şükela:  tümü | bugün
 • odtu'de muzik ve guzel sanatlar tarafından verilen, 6430281 kodlu ders.
  türk ve dünya sineması analizi olmak üzere iki bölümde verilir, dersi almak için mini bir sınavdan geçmek gerekir.
 • gerçekten şu dünyadaki en keyifli şeylerden birisi.

  üniversite yıllarından bana kalan en değerli şey budur. sağolsun robert j. cardullo hocadan pek çok şey öğrendik. kendisi huysuz, italyan asıllı bir amerikan'dı ama sinema konusunda efsaneydi. filmlere saygısından belki 50. kez izlediği filmi izlerken bile birisi ses çıkarırsa bunu filme saygısızlık olarak algılardı ve ''get out of this class'' diye bağırır, kovardı :)

  bir film analizi yapmanın en güzel yönlerinden birisi sizi ordan oraya sürüklemesidir. battleship of potemkin'i analiz ederken çarlık rusyası'na, ordaki kokuşmuşluğa, modern times'ı analiz ederken slapsticklere, charlie chaplin'in yanında buster keaton'a, paulette goddard'a, ladri di biciclette'yi analiz ederken roma'nın arka sokaklarına, italya'daki baba-oğul ilişkisine, 2. dünya savaşı sonrasının etkilerine, papillon'u analiz ederken dostluğa, fransız guayanası 'na, rashomon'u analiz ederken uzak doğu toplumlarındaki yapıya ve gerçeklik kavramının öznelliğine ordan oraya sürüklenirsiniz. kitap okumak iyidir. insanı geliştirir ama film analizi de insanı geliştirir. başka bir bakış açısı katar.

  bir filmi analiz ederken durduk yere karl marx'ın teorisine, henry ford'un kapitalizm algısına, hobbesian'ların insan doğasına bakış açısına denk gelirsiniz ve vay anasını dersiniz.

  bu deneyimlerden sonra anlarsınız ki ''sinema sadece sinema değildir.''
 • detaylı olarak öğrenmek istediğimdir.bu işten anlayan varsa mesaj kutusunu yeşillendirirse sevinirim.