi için 15 günümü topkapı sarayında geçirmiştim, o dönem müdüre idi kendisi...

  sarayın içinde gezinirken kendisini görünce niyeyse korkardım, çok sert ve soğuk bakar gibi gelirdi...

  bir gün ben mehter takımının hazırlıklarını izlerken, odasından çıkıp yanımdan geçerken iletişim kurmuştum, o an biraz anlaşmıştık...

  20 yıla yakın bir süre geçti, bugün okudukça, araştırdıkça şaşırıp şaşırıp seviniyorum ve o soğuk bakışlar o sertlik gözümün önüne pırıl pırıl ve büyük bir değerle olan bağımın verdiği keyfe dönüşüyor.

  büyük insan.