şükela:  tümü | bugün
 • dün gece instagram'da dolanırken filiznurun_annesi isimli bir hesaba denk geldim. genelde yapmadığım bir şekilde bir önyargıyla "ne şımarık çocuk yahu" diye söyleniyordum ki biraz daha araştırınca filiznur imer'in mükemmel bir çocuk olduğunu farkettim.

  %94 zihinsel engelli olduğunu ve asla normal çocuklar gibi olmayacağını söyleyen doktorların yüzünü karar çıkarmış ve kimsenin yapamadığını yaparak iyileşmiş. resmen sevgi ve sabır hikayesi. bir şeylerin sevmek ile düzeleceğini biliyordum.

  linkte haberin ayrıntılarını görebilirsiniz: http://www.milliyet.com.tr/…usuyor--gundem-1940536/

  --- spoiler ---

  izmir’de, yüzde 94 ağır zihinsel engelli teşhisi konulan 11 yaşındaki filiznur, tıp dünyasını şaşırtarak engelini yendi. spor ve anne sevgisiyle sadece engelini yenmekle kalmayan filiznur, artık milli sporcu oldu.
  izmir’de yaşayan süreyya -mehmet imer çiftinin tek çocukları olan filiznur imer, henüz 11 yaşında olmasına rağmen tıp dünyasını şaşırtan başarılara imza attı. 19 aylıkken doktorların ’ağır zihinsel engelli ve otistik’ teşhisi koyduğu kızın en büyük destekçisi annesi oldu. annesinin azmi ve sporla hayata tutunan filiznur, jimnastikte de türkiye şampiyonu oldu.

  filiznur’un iyileşme sürecinin hem kendisi hem kızı için büyük bir travma olduğunu söyleyen anne süreyya imer yaşadıkları süreci şu sözlerle aktardı: “filiznur ağır derecede zihinsel engelliydi ve ciddi şekilde kriz geçiyordu. yaklaşık günün 20 saati kriz geçiriyordu. kafasını sürekli yerlere, duvara vuruyordu. kollarını ısırıyordu, parmaklarını ısırıyordu. filiznur’un 2,5 yıl ellerinde tırnakları bile yoktu. ısırmaktan tırnakları dökülüyordu. dişleri kırılıyordu, düşüyordu. kendine zarar veriyordu. konuşmuyordu, yürümüyordu. 6 yaşına kadar bu zorlu süreç devam etti. ancak hiç pes etmedik. onu hiç yalnız bırakmadım. kriz anında zarar vermesine rağmen dışlamadım, ittirmedim. bu tür çocuklar çok hassas bir fanus içindeler. onlarla aramızda görünmeyen tel örgü gibi bir şey var. ve biz onu aştık. filiznur’un yanına 6 yıl sonra girebildim ve o fanusun içinde beraber yaşayabildik. çok ağladığımız, üzüldüğümüz günler oldu. ama ben onun yanına girdikten sonra her şey daha farklı olmaya başladı. tam da ‘bu durumu hiç yenemeyeceğiz’ dediğimiz anda hayatımızda birdenbire değişiklik oldu. krizleri 20 saat değil, 10 saat, 8 saat, 2 saat, 1 saate düştü. onu kriz anında hiç yalnız bırakmadım. kızından sevgisini hiç esirgemediğini ve herşeyin ilacının sevgi olduğunu belirten anne imer, şunları söyledi: “filiznur sevgi ile iyileşti. artık raporunda ’zihinsel engellidir’ ibaresi kaldırıldı. yeni raporunda sadece otizm yazıyor. filiznur’a doktorlar hep ‘umutsuz vaka’ demişlerdi. doktorlar sürekli ‘filiznur’un bir şeyleri başarması çok zor, hep böyle kalacak. konuşamaz, gülemez, yiyemez, içemez’ dedi. o kadar korkutmuşlardı ki beni. hatta en son bana 7 yıl önce doktorumuz ‘çok zor durumdasınız, filiznur’u özel bir kliniğe yatıralım’ demişti. biz bu durumlardan bu duruma geldik. geçirdiği krizler çok ağır ve baş edilmesi zor krizlerdi. onun için de benim için de büyük travmaydı. ama ben ne olursa olsun filiznur’a ‘ağır derecede zihinsel engelli, bundan hiçbirşey olmaz’ dedikleri anda bile sahip çıktım”
  --- spoiler ---
 • büyük bir azim hikayesi bu.

  bu güzel kızımız %94 zihinsel engelli olarak doğmuş, fakat annesinin desteği ve sabrı ile yenmiş, jimnastik'de türkiye şampiyonluklarına sahip olmuş.

  annesine de kendisine de helal olsun diyorum. allah yolunu her daim açık etsin.

  http://www.sozcu.com.tr/…-basariya-doymadi-1704432/