şükela:  tümü | bugün soru sor
 • -öpüşü yasaklıyor, ama silah serbest!!

  -öpsün ya, o hayatın gerçeği.

  ne güzel şeysin sen filli boya. 3 dakikaya yine bir çok şey sığdırdın. yine duygulandırdın bizi.

  #mucizemsin
 • cumhuriyet'le birlikte pek çok hakka sahip olan türk kadını, bu kazanımlarla beraber pek çok mesleğe de el attı ve bir çok meslekte imza atarak tarihe ismini altın harflerle yazdırdı.

  filli boyanın etkileyici reklamını izlerken türkiye’de ilkleri başarmış kadınları 8 mart vesilesiyle bir kere daha hatırlayalım.

  ilk kadın tiyatro oyuncusu afife jale - 1919
  ilk kadın doktor safiye ali – 1920
  ilk kadın hâkim suat berk - 1922
  ilk kadın avukat süreyya ağaoğlu – 1925
  ilk kadın heykeltraş sabiha bengütaş – 1930
  ilk kadın opera sanatçısı semiha berksoy - 1934
  dünya'nın ilk kadın savaş muhabiri ve ilk türk kadın fotoğrafçı semiha es – 1935
  ilk kadın öğretmen refet angın – 1936
  ilk kadın savaş pilotu sabiha gökçen – 1937
  ilk kadın veteriner sabire aydemir - 1937
  ilk kadın arkeolog jale inan – 1943
  ilk kadın profesör fazıla şevket giz - 1955
  ilk kadın emniyet müdürü feriha sanerk - 1953
  ilk kadın jet pilotu leman altınçekiç – 1958
  ilk kadın bakan prof dr türkân akyol – 1971
  ilk kadın büyükelçi filiz dinçmen – 1982

  "ey kahraman türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

  (bkz: mustafa kemal atatürk)
 • kapitalizm dersleri vol 1: uzerinde che amblemi bulunan kelvin gılayn marka don reklamının 1 mayıs'ta yayinlanması gibi bir durum soz konusu.

  samimiyetinizi köpekler kovalasın. reklam ozetle: hedef kitlesine beyaz türkleri yerleştiren bir boya firmasının, müşterilerini marizlemek ugruna(daha fazla mal satmaca) sömürünün lanetlenmesi hususunda önem arz eden günü istismar etmesi uzerine bir parodi.

  edit: her kadınlar gününde ekranları istila eden atlayan zıplayan dişi konseptli reklam filmleri sizi de raadsız etmiyor mu?

  edit 2: klişe bir kapitalist hareket. sahip olduğunuz bir değeri alırlar uzerine cila ceker, degersizlestirir bi de uzerine size satarlar.
  edit 3: sizde bu politik körlük oldukça daha çoook kadın tahakküm altında gozyasi doker. daha coook kadın cinayeti islenir. bu politik iklimi besleyen sırıngaları hic dusunmezsin. oylece x firmanın yıldan yıla yayına soktugu maskulen kadın temalı reklamlarıyla kendi kendinize tatmin yaşarsın. ne guzel. her gun adaletsizligin esitsizligin mutsuzlugun yeniden uretildigi salakca bir duzen ve bu duzen icindeki oyunculardan boya firmasi.... ac gozunu ac!!
  8 mart, 1000 tane erkegin tasak kokulu calisma ortamına deplasmana giden lejyoner gibi 2 kadinın sokulmasi ugruna yapılan bir kutlama etkinligi degil. mevzu başka. isinize gelse de gelmese de reklamda ticari bir urun pazarlanıyor. kapitalist bir firma, urununun tanitimi icin kapitalizmin canini yaktigi insanlara yakilan bir agitla ozdeslesen gunu seciyorsa tukururum boyle ise.

  hayir her seyi gectim, siyasi arenada mucadele zaten ticari bir firmanın gorevi olamaz. ha gercekten firmanın politik mucadele gibi ikincil hobileri varsa, cehenneme donen memleketimde gunde ortalama bin tane sinir bozucu hadise yaşanıyor. ve bu firmanin 8 mart haricinde pek sesinin ciktigıni gormedim. eğer gercekten samimiyse, uc kova daha fazla satmak degilse amaç, cıkartın kadın ölumlerine sesinizi. bu siddeti besleyen ekonomik politik duruma her gun ses çıkartın. fesbuk twitter falan ideal mesela.

  bak gaza gelen kardesim, ortada mucadele edilmesi gereken binlerce yıllïk bir zihniyet var. tekrar ediyorum, gotu boklu bir reklam ajansının praym taymda iq dusuren gerizekali dizilerden arta kalan bosluklara koydugu 2 3 dakikalik atlayan ziplayan kadin temali manipulasyon araclariyla anca kisa sureli tatmin yasarsın.

  not: cumle dusukleri anlamsiz baglantilar bolca yazım yanlisi olabilir telefondan bu kadar oluyor..
 • geçen senekinin tadını alamadığım reklam olmuş. ancak bu demek değil ki güzel bir iş yapmamışlar.

  "kanadını kırıyor, sonra uçmasını bekliyor"
  "sevdiğini yaşatırsın"
  "öpsün ya, o hayatın gerçeği"

  ve evet, "neden bu duruma geldik?"
 • ak çomarlara inceden giydirilmiş reklam filmi.

  "tarihini bilmiyor diziden öğreniyor. kılıçla oturup dizi izleyen biliyorum."
 • filli boya geleneği bozmadı. teşekkürler.
 • erkeği anlatsa vandal, hiçbir şey yapmasa duyarsız ilan edilecek firmanın, kadınlar gününde kadını anlattığı için kapitalist ilan edilmesine neden olan reklam. kadınların hakkını, özgürlüğünü bir güne sığdırmanın çok mantıklı olduğunu düşünmesem de, bütün dikkatin onlara yöneldiği bir günde böyle bir reklamı yayınlamak, sesini çok daha geniş kitlelere duyurabilmek için en akıllıca yöntem. siz onlara "samimiyetsiz ibneler, mal satma peşinde koşan faydacı puştlar" demeyesiniz diye, kabotaj bayramında mı yayınlasalardı reklamı?

  bunun dışında, çoğunluğu barzolardan ibaret ve tam olarak hedef kitlelerini oluşturan bir reklam yapsalardı keşke, o zaman çok daha hora geçerlerdi muhtemelen. beraber olduğu kadınlar için "bunları kullananlar benim malım" diyen bir adamı reklam yüzü yapsalar çok daha samimi olurdu sizin çiğ ve sığ bakış açınıza göre.

  eminim ki, filli boya'nın, şu reklam sayesinde elde edeceği ciro artışı gram umrunda olmayacaktır. reklam filminde yansıttıkları neredeyse hiç kimse pazar paylarında bir önem taşımıyor. tam aksine, ürünlerinin tamamını sattıkları sektörün ağa babalarının çoğu 1-2 karısını eve kapatıp, garsoniyerlerde metreslerini düdüklemekle meşgul şu anda. filli boya'nın kadınlara gösterdiği duyarlılığın da gram siklerinde olduğunu düşünmüyorum.

  samimiyetlerine sağlık. şöyle 100 firmada, bu şekilde toplumu alenen eleştirebilecek göt olsa, yaşadığımız ülke çok daha farklı bir yer olur.
 • “o kadar çok çift fikirlilik oldu ki!” diyor ya ablam, otur ağla işte orda ya.

  sorumlular, yatacak yeriniz yok aq.
 • geçen seneki reklamı da mükemmeldi, bu seneki de öyle. yaşa sen filli boya!

  "kanadını kırıyor, sonra uçmasını bekliyor"
 • (bkz: gözde akpınar) ı sosyal medyadan biraz takip eden , hakkında biraz okuyan kişi belirli konulardaki hassasiyetini bilir. elbette ki biraz ticari de düşünecek bu onun hakkı , filli boyanın kanalizasyonu ve belirli günlerdeki yaratıcı reklam filmleri markaya değer katıyor.