şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şahane bir çevirmendir.
    kitaplarına okuyucularını
    şaşırtan küçük notlar bırakır.
  • filiz özdem düş hırkası nda bir duygunun peşine düşmüştür... bir duygu belirmiştir, bir duygu ansızın çözülmüştür
  • amicis'in istanbul'unu türkçe'ye kazandıran çevirmen.
    öznel tanım: kitabın geneline yayılmış dilbilgisi katliamındaki payını merak ettiğim çevirmen.
  • korku benim sahibim adlı kitabın yazarı..
  • intihalle suçlanan çevirmendir

şimdi belleten okuyordum bi baktım prof.dr.beynun akyavaş bu çevirmeni intihalle ve türkçe'yi katletmekle suçlamış makalesinin adı "bir çeviri faciası" kitabı okumadım ama verilen örneklerden anladığım şu filiz hanım'ın italyancası belki iyidir ama türkçe maalesef

kim ne demiş kimi suçlamış ne makalesi diyenler için buyrun ;

http://www.ttk.org.tr/…leler/273/273_12/273_12.html
  • insanın adına üzüleceği türden bir haksızlığa uğramış yetenekli, çalışkan çevirmen, yazar.***

yky tarafından yayımlanan amicis'in istanbul'unun çevirisi kendisine aittir. malesef bu çeviriyi daha önce (her nedense fransızcadan) yapmış olan, çeviri adı altında "türk kültürüne uymayan bölümleri" kitaptan atma cüretini gösterebilen beynun akyavaş tarafından iftiraya uğramıştır.

mahkemeye taşınan iddianın asılsız olduğu bilirkişilerce de ispatlanmış, akyavaş'ın çamuru elinde kalmıştır.
  • iç sesimi dinleyerek aldığım ask mechule yürür isimli romanı ile kendisiyle iyi ki tanıştığım yazar.
  • çocuk kitapları çok vasat. yağmurun rüyası ve gökkuşağını arayan kedi mi neydi iki kitabı var bizde, ikisi de sürükleyici değil, dili mi ağır yoksa konu mu akıcı olamıyor karar veremiyorum ama 5yaşındaki kızım da ben de pek sevemedik.
  • kendisini maalesef yakından tanıma fırsatı bulduğum çevirmen,editör. öncelikle iletişimi çok zayıf bir kadın. bir merhabadan yoksun. editör olmak istediğimi söylemiştim kendisine, yaş 21. edebiyat bölümünde okuyorum o zamanlar. seminer vermeye gelmişti okulumuza. hepimize baktı, çocukluktan başlanmalıydı kitap okumaya artık geç kalmışsınız nefes almadan da kitap okusanız yetişemezsiniz, editör olamazsınız diye aşağılamıştı bizi. mesleğinde başarılı ancak insan ilişkilerinde zayıf bulduğum biri.