şükela:  tümü | bugün
 • 2004 yılında, genelev işletmecisi matild manukyan'ın tek varisi konumundaki oğlu kerope çilingir'i mahkemeye veren hayat kadını.
  13 yaşından bu yana genelevlerde çalışan filiz kargal, kerope çilingir aleyhine 500 bin dolar manevi, 100 bin ytl maddi tazminat davası açmıştı. kendisi, vesikasının silinmesi için içişleri bakanlığı'na da ayrı bir dava açmış. davalar sonuçlandı mı bir bilgim yok ama eğer sonuçlanırsa önemli bir ilke de imza atılmış olacak. böylece "genel kadınlık"tan (kanunda böyle geçiyor) ayrılan kadınların, ömür boyu bir pranga gibi taşımak zorunda oldukları vesikalar çalışmadıkları ispatlandığı takdirde iptal edilebilecek ve normal bir hayat sürebilmelerinin yolu da hukuki anlamda açılacak.
  (bkz: #10923069)
  http://webarsiv.hurriyet.com.tr/…4/02/22/416881.asp
 • davanın akıbetiyle ilgili hiç bir bilgiye ulaşamıyorum.

  ''bu kadınlardan baise gölkaya'nın açtığı dava 4 yıl sonra sonuçlandı. mahkeme, genelevde 23 yıl çalışan gölkaya'nın çalıştığı dönemlerin ssk'ya geçirilmesine karar verdi. manukyan'ın tek varisi olan oğlu kerope çilingir ise, mahkemenin kararına itiraz etti. mahkeme, itiraz üzerine dosyayı yargıtay'a gönderdi. gölkaya, kararın yargıtay'da onanması halinde emekliliğe hak kazanacak.''

  sabah arşiv

  bu kadıncağızın akıbeti ne oldu acaba?